Astım Hastalığı İle İlgili 10 Önemli Bilgi

Genel 18 Mart, 19:04'de eklendi

ASTIM NEDİR ?

Astım, akciğerlerin iltihaplanmasını içeren kronik bir hastalıktır. Astım kelimesi Yunanca “panting” kelimesinden gelir.
Normalde, nefes aldığınızda, egzersiz yaptığımızda veya fazla havaya ihtiyaç duymanıza neden olan bir şey yaptığınızda hava yollarınız rahatlar ve açılır. Ancak astım hastalarında solunum yollarındaki kaslar sıkışır hastada nefes darlığı, hırıltı ve kuru öksürülük görülür. Astım yaygın kronik çocukluk çağı hastalığıdır. Tüm vakaların yaklaşık yarısı, 10 yaşından önce gelişir ve genellikle astımlı birçok çocuğun alerjisi de vardır.

Astım alerjik olabilği gibi alerjik de olmayabilir . Alerjik astım ile, hayvan tüyü, polen,duman veya toz gibi uyaranlar, bir saldırıyı tetikler. Bağışıklık sistemi harekete geçer, ancak yardım etmek yerine iltihaplanmaya neden olur. Astımın en yaygın formu budur.

Alerjik olmayan astım, bağışıklık sistemini içermez. Saldırılar stres, kaygı, soğuk hava, duman veya bir virüs tarafından tetiklenebilir. Bazı hastaların semptomları ancak egzersiz yaptıklarında egzersize bağlı astım olarak bilinir.

Astım için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, kontrol edilebilir. Orta ila şiddetli astımı olan insanlar belirtileri kontrol altına almak için geleneksel ilaçları kullanmalıdır. Doktorunuzun gözetiminde kullanılan tamamlayıcı ve alternatif terapiler yardımcı olabilir, ancak konvansiyonel tedavinin yerini almamalıdır.

Astım Hastalığı Belirti ve bulguları

Astım hastalarının çoğunda herhangi bir semptom olmaksızın aniden, astım atağı geçirmektedir. Bazı insanlar bir saldırı sırasında kötüleşen kronik nefes darlığına sahiptir. Astım atakları birkaç dakika sürebilir ve akciğerlerdeki hava akışı ciddi şekilde kısıtlanırsa tehlikeli olabilir.

Birincil belirtiler şunlardır:

Nefes darlığı.
Nefes darlığı, genellikle birdenbire başlar. Gece veya sabahın erken saatlerinde daha kötü olabilir. Soğuk hava, egzersiz ve mide ekşimesi ile daha da kötüleşebilir. Hırıltı, solunum yollarını açan ilaçlar olan bronkodilatörleri kullanarak rahatlar.
Göğüste sıkışma.
Öksürük (kuru veya balgam). Öksürük varyant astımda bu tek semptom olabilir.
Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, acil tedavi arayın:

Nefes alma veya nefes almada aşırı zorluk
Dudaklara ve yüze mavimsi renk, siyanoz denir
Ciddi endişe
Hızlı nabız
Asiri terleme
Uyuşukluk ya da karışıklık gibi bilinç seviyesinin azalması
Sebepler

Astıma muhtemelen birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. Genler de astımda rol oynamaktadır. Ailenizdeki diğer insanlarda da astım gelişmesi olasılığı yüksektir. Duyarlı olanlar arasında alerjen, alerjik reaksiyona neden olan maddeler veya enfeksiyonlar gibi çevresel faktörlere maruz kalmak astım olma ihtimalini artırabilir.

Astım Risk faktörleri

Aşağıdaki faktörler astım riskini artırabilir:

Alerji.
Ailede astım ya da alerji geçmişi.
Doğumda yaşanmış akciğer fonksiyonu.
Dumana maruz kalma.
Bebeğin üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi.
Cinsiyet. Küçük çocuklar arasında astım, kızlarda olduğu gibi erkeklerde iki kat daha sık gelişir. Fakat ergenlik çağından sonra kızlarda daha yaygın olabilir.
Obezite.
Gastroözofageal reflü (mide ekşimesi).

Astımı Tetikleyecek Durumlar

Özellikle çocukluk çağı astımı, alerjileri tetikleyen şeylerin hemen hepsiyle gerçekleşebilir:

Toz, hayvan tüy ve döküntüleri,hamam böcekleri, iç ve dış mekanlar polen
Duman, parfümler, dizel parçacıkları, kükürt dioksit, yüksek ozon seviyeleri, boya, temizlik ürünleri ve gaz sobaları kaynaklı duman gibi hava kirleticileri.
Havadaki değişiklikler, özellikle sıcaklık ve nem.
Tütün dumanı,rutubet.
Aspirin ve non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) yetişkin astım hastalarının% 5’ine kadar astımı tetikleyebilir.

Diğer tetikleyiciler şunları içerir:

Egzersiz, gülmek, ağlama veya bağırmak gibi nefesle ilgili faaliyetler
Stres ve kaygı

Teşhis

Astım semptomları diğer bazı rahatsızlıkları taklit edebilir ve doktorunuz diğer hastalıkları ekarte etmek için kapsamlı bir muayeneden geçirecektir. Akciğerlerinizin ne kadar havayı tutabileceğini ve ne kadar havayı soluduğunuzu ölçmek için akciğer fonksiyon testlerine de girebilirsiniz.

Astım şu şekilde sınıflandırılır:

Hafif aralıklı: Haftada 2 gün, ayda 2 gece hafif semptomlar
Hafif kalıcılık: Haftada 2 günden fazla, ancak bir günde 1 defadan fazla semptoma sahip olma
Orta şiddetli kalıcı: Günde bir kez ve haftada 1 geceden fazla semptomlar
Şiddetli kalıcı: Gün boyunca ve sıklıkla geceleri semptomlara sahip olma

Önleme

Astımı önleyemezsiniz, ancak sıklığını azaltmak için önlemler alabilirsiniz.

