EN GÜZEL ANİMASYON FİLMLERİ ( En iyi 10 animasyon filmi ) Disney

Filmler, Listeler 23 Ocak, 22:14'de eklendi

EN GÜZEL ANİMASYON FİLMLERİ lİSTESİ

Bu listede tüm zamanların en iyi animasyon filmleri listelenmiştir. Toplamda 10 adet film bulunmaktadır.

 

10) Karmakarışık ( Tangled)

Daha çok çocuklara hitap etsede güzel olduktan sonra herkesin izleye bileceği animasyon filmleri listemizi sizler için paylaşıyoruz.
Karmakarışık Walt Disney Animation Studios tarafından üretilen 2011  Amerikan animasyon fantastik-komedi filmi karmakarışık orjinal adı ile tangled listemizin 10. sırasında . Disney animasyon filmleri listesinin 50. filmi  Konusu Alman peri masalı Rapunzel’e dayanır ve  24 Kasım 2010’da vizyona girmiştir. Vikipedi

 

 

9) Sevimli Canavarlar

Şehri yönetmek için canavarlar çığlık atarak   çocukları korkutmak zorundadırlar. Bununla birlikte, çocuklar canavarlara toksiktir ve bir çocuk geçtikten sonra, 2 canavarın düşündükleri şeylerin olmayabileceğini fark ettikleri görülür ve macera başlar !

Yazarlar: Pete Docter (orijinal hikayesi), Jill Culton (orijinal hikayesi)
Sanatçılar: Billy Crystal, John Goodman, Mary Gibbs  Tüm oyuncular 

imdb puanı 8.1 dir

 

 

8) Toy Story 3

Toy Story 3 Oyuncaklar yanlışlıkla Andy’nin üniversite için ayrılmadan önce çatı katı yerine bir günlük yuvaya teslim edilir ve diğer oyuncakları terk etmediklerini ikna etmek ve eve dönmek Woody’ye kalmış. Güzel maceraların yaşandığı bir animasyon filmidir izlemenizi tavsiye ederiz.

 

7) Yukarı Bak – Up

 

Yukarı Bak (Özgün adı: Up), 2009 ABD yapımı 3 boyutlu komedi macera çizgifilmi. Film Pixar Animation Studios tarafından yapılmış ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılmıştır. Film Cannes Film Festivali‘nde yer aldı ve Kuzey Amerika galası 29 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleşti.

Filmdeki Carl Fredricksen karakterini özgün İngilizce versiyonunda Edward Asner, Türkçe dublajlı versiyonunda ise Erol Günaydın seslendirmiştir. Film Türkiye’de 16 Ekim 2009’da gösterime girmiştir.

Gişede başarılı olan ve eleştirmenlerden oldukça iyi yorumlar alan Yukarı Bak, 82. Akademi Ödülleri‘nde En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazandı.

 

 

6) Mulan

Mulan, Walt Disney Feature Animation tarafından üretilen ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılan 1998 yapımı Amerikan animasyon filmidir. Komedi, Dram, Macera ve Romantizm öğeleri içeren yapıtın Kuzey Amerika galası, 19 Haziran 1998 tarihinde yapılmıştır. Walt Disney Animasyon Klasiklerin‘nin 36. filmidir. Tony Bancroft ve Barry Cook yönetmiş, baş karakterlerini Ming-Na, Eddie Murphy, BD Wong, Miguel Ferrer, Harvey Fierstein, Beth Fowler, George Takei, ve Pat Morita seslendirmiştir.

Uluslararası eleştirmen ve izleyicilerden büyük oranda beğeni toplayan film, “Mulan’ın Balladı” adlı, kökeni 6. yüzyıla dayanan bir Çin efsanesinin günümüz animasyonuna uyarlamasıdır ve orijinal destanda olduğu gibi, ailesinin onurunu kurtarmak amacıyla, tanınmış bir savaş gazisi olan babasının yerine erkek kılığına girip, Hun ordularına karşı savaşan Hua Mulan adlı bir genç kızın hikâyesini anlatır.

 

 

 

 5) Güzel ve Çirkin ( 1991)

 

Güzel ve Çirkin (Özgün adı: Beauty and the Beast), Walt Disney Feature Animation tarafından üretilen 1991 yapımı Amerikan animasyon filmidir. Olan filmin dağıtımını Walt Disney Pictures yapmıştır. Film, Fransız romancı Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont‘un, güzel, genç bir kız ile canavara dönüşmüş bir prensi konu alan masalına dayanır. Ayrıca, filmdeki çeşitli öğeler, 1946 yapımı Güzel ile Hayvan filminden ilham alınarak kullanılmıştır.

Walt Disney Animasyon Klasiklerinin 30. filmidir olan Güzel ve Çirkin, ayrıca, Akademi Ödülleri tarihinde En İyi Film Oscar ‘ına aday gösterilen iki animasyon filminden ilkidir. (İkinci film 2009 yılı yine bir Disney/Pixar yapımı Yukarı Bak‘tır).

