En İyi HOSTİNG Firmaları – 2017

Genel, Soru Cevap 27 Ekim, 01:27'de eklendi

En iyi hosting firmaları listemize hoş geldiniz. Sizler için en iyi hosting anketine katılan kullanıcıların vermiş  olduğu cevapları sunacağız.

seçenek 1

Hosted çözümü Automattic tarafından sağlanır. Bu, WordPress.com aracılığıyla : Ücretsiz bir web sitesi veya blog oluşturun . Çok bölgedeki kurulumlarına ev sahipliği yapıyorsunuz. Bu, bir blog sahibi olmak isteyenlere, ancak bir şey ödememek istemeyenler için harika bir seçenektir. alt alan adını kendi ana alanlarında olurdunuz

örnek:

 1. alanınız . WordPress . com

bu yolla kaynaklarını kullanabilir ve herhangi bir şey için ödeme yapmanız gerekmez. Elbette kendi etki alanı adınızı almak istiyorsanız, bir tane satın almanız ve sonra da adın wordpress .com bölümünü kaldırmak için bir alan adı haritalaması yapmanız gerekir.

Bu hizmette neyi kullanabildiğiniz konusunda da sınırlıdır. Bir WordPress web sitesini nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız ancak web siteniz büyüdükçe sınırlayıcı olabilir ve sunduğunuz şey tarafından yerine getirilemeyen ihtiyaçların olduğunu görebilirsiniz, bu da onaylamış olan şeyleri kullanmanız iyi bir şeydir.

Seçenek 2

Yönetilen WordPress Hosting, hesabınızı yöneten profesyonel bir şirketiniz olduğu yerdir. Örnek WordPress Hosting, Mükemmellik. WP Engine®   Güvenlik, yedekleme, SSL, önbellek vb. Her yönüyle ilgilenirler. Yaptıklarıyla çelişirse , web sitenizde neleri kullanabileceğinizi sınırlarlar. Ayrıca, hizmet için prim ödemek ve ziyaretçi sayı sınırlamaları yapmak eğilimindesiniz. Web siteniz marjinal başarılı olursa, daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir.

Seçenek 3

Kendinden Barındırılan WordPress

Burası web sitenizi tam kontrol ettiğiniz yerdir. İstediğiniz temayı veya eklentiyi kullanabilirsiniz. Fiyatlar ev sahibi ve ev sahipliği çeşidi arasında değişir ancak yönetilenlerden daha ucuz olma eğilimindedir ve seçenek 1’deki barındırılan çözümden daha fazla esneklik sunar.

Paylaşılan bir ana makine, sanal özel sunucu VPS, Bulut Hosting veya Özel Sunucu seçebilirsiniz

Seçtiğiniz kişi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır.

Paylaşılan Hosting: Bu genellikle şirkete bağlı olarak ayda 4 ila 15 dolar arasında değişir. Web siteniz, aynı kaynakları kaynaklardan paylaşan 1000’den fazla web sitesiyle sıkıştırılmış bir sunucudadır. Düzgün şekilde ve küçük-orta web siteleri için bu uygun olabilir.

Sanal Özel Sunucu VPS: Birkaç küçük sanal sunucu oluşturmak için bölünmüş özel bir sunucu var. Paylaşılandan daha iyi sonuç verme eğilimi gösterir ve bir web sitesinin tüm sunucunun tüm kaynaklarını tüketmesi konusunda endişelenmeniz gerekmez. Örnek ana adanmış sunucu 16GB’lık koç’a sahipse ve üzerinde 4 VPS ‘varsa, her bir VPS’de 4GB’lık koç olacaktır. Bu biraz daha masraflı olma eğilimindedir. Fiyatlar değişiyor ama ayda 20 – 60 $ civarında başlıyor. Bu, daha fazla kaynak ihtiyacı olan web siteleri için en iyi seçenektir. İstediğiniz yazılım ve sisteminizde yüklü olan sürüm üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Cloud Server: Fiyatlar büyük ölçüde değişir. Bu tür bir hizmet, ölçeklenmek ancak küçük harekete geçmek isteyen bir web sitesi için mükemmeldir. Bu, yalnızca kullandığınız kaynaklar için ödeme yapacağınızdan, bir VPS ve Tahsis edilmiş sunucuya benziyor ama esneklikle.

