EN İYİ 10 TÜRK AKTÖR (ERKEK) – OYLAMA SONUÇLARI

Listeler 8 Nisan, 19:54'de eklendi

 1) KEMAL SUNAL

kemal

Rahmetli Kemal abimiz En iyi 10 Türk aktör listemizin 1. sırasında ve tabiki bi başkasının alamayacığı sırada 🙂 oylama’da açık ara 1. olan Kemal Sunal abimiz 82 filmde yer almış ve komedi tarzında ki tüm filmlerinde yüzümüzü güldürmeyi başarmıştır 🙂 Allah rahmet eylesin Türk sinema tarihinin benzerini göremeyeceği kadar güzel bir oyuncuydu.

 

 

2)Şener Şen

eskiya-turk-filmi-sener-sen-klasigi14-01-2016

Şener Şen abimiz de yaptığı ustaca tiplemeler ve harikulade oyunculuğu ile akıllardan hiç silinmeyecek muhteşem bir oyunculuğa sahip. Onlarca film’de rol alan Şener abimizin asıl mesleği öğretmenliktir.

 

 

3)Yılmaz Güney

maxresdefault_43

Yılmaz Güney lakabı Çirkin Kral olan efsanevi abimiz hakkında say falarca yazı yazsam yinede anlatamam.  Yol filmi ile Cannes film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı ayrıca ağıt ve yol filmleri ile Altın Portakal, Altın Palmile ödüllerini aldı. Berlin film festivalinde ise FIPRESCI Ödülü’nün sahibi oldu oynadıgı bir çok filmin seneryosuda Çirkin Kral’a aittir.

 

4) Kadir İnanır

112

Kadir Abimiz özellikle Selvi Boylum Al Yazmalım filmi ile oyunculuğun alasını göstererek içimize işlemiştir bütün duyguları. Türk sinemasının önemli oyuncularından olan kadir abimiz bir çok ödüle sahiptir.

Adana Altın Koza Film Festivali (1973) En İyi Erkek Oyuncu
Altın Portakal Film Festivali (1986), (2000) En İyi Erkek Oyuncu
Ankara Film Festivali (1990)Yaşam Boyu Onur Ödülü
Siyad Ödülü (2007)
Onur Ödülü ,Almanya Film Festivali Oyun Ödülü (2016)

 

5)Tarık Akan

947700

Tarık abimiz meşhur Damat Ferit 70’li yılların Mega Yakışıklısı. Asıl adı Tarık Tahsin Üregül’dür Canım kardeşim ve Hababam sınıf filmleri ile büyük kitleler tarafından tanınan abimiz bir çok ödüle sahiptir.

Altın Portakal Film Festivali
Altın Kelebek Ödülleri
Berlin Uluslararası Film Festivali
Adana Altın Koza Film Festivali
Sinema Yazarları Derneği Ödülleri
Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri

 

6)Cüneyt Arkın

22

Ülkemizin HULK’U,  İRONMAN’İ  THOR’U efsanevi Cüneyt abimiz çocuklugumuzda hemen hemen her birimiz için bir süper kahraman vasfı taşıyan bu abim ağır abi rolleri ile de dikkat çekiyor. İçinde ki sinema aşkı hiç bitmeyen Cüneyt abimiz Kara Murat karakteri için defalarca attan düşüp kemiklerini kırmıştır buna rağmen hiç vazgeçmeden filmleri bitirmeyi başarmıştır.

Altın Portakal Ödülleri
En İyi Erkek Oyuncu
1969 İnsanlar Yaşadıkça
1976 Mağlup Edilemeyenler
Yaşam Boyu Onur Ödülü (1999)
Ödüller
4. Altın Koza Film Festivali
En İyi Erkek Oyuncu
1972 Yaralı Kurt

 

 

7) Metin Akpınar , Zeki Alasya ( bu ikisini ayıramadık)

1075457_620x410

Bizim bile ayıramadığımız bu ikili adeta tek kişi gibiler 🙂 Yıllarca tüm filmlerinden beraber rol alan Zeki ve Metin’ nin dostluklarıyla beraberlikleri kadar sıkıydı 🙂 Hatta çocukken ikisini kardeş sandıgım doğrudur 🙂

 

8)Münir Özkul

maxresdefault.20150930093226

Bir çoğumuzun Münir Özkul’dan çok Mahmut Hoca diye tanıdığımız bu efsanevi abimiz Adile Naşdit ile beraber mükemmel bir ikili olmayı başarmıştır. Oynadıgı duygusal sahneler ile bir çoğumuzu ağlatmayı başarmış Münir Abimiz en iyi oyuncular listemizin 8. sırasında yer almıştır.

 

 

9)Sadri Alışık

sigaranın-en-çok-yakıştığı-kişiler_319415

Sadri abimiz efsanevi abimiz belki de sigara içmemin nedeni 🙂 bence sigaranın en şok yakıştıgı isimdir 🙂 200’den fazla rol almış abimiz 1925 doğumludur ve 1995 yılında gözlerini hayata kapatmıştır  Allah rahmet eylesin

 

10) Tuncel Kurtiz 

rer

Yeni nesilin Ramiz Dayı Karakteri ile tanıdıgı Tuncel Abimiz ilk filmini 1964 yılında sinemaya adım atmıştır. 100’e yakın filmde oynayan Tuncel abimiz oyunculuğu ve senaristliğiyle de bir çok ödül kazanmıştır.

Altın Portakal Ödülleri
En İyi Senaryo
1981 Gül Hasan
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
1980 Sürü
1994 Bir Aşk Uğruna
2007 Yaşamın Kıyısında
Yeşilçam Ödülleri
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
2008 Yaşamın Kıyısında
Ödüller
Berlin Film Festivali
En İyi Erkek Oyuncu (Gümüş Ayı)
1986 Hiuch HaGdi
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.