ABD Tarihinin En Kötü 10 Olayı

Genel, Listeler 17 Haziran, 23:24'de eklendi

Bu liste, birkaç gün önce Amerikan tarihinde ’10 harika anlar ‘konusuyla birlikte yayınlananlara yanıttır. Birçok kişi itiraz etti ve Amerikan tarihinin ’10 en kötü anı ‘içeren bir liste istedi. İşte bu, sadece Amerikan tarihinin her iki tarafını da iyi ve kötü sunmaktır. Kronolojik sırada ve yapmanız gereken herhangi bir öneriniz varsa, bunu çekinmeyin ve yapıcı eleştiriler takdir ederken tartışmaya açma argümanının bizi herhangi bir yere götürmemesi sağlanmalıdır. Neyse, şurada:

1838

1773-004-17Db94Ed

Gözyaşlarının İzi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer ülkeler arasında Cherokee, Creek, Seminole ve Choctaw ülkelerinin birçoğu da dahil olmak üzere Yerli Amerikalıların taşındı ve hareketi, Batı Birleşik Devletler’deki kendi bölgelerinden Hindistan Bölgesi’ne (bugünkü Oklahoma) taşındı. . Bu ifade, Choctaw Ulusunun 1831’de kaldırılmasına ilişkin bir tanımlamadan kaynaklanmıştır. Birçok Yerli Amerikalı, varış yerlerine giderken maruz kalma, hastalık ve açlık çekti ve çoğu, 15.000 yerinden edilmiş Cherokee’nin 4.000’i dahil olmak üzere öldü. 1837’ye gelindiğinde, bu güneydoğu ülkelerinden gelen 46,000 Amerikalı Amerikalı kendi ülkelerinden çıkarıldı ve böylece Avrupalı ​​Amerikalılar tarafından yerleşim için 25 milyon dönüm açıldı

Dred Scott Kararı
1857

Slide1-1

Dred Scott Kararı, Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi tarafından, Amerika’ya ithal edilen Afrikalıların ve köle olarak ya da köle olarak (köleler olsun ya da olmasın) Anayasa tarafından korunmadığına ve asla korunamayacağına karar veren bir karardı Birleşmiş Milletler vatandaşı olmak Ayrıca, Birleşik Devletler Kongresinin federal topraklarda köleliği yasaklama yetkisi bulunmadığını da belirtti. Mahkeme ayrıca, köle vatandaş olmadığı için mahkemeye dava açamadıklarına da karar vermiştir. Son olarak, AİHM, kölelerin – sofalı veya özel mülk olarak – yasal işlemler yapılmaksızın sahiplerinden uzaklaştırılmasına karar vermedi.

Antietam Savaşı
1862

24-1

Maryland Kampanyası kapsamında 17 Eylül 1862’de, Sharpsburg, Maryland ve Antietam Creek yakınlarında savaşan Antietam savaşı, Amerikan İç Savaşı’nda Kuzey topraklarında gerçekleşen ilk büyük savaştı. Amerikan tarihinin en kanlı gün boyu savaşıydı ve yaklaşık 23.000 kayıp vardı. Birliğin 2.108 ölü ile 12.41 kayıp vardı. Konfederasyonun kazazedeleri 10318 olup, 1.546 ölü. Bu, Federal kuvvetin% 25’ini ve Konfederasyonun% 31’ini temsil ediyordu. Daha fazla Amerikalı, 17 Eylül 1862’de, ülkenin askeri tarihinde başka herhangi bir günde öldü. Savaşın sonucu olarak, Majest Gens de dahil olmak üzere birçok genera öldü. Joseph K. Mansfield, İsrail B. Richardson ve Brig. Union tarafında General İshak P. Rodman (ölümcül yaralananlar) ve Brig. Gens. Lawrence O. Şubesi, William E. Starke Konfederasyon tarafında (öldürüldü).

