Esrarın Faydaları – Zararlı Olduğu İddia Edilen 10 Hurafeye cevap

bilim, Genel, İnsanlar, Listeler 25 Kasım, 15:12'de eklendi

Esrar muhtemelen dünyanın birçok ülkesinde yasa dışı olan en popüler rahat kullanımlı maddedir. Esrarın faydaları tarih boyunca tıp, büyü ve zevkli amaçlar için görülmüş tarihi değere sahip eski bir maddedir. 1960’larda ve 1970’lerde yapılan esrarın zararları isimli propaganda ve korku taktikleri sayesinde uyuşturucuyu çevreleyen birçok efsane vardır. Bu listede esrar hakkında ki yalanları ve gerçekleri tek tek açacağız.

 

10) Yağ Depolar diyorlar!

10

Hurafe : Esrar aktif maddesi THC vücut yağında depolanır ve etkileri günlerce hatta haftalarca sürebilir

Gerçek: Esrar (diğer pek çok ilaç gibi) vücudun yağ depoları içine girdiği doğrudur ve bu nedenle Kullandıktan sonra uzunca bir süre tespit edilebilir , ancak bu doğru olan hurafenin tek parçası. Aslında, depolanmış esrarın psikoaktif yönleri çabucak tükenir ve ilacın kalıntısı kalırken, artık kişi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Dahası, THC’nin vücut yağında bulunması, yağ, beyin veya vücudun herhangi bir yerinde zararlı değildir.

 

 

 

9)Hafıza Kaybına Sebep olur Diyorlar!

9

Hurafe : Esrar kullanımı hafıza kaybına ve zekada  genel bir azalmaya neden olur.

Gerçek: Buna şüphesiz o kadar çok insanın inandığına şüphe yok ki gerçeklik unsurlarına sahip başka bir efsane. Laboratuvar testleri esrarın kısa süreli hafızayı azalttığını ancak bu olay sadece esrarın sarhoşluk etkisi devam ettiğinde oluyor etkisi geçer geçmez eski haline dönüyor.. Esrar alan bir kişi, almadan önce öğrendiklerini hatırlayabilecek ancak zehirlenme sırasında yeni bilgiler öğrenmekte zorlanıyor olabilir. Bunun ayık olduğunda uzun süreli veya kalıcı bir sorun haline gelebileceğini öngören hiçbir bilimsel delil yoktur.

 

 

 

8)Bilimsel Olarak Zararlı Diyorlar! 

8

Hurafe: Esrarın, bilimsel olarak zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Gerçek: Bir alıntı ile başlayalım: “esrar içmek, hatta uzun vadede, sağlık için zararlı değildir”. Bu teklif akran tarafından gözden geçirilen İngiliz tıp dergisi The Lancet 1823’de). Esrar kullanımı konusunda hiçbir bilimsel görüş birliği bulunmamaktadır ve kesinlikle günlük kullanımın sağlığa zararlı olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 

 

7)Motivasyon Kaybı Yaşatır Diyorlar!

7

Hurafe: Esrar kullanımı, ilgisizliğe ve motivasyon eksikliğine neden olur.

Gerçek: Aslında, günler veya haftalar boyunca düzenli olarak yüksek miktarda esrar verildiği denekler üzerinde yapılan çalışmalar, motivasyon veya gerçekleştirme kabiliyeti kaybı olmadığını tespit etti . Elbette uzun süreler boyunca sarhoş edici bir maddenin kötüye kullanımı, kişinin normal bir şekilde işlevini yerine getirememe yeteneğini azaltır, ancak esrar iyi ya da kötü değildir. Ayrıca, çalışmalar, esrar kullanıcılarının, kullanıcılar dışındaki insanlara göre daha yüksek ücretli işlere sahip olma eğiliminde olduğunu göstermektedir. 🙂

 

 

 

6)Suç İşletmeye Eğilim Gösterir Diyorlar!

tr

Hurafe: Esrar suçlara neden olur

Gerçek: Bazı insanlar esrar kullanımının şiddete ve saldırganlığa neden olduğuna ve bunun da suç işleyeceğine inanıyor. Ancak gerçekler tam tersi. Bu alandaki ciddi araştırmalar, esrar kullanıcılarını, saldırganlığı azaltma etkisi nedeniyle suç işlemeye daha az ihtimal verdiğini bulmuştur. Bunu söyledikten sonra, esrarengiz kanuni yasağı getiren ulusların sayısı nedeniyle, dünyadaki çoğu kullanıcı teknik olarak yalnızca uyuşturucu bulundurmak için suçlular olarak sınıflandırıldı.

 

 

5)Beyin Ölümü Gerçekleştirir Diyorlar!

