En İyi 10 Komedi Filmi

Listeler 6 Temmuz, 15:20'de eklendi

10-Happy Gilmore

Adam Sandler’ın başrolünde oynadığı Happy Gilmore filmi, takımından kovulunca şansını golf sporunda deneyen bir hokey oyuncusunun hikayesini anlatır.1996 yılı yapımlı yönetmenliğini Dennis Dugan’ın yaptıgı bu filmin içreğinden şu şekilde bahsedelim;

Happy Gilmore sert birisidir (Adam Sandler), kendisi çoçukluğundan beri babasından hokey öğrenmiştir fakat hayatının büyük bir kısmı babaannesiyle yaşayarak geçirmiştir. Babannesini çok sevmektedir, fakat bir gün babannesini evden atacaklarını öğrenince hemen para bulmaya çalışır ki ev kalsın. Sürekli kavgaları ve doğru dürüst kayamamasından dolayı hokey takımına alınamayan Gilmore bir gün golf uğraşan arkadaşlarının yanına gelir, Happy golf topuna mükemmel bir vuruş yapar. Nadir görülen derecede çok uzağa vurur, ve daha sonra bunu gören bir adam onu turnuvaya sokar, Happy turnuvada mükemmel derecede oynar fakat buna sinirlenen ve eski şampyion olan Shooter McGavin (Christopher McDonald) onu burdan çıkarmak ve onun kaybetmesi için uğraşır. Ayrıca Happy aşık olmuştur.

 

9-Borat

Başrolünde Sacha Baron Cohen’ın oynadığı Borat filmi Kazakistanlı bir televizyon muhabirinin Amerika’ya giderek oranın kültürünü incelemesini konu alır. Film ABD’nin çeşitli şehirlerinde ve Romanya’nın bir Çingene köyünde (köy filmde Kazakistan olarak geçmektedir) çekilmiştir. Fakat film her ne kadar sevimli bir karakter uzerinden ilerlese de bazı taraflar tepki vermiştir.

Kazakistan’ın Tepkisi

Her ne kadar sevimli bir karakter olsa da özellikle alaycı bazı sözleri yüzünden Cohen’in karakterinin Kazakları aşağıladığı konusunda tartışmalar yapılmıştır. Kazaklar dışında Yahudi ve Çingene karşıtı söylemleri de Cohen’in başına iş açma eğiliminde.

Nursultan Nazarbayev’in kızı Dariga Nazarbayeva televizyonda yayımlanan bir programda borat.kz sitesinin kapatılmasının, bu programın verdiği zarardan çok daha fazlasını Kazakistan’a verdiğini söyleyerek destek çıkmasına rağmen, Kazak yetkililer mümkün olduğunca bu programı engelleme yönünde çalışacaklarını söylemişlerdir.

Yahudiler’in Tepkisi

Cohen, Borat’ın Tucson Arizona’da çekilen bir bölümünde okuduğu şarkının sözleri yüzünden oldukça sert eleştirildi. Kendisi de bir Yahudi olmasına rağmen, şarkının sözlerinin Yahudileri aşağılayıcı ve tehditkar olması sebebiyle dava edilmek istendi.

Bölümün başlangıcında bir pub’daki kalabalığa Kazak bir muhabirin şarkı söyleyeceği bildirildikten sonra, Borat önceleri Kazakistan’daki bir problemden bahseden bir şarkım var diyerek, ülkesinin ulaşımının zorluklarından bahseder. Ancak ilk kıta sonunda olayın rengi değişerek Yahudi aleyhtarı bir söyleme dönüşür.

 

8-Superbad

Okudukları lisenin popüler kızlarından birinin düzenlediği partiye davet edilen üç arkadaşın başından geçen olayları konu alır. Başrollerinde; Jonah Hill, Michael Cera, Christopher Mintz-Plasse’nın rol aldığı bu film $169.871.719 hasılat ile çok büyük bir ilgi kaynağı olmuştur ve listemizde 8.sırada kendine hak kazanmıştır.

 

7-Step Brothers

Hâlâ evde yaşayan iki amaçsız orta yaşlı kaybedenler, ebeveynleri evlendiğinde, oda arkadaşı olmaya istekli olmamaktadır. Başrollerinde Will Ferrell ve John Reilly oynamaktadır. Zaman zaman aşırıya kaçan bir espri anlayışı olsa da genelde oldukça güldüren film. Adamlar kolanin mentos la reaksiyonu olayına bile değinmişler ayrıca bol bol star wars göndermesi de mevcut. will ferrell seviyosanız kaçırmayın.

 

6-Anchorman

Anchorman: O Bir Efsane, (Özgün ismiyle: The Legend of Ron Burgundy) ya da kısaca Anchorman, 2004 yapımı Adam McKay tarafından yönetilen absürd komedi filmidir. Başrollerinde Will Ferrell, Paul Rudd ve Steve Carell yer alır. Empire’ın Gelmiş Geçmiş En Mükemmel Filmler listesinin 113. sırasında yer almıştır.