Dedicated Server: Bu, kendi evinize sahip olmak gibidir. Sunucuyu kontrol ediyorsun. Sunucunun tam kaynağına sahipsiniz. Barındırma şirketinin kullanım koşullarını ihlal etmediği sürece hemen hemen her yazılımı sunucuya yükleyebilirsiniz. Web siteniz için sunucudaki tüm RAM, depolama ve CPU kaynaklarını kendiniz elde edersiniz. Tam kontrolü istiyorsanız, bu harika bir seçenektir.

Son Tavsiye:

Genelde, kendi sunucunuzu bir linux sunucusunda, belki de cPanel ile kontrol paneli olarak kullanmanızı öneririm. Bu size web sitenizin en esnekliğini ve kontrolünü sağlar. Paylaşılan barındırma, VPS ve Tahsis edilmiş web sitelerini başarıyla çalıştırdım. Paylaşılan barındırma üzerinde o zaman performans ve çalışma süresi için web sitenizi izlemek emin olun. Ben Uptime Robot kullanıyorum .

Bu sadece temel bilgiler. Umarım yardımcı olur. İyi şanslar.

Size söyleyeceğim , özellikle hangi özellikleri aramak zorunda olduğunuzu bilmiyorsanız, WordPress için en iyi barındırmayı seçmek o kadar da kolay değildir.

Ben de sanki sizin gibiyim ve WordPress için en iyi hosting olanağı merak ediyor ve neden. Hemen hemen her barındırma şirketini denedim ve cevabım yalnızca zamanla toplanan gerçek verilere dayanacak.

Performans, çalışma süresi, destek ve para değeri için en iyisi şudur:

Siteground – Web sitesini ziyaret edin.

Bluehost’dan Siteground’a switcheched yaptıktan sonra yükleme süresini 5,5’den 1,1 saniyeye düşürdüm. Hemen çıkma oranımı% 73’ten% 28’e düşürdü. Dönüşüm oranımı% 2,5’den% 10,2’ye yükseltti, ortalama oturum süresini 1 dakikadan yaklaşık 2 dakikaya yükseltti ve son olarak SERPS’deki pozisyonlarımı iyileştirdi, en az% 100 daha fazla anahtar kelime seçti ve 55.000’den fazla anahtar kelime aldı. aylık benzersiz ziyaretçileri 135.000’e!

Siteground’u bu kadar iyi yapan nedir? Siteground Hosting’in temel özellikleri nelerdir? Birlikte görelim onları:

 • ÜCRETSİZ TLD alanı (.com .net & .org).
 • Kaynakların paralel indirilmesi ve okuyucularınız için en az% 30-50 performans iyileştirmesi için HTTP / 2 Protokol .
 • Denilen 3 düzey (Statik, Dinamik, Memcached) özel hızlı cacher SuperCacher WordPress sitenizin yükleme süresini azaltmak için.
 • PHP 7.0 , arka uç (yönetici paneli) ve ön uç (okuyucularınızın görebileceği web sitesi) performansını en az% 30 oranında artırır.
 • CloudPlare tarafından sağlanan ÜCRETSİZ CDN , cpanel üzerinden 1 tıklama ile etkinleştirebilmenizi sağlar.
 • PageSpeed_Mod , Google tarafından sağlanan resmi apache uzantısı zaten yüklü. Cpanelinizden 1 tıklamayla kolayca etkinleştirebilir ve kaynaklarımızı (CSS, javascript ve resim / video) otomatik olarak sıkıştırıp Google PageSpeed ​​Puanınızı iyileştirmek için küçültebilirsiniz.
 • Mükemmel Destek – Sohbet, Biletler, E-postalar ve hatta telefon görüşmeleri. Ve sadece bunları değil, hızlı yanıt veriyorlar ve çok yetkili.
 • WordPress zaten yüklü veya sadece 1 tıklamayla kurulabilir, tamamen hosting barındırma yönetti.
 • Zaten bir web siteniz varsa ve Siteground’a geçmek istiyorsanız ÜCRETSİZ ve süper hızlı göç . Hiçbir şey yapmanız gerekmez, Siteground personeli web sitenizi gerçekten hızlı bir şekilde ve hiçbir şey ödemeden harekete geçirecektir. Yokuş saati yok.
 • WordPress sitenizin otomatik yedeklemeleri .
 • Web sitenizi kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler için tarayan düzenli olarak (günlük veya haftalık) antivirüs tarayıcısı .
 • SCABILITY , en ucuz planı kolayca seçebileceğiniz ve 2 saniyede anahtarı daha iyi bir plana dönüştürebileceğiniz anlamına geliyor.
 • % 99,9 Kullanım süresi garantilidir.
 • 30 GÜN Para iade garantisi .