Filmin senaryosunu Linda Woolverton, yönetmenliğini Gary Trousdale ve Kirk Wise, yapımcılığını Don Hahn yapmıştır. Filmin müziklerini yine Disney yapımı Küçük Deniz Kızı‘nın da müziklerini yapan Alan Menken ve Howard Ashman bestelemiştir. Güzel ve Çirkin gösterime girdiğinde büyük bir başarı kazanmış ve dünya çapında 377 milyon dolar gişe hasılatı elde etmesinin yanı sıra En İyi Müzikal veya Komedi Film dahil olmak üzere üç Altın Küre ve iki Akademi Ödülü kazanmıştır

 

 

 

4) Alaaddin (film, 1992)

Alaaddin (İngilizce orijinal adı: Aladdin), 1992 tarihli, Disney yapımı, Binbir Gece Masalları’ndan Alaaddin’in sihirli lambası masalından uyarlanan animasyon film. Yönetmenliğini John Musker ve Ron Clements yapmıştır. Senaryosunda Ted Elliot ve Terry Rossio ikilisi de görev almıştır. Film Disney klasiklerinden sayılmaktadır. 1994’de Alaaddin;Cafer’in Dönüşü adlı bir devam filmi televizyon için çekilmiş, ertesi yıl çizgi dizisi yayınlanmış, en sonunda 1996’da Alaaddin ve Hırsızlar Kralı adlı televizyon filmiyle seri sona ermiştir. Daha sonra karakterler Disney’in başka serilerinde de görünmüştür. Disney şu anda ilk filmin öncülü olan Genies adlı bir canlı aksiyon filmi için çalışmaktadır. Bu filmde cinin lambaya nasıl hapsolduğuna odaklanmaktadır.

 

 

3) Kayıp Balık Nemo

Kayıp Balık Nemo (İngilizce özgün adı: Finding Nemo), ABD yapımı bir 3B animasyon filmidir.

ABD‘de 30 Mayıs 2003‘te gösterime giren “Kayıp Balık Nemo”, ilk üç günde 70 milyon dolar hasılat yaparak, o zamana dek bir canlandırma filmi için en iyi açılış rekorunu kırmıştı. Kasım 2003’te ABD ve Kanada‘da piyasaya verilen DVD‘si de 28 milyon kopya satarak bir başka rekor getirdi. Ünlü animasyon stüdyosu Pixar‘ın 5. filmi olan “Kayıp Balık Nemo”, 2004‘te En İyi Canlandırma (animasyon) Filmi Oscar‘ını da kazanmıştır.

 

 

2) Oyuncak Hikayesi

Oyuncak Hikayesi (İngilizce: Toy Story), 1995 yapımı animasyon filmidir. Oyuncakların gizli yaşamı, Pixar‘ın olay yaratan animasyon filmi Toy Story ile gözler önüne seriliyor.

Buzz Lightyear adlı yeni çıkan oyuncak, Andy’e hediye edilir. Oyuncağı çok seven Andy, eski gözdesi Şerif Woody’e olan ilgisini yitirir. Bir gün Buzz yanlışlıkla pencereden aşağı uçunca, herkes Woody’nin onu öldürdüğüne inanır. Woody, kendisini kurtarabilmek için Buzz’ın arkasından giderek onu geri getirmeye karar verir. Fakat ikiliyi dış dünyada büyük tehlikelerle dolu maceralar beklemektedir.

“Oyuncak Hikayesi”, 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi‘nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir

 

 

1) Aslan Kral

Aslan Kral (Özgün adı: The Lion King), Akademi Ödülü kazanmış 15 Haziran 1994 yılında gösterime giren Walt Disney Pictures yapımı bir animasyon filmidir. Walt Disney Animasyon Klasiklerin 32. filmidir. Hikâye, William Shakespeare in Hamlet oyunundan etkilenmiştir, Afrika’da insansı hayvanların krallık yeridir. Film, Kayıp Balık Nemo (bir Disney/Pixar bilgisayar-animasyon filmi) gösterilene kadar yüksek standartlarla gösterildi. Aslan Kral hala geleneksel animasyon tarihinde durur ve Disney Rönesans dönemine (bilinen) uygundur.

Aslan Kral animasyon içinde dönüm noktası gibi görünür ve eleştirmenlerin gözünde eleştiri aldı, filmin hikâye ve müziği övgü aldı. 1994’te gösterim sırasında, film dünya çapında toplam $783 milyondan daha fazla aldı, o yıl film çok başarılı gösterime girdi, ve yüksek çözünürlükte film ‘in 24.sü oldu.

Bir müzikal film olan, Aslan Kral müziğinin başarısı için 2 akademi ödülü aldı ve En İyi Film Yapımı – Müzikal ya da Komedisel için Altın Küre Ödülü aldı. Şarkılarını yazanlar : besteci Elton John ve söz yazarı Tim Rice, ile orijinal patrisyon Hans Zimmer. Disney sonra iki film yaptı : birincisi devamı olan Aslan Kral II: Simba’nın Onuru; ve ikincisi 2 filmide içine alıp paralel olan Aslan Kral 1½.

Film, Türkiye’deki sinemalarda, 1995 yılı boyunca 815 bin 651 kişi tarafından izlenmiştir.

 

Bu Filmlerede bakabilirsiniz.

En Güzel 10 Film

En Güzel Romantik Komedi Filmleri listesi

En İyi Korku Filmleri listesi

En İyi Bilimkurgu Filmleri – En güzel 10 bilimkurgu filmi listesi

En duygusal filmler en güzel aşk dram filmleri listesi

2016 en güzel FİLMLERİ listesi

En iyi politik filmler – En güzel 10 siyasi film listesi

En komik Bollywood filmleri listesi

En İyi romantik  Filmler listesi

En iyi, En güzel filmlerden haberdar olmak için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.