Dunyanin en yuzeysel filmlerinden biri olarak sayabiliriz. Bir onunla bir bununla dalga geciyor, alakayi pek kuramiyor izleyen. “hoppalaa?” kelimesi zihinlerden bol bol gecer izlerken, ama derin yada beklenmedik hicbir sey beklemeyin filmden. Bastan dedigimiz gibi gayet yuzeysel, sirf alakasiz ve basit oldugu icin komik olan bir film.

 

5-The Big Lebowski

Büyük Lebowski (Özgün adı:The Big Lebowski), 1998 ABD İngiltere ortak yapımı suç komedi.

Filmin yönetmeni ve yapımcısı olan Coen Kardeşler (Joel Coen ve Ethan Coen) aynı zamanda senaryoyu yazıp filmin kurgusunu da yapmışlardır. Önemli rollerinde Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi, John Turturro, Philip Seymour Hoffman ve David Huddleston’un oynadıkları bu kara film parodisinin görüntüleri Roger Deakins’e aittir. Filmin özgün müziğini ise uzun süredir Coen kardeşlerle birlikte çalışan Carter Burwell yapmıştır.

Her şey Los Angeles’lı işsiz güçsüz, kaygısız ve miskin, bowling hastası “The Dude” (ahbap) lakaplı Jeffrey Lebowski’nin (Jeff Bridges), kendisiyle aynı adı taşıyan bir milyonerle karıştırılmasıyla başlar. Tekerlekli sandalyeye mahkûm milyonerin genç karısı şehirdeki birçok kişiye borçlanmış ve borcunu ödememiştir. Dude Lebowski’nin evine gelen iki ganster onu tartaklayıp çok kıymetli halısına işeyince o da halısının parasını istemek için soluğu adaşının malikanesinde alır ve hiç ummadığı bir maceranın içine girmiş olur. Klasik hikâye anlatma tekniğinden uzak olan film, bir dizi acayip skeçin bir araya getirilmesiyle oluşmuş gibi duruyor.

15 milyon dolara malolan film 17 milyon dolar hasılat yaparak gişede pek başarılı olamadı (Belki de Fargo gibi bir filmden sonra çekildiği için), ancak eleştirmenlerden olumlu notlar aldı. Eksantrik karakterleri (özellikle de filmin anti-kahramanı Jeffrey “Dude” Lebowski), alışılmadık laubali diyalogları, gerçeküstü tarzda çekilmiş rüya sahneleri ve seçme müziği ile kısa sürede kült klasikler arasına girdi, hatta “İnternet çağının ilk kült filmi” olarak anılmaya başlandı. Daha da ileri giden filmin fanatik müritleri 2002’den itibaren bir “Lebowski Festivali” düzenlemeye bile başladılar.

 

4-The Hangover

3 Arkadaşın uyuştucu ve alkol sebebiyle başlarından geçen kötü ama aynı zamanda komik olayları anlatan bu film 3 2 tane devam filmi çekmekle beraber tamı tamına 3 tane filmden oluşur. Başrolünde Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Heather Graham, Justin Bartha ve Jeffrey Tambor yer almaktadır.

Filmde, bekârlığa veda partisi için Las Vegas’a giden ve kaldıkları otelde geçirdikleri gecenin ardından hiçbir şey hatırlamayan dört arkadaşın başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Film yapımcılarının başından geçen olaylardan esinlenerek oluşturulan film, ABD’de, 5 Haziran 2009’da vizyona girdi. 467.416.722 dolarlık hasıla elde eden Felekten Bir Gece, Altın Küre’de, müzikal veya komedi dalında en iyi film ödülü dahil birçok ödül kazandı.

 

3-Airplane!

Eleştirmenlerce tüm zamanların en komik filmi kabul edilir Airplane filmi ve hakkını da verir izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz ister komik dialoglar ister keskin şakalar olsun tam bir şaheser. Başrollerinde  Robert HaysJulie HagertyLeslie Nielsen oynuyor.

 

2-Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail, (“Monty Python ve Kutsal Kâse”), İngiliz komedi grubu Monty Python’ın 1974 yılı yapımı filmidir. Film, Kral Arthur efsanesi ve Kutsal Kâse arayışını hicivsel olarak işler. Filme yakın plandan bakınca aslında söz konusu olan, Fransız-İngiliz ilişkileri gibi ya da “medya gerçeği” ve “gerçek” arasındaki farklılaşma gibi durumlardır.

 

1-Dumb and Dumber

Lloyd girdiği tüm işlerde dikiş tutturamayan, sık sık iş değiştiren ve pek de akıllı olmayan biridir. Havaalanında karşılaştığı ve ilk görüşte aşık olduğu kadın, çantasını havaalanında bırakmış ve uçakla Aspen’e gitmiştir. Lloyd çantasını ona ulaştırmak için kendisinden hiçbir farkı olmayan arkadaşı Harry’yi de yanına alarak kadının peşinden kayak ve turizm merkezi Aspen’in yolunu tutar. Yolda başlarından türlü komik olaylar geçen bu ikilinin sahibine ulaştırmak için götürdükleri çantanın içinin ağzına kadar para dolu olduğundan haberleri yoktur. Ta ki günler sonra Aspen’e ulaşıncaya kadar…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.