Siteground’u kullanmadan önce size söylediğim gibi, bu BlueHost’la elde ettiğim performans istatistiklerinden yaklaşık% 200 daha iyi betikler olan performans istatistiklerimdir:

Gtmetrix: PageSpeed ​​Puanı% 100, Yslow% 100, Tam yüklenme süresi – 1,1s.

Pingdom: Performans 98A, Yükleme süresi – 550ms.

Google PageSpeed ​​Insights: mobil cihazlarda 100/100, masaüstünde 100/100.

Şimdi fiyatları başlayalım.

Fiyatları gör

Yapabileceğiniz fiyatlara bakarsanız, Bluehost gibi web hosting firmalarında bu özelliklerin yarısını asla bulamayacağınız düşünülürse, Bluehost, biraz daha ucuz olabilir, fakat akıllıca ve akıllıca bilge Siteground başka bir seviyede.

GoGeek veya GrowBig sürümünü seçmenizi tavsiye ederim, biraz daha fazla web sitesine ev sahipliği yapma şansınız var, ancak bu gerçekten iyi bir şey ama Startup ile başlayıp 2 saniye sonra web siteniz başlayacak Daha fazla ziyaretçi çekmek için veya başka web sitesi istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

Umarım sana yardım ederim ve başparmaklarını koymayı unutma! Görüşürüz!

 

WordPress için web barındırma seçimi gerçekten endişe söz konusudur. Wordpress uyumluluğu hakkında konuştuğumuzda, şimdiye kadarki en iyi CMS’si. Benim gibi birçok çocuk Godaddy’yle sinir bozucu deneyimler yaşıyor, WordPressiniz için korkunç ana bilgisayar.

Son zamanlarda etki alanımı Bluehost’a taşıdım, 7 aydır, WordPress ve e-ticaret web siteleri ile mükemmel çalıştım.

Bluehost çoğu kişinin önerdiği, çünkü büyük bir destek sağlıyor ve fiyat gerçekten ucuz, WordPress hosting 3.95 $ / aylık kupon kodundan başlayarak anlamına geliyor.

İşte tam detaylar veya şu anki işlemler 2017 MARCH:

BlueHost:

BlueHost: 5.95 / Ay İçin Profesyonel Web Sitesi Barındırma Alın

Temel özellikler

 • Ücretsiz ‘.com’ alanı
 • 7/24 teknik destek
 • WordPress entegrasyonu
 • Sınırsız trafik
 • 30-gün para iade garantisi

BlueHost’u seçmek için büyük nedenler

 • Dünya genelinde 2 milyonun üzerinde web sitesi barındırılıyor.
 • WhoIsHostingBu kullanıcılar BlueHost’u 5 üzerinden 3.5 olarak derecelendiriyor – Çok iyi.

KÜÇÜK HATTI Mükemmel uyandırma süresi ve sezgisel web sitesi oluşturma yazılımı ile Bluehost, işiniz için çekici, işlevsel ve istikrarlı sayfalar oluşturmayı kolaylaştırır. Bununla birlikte, rakip barındırma hizmetlerinde bulunan birkaç özellikten yoksun.