 

Borsa Krizi
1929

Hükümet-Kontrol-Stok-Pazar-Crash-1

Borsanın değerinde devasa bir düşüş, WW2’nin yarattığı artan ekonomik aktivite bizi doğru yönde geri döndürene kadar süren Büyük Buhranayı tetiklemeye yardımcı oldu. Büyük Bunalım zengin ve fakir neredeyse her ülkede yıkıcı etkilere sahipti. Kişisel gelir, vergi geliri, kârlar ve fiyatlar düştü ve uluslararası ticaret yarı yarıya üçte bir düştü. Amerika Birleşik Devletleri’nde işsizlik% 25’e, bazı ülkelerde% 33’e kadar yükseldi. Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, özellikle ağır sanayiye bağımlı olan insanlara çarptı. Birçok ülkede inşaat durduruldu. Mahsul fiyatları yaklaşık yüzde 60 oranında düştüğü için tarım ve kırsal alanlar zarar gördü.

 

 

Interment Kampları
1942

Japon Tahliye

ABD hükümeti, Japon-Amerikan vatandaşlarının internete alınmasının çeşitli kötü seçeneklerden en iyisi olduğu sonucuna vardı. Yaklaşık yüz bin Japon Amerikalılar kamplarda sona erdi. ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, 19 Şubat’ta 9066 nolu Yönetici Siparişini imzaladı ve batı kıyısındaki Japon Amerikalıları İstifa Kamplarına gönderilmek üzere kök saldı. Bu emir, savaş süresince yaklaşık 120 bin etnik Japon halkının hapsedilmiş kamplarda tutulduğu Japon Amerikalılar veya AJA’ların (Japon Atalarının Amerikalıları) tutuklanmasına yol açtı. Japonların% 62’si Nisei (Amerikan doğumlu, 2. nesil Japon Amerikalı ve dolayısıyla Amerikan vatandaşları) veya Sansei (3. nesil Japon Amerikalılar, aynı zamanda Amerikan vatandaşları) ve geri kalanları ise Issei’dir (Japon göçmenler ve yerleşik yabancılar, önce -Jeanth American).

Bombanın düşmesi
1945

798

Savaşı ‘kısaltmak’ için yaklaşık 200 bin kişiyi öldüren Japon sivillerin atom bombalarını atma kararı alındı. (Savaşın siviller değil ordular arasında olduğu gerçeğini göz ardı etti). 6 Ağustos 1945 Pazartesi günü saat 08.15’de Amerikan B-29 bombardıman uçağı Enola Gay tarafından yaklaşık 80.000 kişiyi doğrudan öldüren nükleer bomba ‘Little Boy’ Hiroşima’ya bırakıldı. Yıl sonuna gelindiğinde, yaralanma ve radyasyon toplam 90,000-140,000 kaza geçirdi. Şehrin binalarının yaklaşık% 69’u tamamen yok edildi ve yaklaşık% 7’si ciddi hasar gördü. 9 Ağustos 1945’te Nagasaki, şehrin kuzeyinin tahrip edildiği saat 11:02’de dünyanın ikinci atom bombası saldırısının (ve ikinci plütonyum bombasının, birincisi New Mexico, ABD’de denendi) hedefi idi “Fat Man” lakaplı bombayla 40 bin kişi öldü.

 

Domuz Bayı
1961

 

Bopigs 16663S

Kennedy’nin işgalle birlikte ilerleme kararı aldığı ve daha sonra hava desteğini inkar etmesi tüm işletmeyi başarısızlığa mahkûm etti. Bugün, 44 yıl sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nin ölümcül bir düşmanı olan Fidel Castro hâlâ iktidarda. Plan, Nisan 1961’de, John F. Kennedy’nin Birleşik Devletler’deki cumhurbaşkanlığına girmesinden üç aydan kısa bir süre sonra başlatıldı. Doğu Bloku ülkelerinde eğitimli ve donanımlı olan Küba silahlı kuvvetler, sürgün savaşçılarını üç gün içinde yenmiştir. Kötü Küba-Amerikan ilişkileri 1962 Kübalı Füze Krizi tarafından daha da kötüleştirildi. İstila, çoğunlukla Castro’yu daha popüler hale getirdiği ve ekonomi politikalarına verdiği desteğe milliyetçilik duygusu ekleyerek eleştiriliyor. CIA’in sahibi olduğu B-26’ların Cuba havaalanındaki ilk saldırılarının ardından devrimi “Marksist-Leninist” ilan etti.