5

Hurafe: Esrar beyin hücrelerini öldürür

Gerçek: Esrar bir kişinin zihinsel kabiliyetinde derin bir değişikliğe neden olmaz. Uyuşturucu alındıktan sonra bazı insanlar panik, paranoya ve korku yaşayabilir, bu etkiler geçer ve kesinlikle kalıcı olmaz. Bir kişinin ilacın çoğunu toksik psikozdan mustarip olarak tüketmesi mümkündür, ancak bu yine de esrarengizdir ve çok nadirdir.

 

 

4)Diğer Uyuşturucuya Geçiş Yaptırır Diyorlar!

logo

Hurafe: Esrar giriş kapısı bir maddedir – diğer bir deyişle, daha etkili ilaçların kötüye kullanılmasına neden olur.

Gerçek: Eskiden uyuşturucu, esrar kaynağı ilaç değil, terminus bir ilaçtır. Eroin veya LSD gibi yüksek mukavemetli ilaçların kullanıcıları da geçmişte esrar kullanımına istatistiksel olarak daha yüksektir ancak bu sadece istatistiklerle oynuyor; Esrarengiz kullanıcılarla esrar kullanıcılarının sayısını karşılaştırırken, sayıları çok düşüktür.

 

 

3) Etkisi Çok Değişiyor Diyorlar

es

Hurafe: Esraraktansa esrar daha güçlüdür.

Gerçek : bu efsanenin ortaya çıkmasının nedeni uyuşturucu uygulama organları tarafından alınan örneklerin güçlenmeyi test etmek için kullanıldığı söylenmekte ancak bunlar esrar maddesinin pazardaki küçük bir örneğini oluşturmakta. Bugün alınan esrarın büyük bir miktarı, onlarca yıldır sürdürülen etki ile aynı potansiyeldir. Aslında, potansiyel çok daha yüksek olsa bile, farklı kuvvetteki esrarlar çok benzer etkiler yarattığı için, kullanıcı için etkisi çok az fark yaratırdı. Dahası, 1980’li yıllara dayanan esrarın potansiyeli üzerine mevcut tespit yöntemlerinden daha güvenilir ve çok az veya hiç artış gösteren istatistiksel veriler mevcuttur.

 

 

2)Esrar Sigaradan Daha Zararlıdır Diyorlar!

akciger

Hurafe: Esrar, ciğerlere karşı sigaradan daha zarar veriyor

Gerçek: Öncelikle, sigara içen ancak esrar kullanmayan insanlar daha az sigara içiyor; bu da dumandaki tehlikelere maruz kalmalarını kısıtlıyor. Ayrıca esrar içenler, daha hızlı yanmaları veya ateş altında kalmaları için ticari sigara içen birçok katkıyı teneffüs etmiyor. Esrar dumanının bronş tüplerinde sigara dumanı ile aynı etkiye sahip olmadığına dair bazı kanıtlar bile vardır, bu nedenle ağır kullanımlar bile amfizemli neden olmayabilir.

 

 

 

1)Esrar Bağımlılık Yapar Diyorlar!

esrara

Hurafe: Esrar son derece bağımlılık yapıcıdır.

Gerçek: Amerikalıların yüzde birinden fazlası günde bir defadan fazla esrar içiyor. Ağır kullanıcılardan küçük bir azınlık bağımlılık gibi görünen şeyleri geliştirir ve sigarayı bırakmak için uyuşturucu rehabilitasyon hizmetlerinin desteğine güvenir ancak esrar içinde fiziksel bağımlılığa neden olan hiçbir şey yoktur ve yardıma ihtiyaç duyanlar için en muhtemel açıklama onların “Bağımlılık” değil, alışkanlıktır.

 

Kaynaklar:

1. Mellinger, G.D. et al. “Drug Use, Academic Performance, and Career Indecision: Longitudinal Data in Search of a Model.” Longitudinal Research on Drug Use: Empirical Findings and Methodological Issues. Ed. D.B. Kandel. Washington, DC: American Psychological Association, 1978. 157-177.
2. Johnson, L.D., et al. “Drugs and Delinquency: A Search for Causal Connections.” Ed. D.B. Kandel. Longitudinal Research on Drug Use: Empirical Findings and Methodological Issues. New York: John Wiley & Sons, 1978. 137-156.
3. Schreiber, W.; A. M. Pauls and J. C. Kreig (February 5, 1988). “[Toxic psychosis as an acute manifestation of diphenhydramine poisoning]”. Deutsche medizinische Wochenschrift 113 (5): 180–183. PMID 3338401.
4. Degenhardt, Louisa, Wayne Hall and Michael Lynskey. “Testing hypotheses about the relationship between cannabis use and psychosis,” Drug and Alcohol Dependence 71 (2003): 42-4.
5. King LA, Carpentier C, Griffiths P. “Cannabis potency in Europe.” Addiction. 2005 Jul; 100(7):884-6
6. Turner, Carlton E. The Marijuana Controversy. Rockville: American Council for Drug Education, 1981.
7. Stephens, R.S., et al. “Adult marijuana users seeking treatment.” Journal of Consulting and Clinical Psychology 61 (1993): 1100-1104.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.