HostGator

Temel özellikler

 1. 7/24 teknik destek
 2. 45 gün para iadesi garantisi
 3. WordPress entegrasyonu
 4. Sınırsız trafik, e-postalar
 5. % 99,9 kesintisiz çalışma garantisi

HostGator’ı seçmek için büyük nedenler

 1. Dünya genelinde 950.000’den fazla web sitesi barındırılıyor.
 2. WhoIsHostingBu kullanıcılar HostGator’u 5 üzerinden 3,3 olarak gösteriyor – İyi

namecheap:

NameCheap: Özel İndirim Paylaşılan Hosting 1.67 $ / m & $ 19 / İlk Yıl

 • Güvenilir Sunucular
 • cPanel Hosting
 • 1-Click Softaculous Installer
 • % 99,9’dan fazla kullanım süresi
 • Para iade garantisi
 • İhtiyacınız olduğunda Destek

Namecheap, günümüzde önde gelen web hosting şirketlerinden biridir. 2000 yılında kurulmuştur. Namecheap 800.000’in üzerinde müşteriye sahiptir. Tam özellikli web hosting paketlerine ek olarak Namecheap, sektördeki en uygun alan adlarını, güvenli SSL sertifikalarını, WhoisGuard alan adı gizliliğini ve çok daha fazlasını sunuyor. Herhangi bir yardım veya tavsiyeye ihtiyacınız olduğunda 24x7x365 numaralı ayrı bir Hosting Müşteri Destek ekibimiz bulunmaktadır. Barındırma hizmetlerimiz, Google Checkout’da 1.395 incelemeye dayanarak 5 üzerinden 4.6 olarak değerlendirildi. Hızlı, güvenilir ve emniyet altındadır ve 14 gün para iadesi garantisi ile görevlendirilirler.

 

GetLark yeni bir web hosting firması olup, ücret ödemeden 3 ay boyuncahizmetlerini test etmenize izin veriyorlar .

Anahtar özellik :

 • DDoS koruması
 • LiteSpeed ​​ve LiteCache
 • Müşterilerinizin servislerinin kolay yönetimi
 • 1-Click Uygulamaları Yükleyicisi
 • Her 12 saatte bir yedekle

Getlark , diğer paylaşılan barındırma sağlayıcısıyla karşılaştırıldığında cpu ve ram üzerinde daha fazla bilgi sağlar. Bunlardan seçmek için üç planları var, her biri diğerinden önemli bir özellik güncellemesi yapıyor.

En çok sevdiğim şey açık kontrol panelidir, veritabanını ve çevrimiçi dosyayı yönetebilirim.

Müşterilerinizle veya web siteniz için diğer web geliştiricileri ile birlikte çalışıyorsanız, GetLark, görevinizin tamamlanmasını daha da kolaylaştırmıştır. Her kullanıcı için ayrı şifreler ayarlayabilirsiniz, böylece iş arkadaşlarınızla şifreleri paylaşmanıza gerek yoktur. Müşteriler için belirli bir giriş sayfası olduğu için giriş yapmak acı olmayacak.

 • Diğer bir kullanıcı yorumu

Merhaba ! Ben SEO uzmanıyım ve e-ticarette 5 yıldan daha fazla çalışıyorum. Biliyorsunuz, teknoloji web sitelerinin ve müşterilerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak üzere ortaya çıkan web farklı türlerine doğru ilerlemiştir: Paylaşılan Web Hosting Web Sitesi Oluşturucu Cloud Hosting Dedicated Hosting. Her tür gereksinimlerinizi karşılayabilir ancak WordPress platformu için barındırma hizmetinin ayrı bir kararı olmadığını düşünüyorum. Yerleşik barındırma ile e-ticaret web sitesini seçtiğinizde tek bir çözümde tercih yapıyorum. Onlardan birçoğunu deniyorum ve sanırım bazı yollar arasındaki farkları bilmek ilginç olacak.

Bigcommerce , her modern mağazanın ihtiyaç duyduğu karmaşık ayarlar ve özellikler sağlar. Bu özellikler, her kullanıcının kolay ve hızlı bir şekilde her şeyi özelleştirmesine olanak tanıyan çok erişilebilir bir arabirime konmaktadır. Bununla birlikte, bir sürü eksikleri vardır: Sınırlı temalar arasından seçim yapabilme (ücretsiz olmasa da) eBay entegrasyonu neredeyse var olmayan Bir mobil şablonu değiştiremiyorsunuz (altbilgiyi geri alamazsınız u kaldıramazsınız ??).