 

 

Vietnam
1960

Vietnam Savaşı

Birleşik Devletler savaşa Güney Vietnam’ın komünist devralınmasını önlemek için kapsamlı savaş stratejisinin bir parçası olarak girdi. Askeri danışmanlar 1950’de başlayarak geldi. 1960’ların başında ABD’nin katılımı arttı, 1961’de ABD askeri seviyeleri üç kat arttı ve 1962’de tekrar üç kat arttı. Savaş, her iki taraftan da 3-4 milyon Vietnamca da dahil olmak üzere ölümler açısından büyük bir insani masrafa neden oldu. , 1.5 ila 2 milyon Laotik ve Kamboçya ve 58.159 ABD askeri. Savaş karşıtı harekete yanıt olarak ABD Kongresi tarafından kabul edilen Vaka-Kilise Değişikliği, 15 Ağustos 1973’ten sonra doğrudan ABD askerinin katılımını yasakladı. ABD askeri ve ekonomik yardımı 1975 yılına kadar devam etti. Saigon’u Nisan ayında Kuzey Vietnam ordusu tarafından ele geçirildi 1975, Vietnam Savaşı’nın sona ermiş oldu. Kuzey ve Güney Vietnam ertesi yıl yeniden birleştiler.

2001

9-11-saldırılar

Terörist deli İkiz Kuleler ve Pentagon’a saldırdı, yaklaşık 3000 Amerikalıyı öldürdü ve terörle savaşa başladı. (Bazı hesaplar bunun iç işe ya da korkunç ihmal davasına işaret ediyor). Afganistan, Amerika’nın kendisi Rus işgali ile mücadele etmek için eğitimli ve silahlı olan grupları (Taliban & El-Kaide) yok etmek için işgal etti. Kampanya halen sürmekte ve komşu Pakistan, Hindistan ve İran’a yayılmış ve Amerikan kuvvetlerinin savaşı kapsamaması konusunda öne çıkmaktadır. İlk saldırı Taliban’ı iktidardan uzaklaştırdı, ancak Taliban güçleri o zamandan beri biraz güç kazandı. Savaş, El-Kaide’nin öngörülenden daha fazla hareket etme hedefine ulaşmada daha az başarılı oldu. 2006 yılından bu yana, Afganistan, artan Taliban liderliğindeki isyancı faaliyetler, yasadışı uyuşturucu üretiminde kaydedilen yüksek seviyelerden,

 

 

Irak
2003

Irak-Savaş-2003

Irak’ın İstila Edilmesi, Irak’ın KİS’lere sahip olduğunu söyleyen iddia edilen haberlere dayanmaktadır. Hiçbir şey bulamadı, ancak yüz binlerce kişi paramparça edildi. Bush, daha sonra “[benim] başkanlığın en büyük pişmanlığının Irak’taki istihbarat başarısızlığı olması gerektiğini itiraf etti. 2005 yılında Merkezi İstihbarat Dairesi, Irak’ta hiçbir kitle imha silahının bulunmadığını söyleyen bir rapor yayınladı. Irak’ın işgali, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda ve Kanada da dahil olmak üzere bazı geleneksel ABD müttefikleri tarafından kesinlikle karşı çıktı. Liderleri KİS’ye dair herhangi bir kanıt bulunmadığını ve Irak’ı işgal etmenin UNMOVIC’in 12 Şubat 2003 tarihli raporunda haklı gösterilmediğini savunuyorlardı. İstiladan bir ay önce, 15 Şubat 2003’te, Irak savaşına karşı birçok dünya çapında protesto gösterildi; bunlara Roma’da üç milyonluk bir miting düzenleniyor, En eski savaş karşıtı miting olarak Guinness Rekorlar Kitabında listelenmiştir. Fransız akademisyen Dominique Reynie’ye göre, 3 Ocak-12 Nisan 2003 tarihleri ​​arasında dünyadaki 36 milyon insan Irak savaşına karşı yaklaşık 3.000 protesto gösterisine katıldı ancak kararı kaldı ve Irak istila edildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.