DÜNYANIN EN GÜZEL 10 FİLMİ – (EN ÇOK BEĞENİLEN 10 FİLM)

Listeler 26 Mart, 20:27'de eklendi

THE GODFATHER

the-godfather-508d945641aed

  1. THE GODFATHER. Şühesiz akıllardan hiç çıkmayan ve hiç çıkmayacak olan bu efsane film bu listenin 1. sırasını fazlasıyla hak ediyor.Film, New York‘ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatır. Film gösterime girdiği andan itibaren çok ilgi görmüş, birçok kurum, enstitü ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmleri sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. Kullanıcı oylarının baz alındığı IMDB.com‘un en iyi 250 film listesinde 2. sıradadır. (Çok uzun bir süre 1. sırada kalan film temmuz 2008’de Shawshank Redemption’a birinciliği kaptırmıştır) Amerikan Film Enstitüsü‘nün hazırladığı ve en iyi 100 amerikan filminin yer aldığı AFI’s 100 Years… 100 Movies listesinde 1998 listesinde 3. 2007 listesinde se 2. sıradadır. Film ayrıca En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando) ve En İyi Uyarlama Senaryo (Francis Ford Coppola, Mario Puzo) dallarında Oscar kazanmıştır.”Baba”, 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi‘nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

 

FORREST GUMP

Forrest Gump

2.) Forrest Gump.  Yazarının Winston Groom oldugu kitaptan esinlenerek çekilen bu film ilginç yetenekleri olan bir karakteri anlatıyor. Bu film yaklaşık 13 milyon satarak büyük bir başarı yakalamıştır. Filmin vizyon hasılatı 670 Milyon dolardır.

 

ESARETİN BEDELİ (The Shawshank Redemption)

The Shawshank Redemption

3) ESARETİN BEDELİ.  Film bir çok kesimce gelmiş geçmiş en iyi 10 film listesinde 1. sırada olsada bizim yaptıgımız anket sonuçlarına göre 3. sırada yer alıyor. Film 20 yıl cezaevinde kalmış bir adamın hayatını anlatıyor işiniz gücünüz yoksa açın izleyin hiç vakit kaybetmeyin .

 

KARA ŞOVALYE (The Dark Knight)

The Dark Knight

4) KARA ŞOVALYE. Batman başlıyor isimli filmin devamıdır.  Kuzey Amerika’da 500 milyon dolar sınırını geçen ikinci film olmasının yanında pek çok rekoru daha kırdı.[4] Büyük övgüleri ve ticari başarıları takiben, ödül sezonunda da çok başarılı oldu, özellikle 2008 yılının en iyi filmi dalında ve Ledger’ın Joker performansıyla birçok ödül veya adaylık elde etti. Sekiz dalda Akademi Ödülü‘ne aday olarak, Milk ile birlikte en çok adaylık elde eden üçüncü film oldu.[5] Aday olduğu sekiz kategoriden En İyi Yardımcı Aktör ve En İyi Ses Kurgusu ödüllerini kazandı. Film BAFTA Ödülleri‘nde de dokuz dalda adaylık kazanarak, en çok dalda aday olan ikinci film oldu.[6] BAFTA Ödülleri’nde de En İyi Yardımcı Aktör ödülünü kazandı.

 

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ (The Lord of the Rings)

fvf

5) YÜZÜKLERİN EFENDİSİ.  Epik Fantezi tarzında romandan uyarlanarak yapılan bu filmi bilmeyeniniz yoktur 🙂 En iyi 10 film listesinde 5. sırada yer alan  filmin ilham kaynağı olan kitabı 150 milyondan fazla sattı. Kitabın yayınlanma tarihi 1954’tür.

 

STAR WARS

Star Wars

6) Star Wars. Bu film ilk kez 1975 yılında yayınlan bu film 4.4 milyar dolar kazanç elde ederek JAMES BOND ve HARRY POTER dan sonra en çok kazanan 3. film olmuştur.

ÖDÜLLERİ


Ucuz Roman

ucuz-roman-filmi-izle-455

7) UCUZ ROMAN. En İyi Film dahil 7 dalda Oscar‘a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı almıştır. Aynı zamanda 1994 Cannes Film Festivali‘nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’nün sahibidir. IMDB tüm zamanların en iyi filmleri sıralamasında 1,2 milyon oylama sonucu 8.9 puanla 5. sıradadır.

 

TİTANİC

Titanic

8) Titanic. Titanik (Özgün adı: Titanic), James Cameron‘ın yönetmenlik, senaristlik, ortak yapımcılık ve ortak kurgu yönetmenliğini yaptığı, 1997 yılı Amerikan yapımı, epikromantik filmdir. RMS Titanic‘in batışı üzerine kurgulanan filmin başrollerini geminin felaketle sonuçlanan ilk seyahati sırasında aşık olan farklı toplumsal sınıflara mensup iki genci canlandıran Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaşmaktadır.

 

Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak

9) Er Ryan’ı Kurtarmak. Film, Yüzbaşı John H. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel,Giovanni Ribisi, ve Adam Goldberg), diğer üç kardeşi savaş sırasında farklı cephelerde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır.

 

BAŞLANGIÇ

FF

10) BAŞLANGIÇ. Listemizde 10. sırada olsada benim için kesinlike zirvede olan filmdir. her saniyesi akıl dolu bu efsane filmi izlememiş olanınız varsa hemen o fareyi bıraksın ve nefesini tutarak intihar etsin neyse gevezelik yapmayı bırakayım kısacası 10 numara filmdir başrolde  LEONARDO DİCAPRİO var nasıl kötü olabilirki 🙂

 

Bu Filmlerede bakabilirsiniz.

En Güzel Romantik Komedi Filmleri listesi

En İyi Korku Filmleri listesi

En İyi Bilimkurgu Filmleri – En güzel 10 bilimkurgu filmi listesi

En duygusal filmler en güzel aşk dram filmleri listesi

2016 en güzel FİLMLERİ listesi

En iyi politik filmler – En güzel 10 siyasi film listesi

En komik Bollywood filmleri listesi

En İyi romantik  Filmler listesi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.