Shopify may be the most featured ready-to-use e-commerce platform. It has all the basic features which any small business may need: product cards, order CRM, built-in analytics, payment gateway integrated, fraud analysis, blog, social network’s integration, etc. I’m not sure what support is available for exporting data when the time comes to migrate to a different system. It has no one-page checkout – can hurt conversion rates, limited payment gateways for the non-major markets (USA, Canada, UK). The payment over is $280 monthly (plus transactional fees) to get all Shopify features. Are you ready for that?

Bu platformların pek çok iyi özelliği var, ancak bence, Shopping.CartElite’i tercih edebildim . Onların platformları uygun fiyata fiyatlı olup, başarılı bir e-ticaret işinin sonunda büyümesi ve büyümesi gereken olağanüstü özellikleri barındırıyorlar. Onların tek dezavantajı, çok fazla özelliklere sahip olabilmeleri, bu da başta ezici olabilir. Güçlü ve kolayca ölçeklenebilir olan güçlü noktalardır ve eBay, Amazon gibi pazar alanlarıyla tam entegrasyona sahiptir.

Açıklama: Ben SEO’yum ve bu şirketi kullanmıştım.

 

 

BlueHost ile çalışmanın birkaç nedeni :

1- Yaşam için ücretsiz alan adı edinin

2- 24 saat boyunca ABD merkezli müşteri desteği sağlıyorlar ve gerçekten telefona cevap veriyorlar ve sorunları hızlı bir şekilde çözüyorlar.

3-Hesabınızda birden çok alan adı ve web sitesi barındırabilirsiniz (100 WordPress sitesine kadar)

4-Sınırsız alan ve aktarım bant genişliği sağlarlar.

5-Fiyat çok rekabetçi – 3,95 $ / ay

6-Dosyalarınızın ve veritabanlarınızın otomatik yedeklemeleri

Bu fiyat noktasında diğer hosting planlarının bulunmadığı diğer tonlarca ton.

Ayrıca, BlueHost , herhangi bir WordPress güncellemesini sizin için 24 saat içinde kullanıma sunacağını taahhüt eder, böylece WordPress kurulumunuzu en son güvenlik düzeltmeleri ve yeni özelliklerle güncel tutabilirsiniz.

Bluehost’u kendi blogum için kullanıyorum ve bunu tavsiye etmemin beş nedeni var:

Servis: Müşteri desteğiyle konuşmak için telefonda beklemek zorunda kaldım hiç. Her istediğim derhal birilerini çağırırım. Ve destek temsilcileri şeylerini biliyorlar. Bu tek başına kabul fiyatıdır. Ve bana yanıtları vermiyor ya da ne yaptığımı bilmiyormuşum gibi davranıyorlar – dürüstçe sorularımın dibine oturmamı sağlıyor ya da sorunu çözüyorlar.

WordPress Dostu: BlueHost, WIRED barındıran WordPress’e sahiptir. Tek tıklamayla yapılan SimpleScripts yüklemeleri, test sitelerini veya yeni blogları hızlı bir şekilde hızlandırmak için süper hızlı olmasını sağlıyor. Aynı barındırma hesabına birden fazla WordPress sitesi kolayca kurabilirsiniz. Ele aldığım diğer barındırma sağlayıcıları, WordPress yapısındaki klasörlerle ilgili izin sorunlarına sahipti; Bunların hiçbiri BlueHost ile değil. WordPress siteleri kusursuz çalışır ve mükemmel performans gösterirler.

Sınırsız Alanlar ve Web Alanı: Bir BlueHost hesabı ile ilişkilendirilmek istediğiniz kadar çok alana sahip olabilirsiniz. Ve 200 veritabanını yükleyebilirsiniz – bu, bir barındırma hesabında 200 WordPress sitesine kadar yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Bunu yapmanızı tavsiye etmiyorum, sadece hızlı bir şekilde yeni siteleri hızla alıp geri alabilmek çok güzel oluyor diyorum. Ayrıca, veritabanı alanınızı veya bant genişliğini sınırlamazlar.

Güvenilirlik: BlueHost’un 1.000.000 hesabı vardır. En yeni WordCamp’da, BlueHost’taki bazı kişilerle bir araya geldim ve sunucularının nasıl kurulduğunu bana gösterdiler. Dünya standartlarında bir veri merkezine sahipler ve hız ve büyüme için üretilmişlerdir.

Fiyat: Sadece bunu yenemedi – Aylık 3,95 $ bir katil anlaşma. Elbette avlarsan, birkaç dolar kazanabilirsin, ama buna değmez mi? İnan bana, denedim ve değil.

Teşekkür ederim.

 

Flywheel hosting ile sıfırdan başlamak için herhangi bir zamana gerek yoktur. Geliştirme araçları setimizle siteleri klonlayın, değişiklikler yapın ve daha pek çok şey yapın.

BLUEPRINTS: Gelecekteki projeler için ortak temaları ve eklentileri başlangıç ​​setleri olarak paketleyin.

ETKİNLEŞTİRME: Canlı sitenizi stres yaratmadan değiştirin, ardından tek bir tıklama ile değişiklikleri üretiminize itin.

SİTE TALİMATI: Bir üretim sitesinin bir kopyasını alın ve onu hızlı bir şekilde küçük değişiklikler yapmak için yeni bir site olarak yeniden oluşturun.

Flywheel [1] ‘in keyifli platformu, geliştiricilere ve ajanslara yönelik toplam rüya olan zarif iş akışı araçları ile dolu, profesyonel olarak yönetilen WordPress hosting sunmaktadır. Sonuç, WordPress sitelerinizin herhangi birisini (ve tümü!) Hızlı bir şekilde ve kolayca kurmanıza, başlatmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan tamamen benzersiz, üst düzey bir platformdur.

 

 

HostGator orada en iyi hosting firmasıdır ve çokgüvenilirdir. Kendiniz deneyebilirsiniz.

 1. 45 gün Para İade Garantisi.
 2. % 99,9 kesintisiz çalışma garantisi.
 3. Web Sitesi Oluşturmak İçin WordPress’in Tek Tıklamalı Kurulumu.
 4. Canlı Sohbet desteği.
 5. Daha Hızlı Web Sitesi Yükleniyor.
 6. Birden Fazla Times Ödülü.

Umarım yardımcı olur

 

 

MilesWeb şirketi tarafından sunulan hizmetleri aynı şekilde kullandım. Ve bana göre MilesWeb, WordPress barındırma planı için en iyi seçimdir. Müşterilere sundukları hizmetler ve destek gerçekten şaşırtıcı. Tüm sistem yöneticileri, cPanel ve Plesk kontrolü, sanallaştırma teknolojileri ve sunucuların taşınmasında kanıtlanmış bir sicile ait uzmanlığa sahiptir. MilesWeb’in en iyi parçası, canlı sohbet, telefon görüşmeleri vb. Yoluyla 24×7 teknik destek sunar. MilesWeb, Hindistan’daki önde gelen web barındırma şirketidir. Host Review tarafından “Readers choice award 2016” ve HostAdvice tarafından “Mükemmel servis ödülü” gibi iki ünlü ödül kazandı. Veri merkezleri, 4 kıtada, Chicago (ABD), Londra (İngiltere), Brooklyn (ABD), Bükreş (RO), Nashik (Hindistan), Mumbai (Hindistan), Sidney (Avustralya) gibi 7 yerde bulunur.

Dolayısıyla, en iyi ucuz WordPress’i arıyorsanız, MilesWeb sizin için doğru seçimdir.

 

 

En iyi WordPress barındırma sitesini bulmak çok zor, her ana sunucu bazı avantajları ve dezavantajları içeriyor. Bu da coğrafi konuma bağlı. okuduktan sonra birçok kişi EIG markalarının mavi ana bilgisayar ve ana bilgisayar gatorunu önerdi.

EIG hosting şirketleri farklı isim ve aynı veri merkezi ile çalışırlar

En iyi WordPress hosting araçları

 • % 100 sunucu kullanım süresi
 • İyi bant genişliği hızı ve ping süresi (tek konteyner için minimum 100 MBPS)
 • en iyi rekabetçi fiyat
 • en iyi yenileme fiyatı (mavi ev sahibi ve host gator yenileme fiyatı çok yüksek ilk yıla kıyasla)
 • özel barındırma desteği
 • temel WordPress sorunu giderici destek

sitemizi kelime basında kullanıyorum ve tek bir konuyla yüzleşmiyorum çünkü 4 yıldan beri aynı en iyi WordPress barındırmayı önermek istiyorum

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.