Alerjenler ve tahriş edicilerden mümkün olduğunca kaçının. Örneğin, alerji yapmayan özel yatağı ve yastık kılıflarını kullanarak ve halıları yatak odasından çıkararak toz akarlarına maruz kalma oranınızı azaltın. Evinizi sık sık temizleyin. Temizleme esnasında maske takın ve sert kimyasallar içermeyen temizleyicileri seçin.
Egzersiz. Egzersize bağlı astımı olan insanlar hariç ve egzersiz akciğerlerinizi güçlendirmenize, vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olur. Dışarı soğukken önlem alın. Nefes aldığınız havayı ısıtmak için yüz maskesi takın. Egzersizi başlatmadan önce doktorunuzla konuşun.
Nefesinize dikkat edin. Hırıltı gibi yaklaşmakta olan bir saldırının belirtilerini izleyin. Doktorunuz siz fark etmeden nefesinizde ufak farklar tespit edebilen bir tepe debimetresi adı verilen bir makine verebilir, böylece semptonları önlemek için ilaç alabilirsiniz. Doktorunuz hangi değişikliklerin size hemen tıbbi müdahale gerektirebileceğini bilmenize yardımcı olacaktır.
İmmünoterapiyi düşünün (alerji atışları). Alerjiniz varsa, alerji atışlarınız, sahip olduğunuz astım ataklarının sayısını ve yoğunluğunu düşürebilir ve ayrıca ihtiyacınız olan ilaç miktarını düşürebilir. İmmünoterapi, alerjiniz olan maddenin düzenli enjeksiyonlarını içerir; her sonraki atak, bir önceki ataktan biraz daha yüksek miktarda şiddet içerir. Dilaltı immünoterapi allerjen dilin altındaki damlalar halinde gönderir. Zamanla, bağışıklık sistemi alerjene alışır ve artık ona tepki vermez. İmmünoterapinin sizin için doğru olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Astım Tedavisi

Astım ataklarını önleme, iltihaplanmayı azaltma ve akciğer hasarını önleme, tedavinin asıl hedefidir. Durumunuz hakkında ne kadar çok şey bilerseniz, bir astım eylem planı geliştirmek için doktorunuzla daha yakından çalışabilirsiniz. Astımı kontrol altına almak için, alerjik tetikleyicilere maruz kalmayı önlemeniz ve reçeteli ilaçları almanız gerekir. Solunumunuzu izleyerek ve ilaçlarınızı her gün alarak, astımı uzun vadede kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Astım atağı sırasında acil ilaçlara hala ihtiyacınız olabilir.

Ağır bir rahatsızlıkta, oksijen ve damardan verilecek ilaçlar (IV) için hastaneye kaldırılmanız gerekebilir.

Yaşam tarzı

Eğer sigara içiyorsanız, bırakın.
Fazla kiloluysanız kilo verin. Aşırı kilolu olmak akciğerlere baskı yapabilir ve inflamatuvarı tetikleyebilir.
Akciğerlerinizin nasıl çalıştığını ölçmeye yardımcı olan taşınabilir bir cihaz olan zirve akım sayacını kullanarak durumunuzu her gün izleyin. Doktorunuza göstermek için hastalığınız ile ilgili bir günlük yazın.

Değişiklikleri veya atakları kaydeden bir günlük, tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olabilir.

Homeopati

Birkaç çalışma belirli homeopatik tedavilerin etkinliğini incelemiş olmasına rağmen, profesyonel homeopatlar, astım tedavisi için kendi bilgi ve tecrübelerine dayanarak aşağıdaki ilaçları değerlendirebilir. Bir ilaç reçetelemeden önce, homeopatlar türünü dikkate alır, fiziksel, duygusal ve psikolojik yapınızı inceler. Tecrübeli bir homeopat her birey için en uygun tedaviyi belirlerken bu faktörlerin hepsini değerlendirir.

Bazı insanlar, bir homeopatik tedavi ile başlarken, semptomlarının kısa sürede daha da kötüleştiğini görebilir. Bazı insanlar için bu tehlikeli olabileceğinden, bilgili bir homeopatla çalışmaya dikkat edin ve doktoronuza MUTLAKA DANIŞIN.

Stres ve kaygı, astımı kötüleştirebilir, günlük hayatınızdaki stres yönetimi teknikleri dahil olmak üzere semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu teknikler doğrudan astımı tedavi etmez.

Hipnoz . Bu teknik, tekniği kolayca öğrenebilen çocuklar için özellikle yararlı olabilir.
Yoga . Genel rahatlama ve stres azalmasına ek olarak, astımlı kişilere yönelik çeşitli çalışmalar, düzenli yoga uygulamasıyla akciğer fonksiyonunun iyileştiğini ileri sürmektedir. Bununla birlikte, solunumla ilgili herhangi bir yarar hafif görünmektedir.
Günlük Tutma, Yayınlanan bir çalışmada Tıp New England Journal astım olan kişilerde günlük günlüklerinde olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar, günlük tutmanın bastırılmış duyguların serbest bırakılmasına izin verdiğini ve genel olarak stresin azalmasına yardımcı olduğunu düşünüyor.

Diğer Hususlar

Gebelik sırasında astımın klinik şiddeti gebelik öncesi şiddeti izlemektedir. Alevlenmeler gebeliklerin% 36’sına kadar, en sıklıkla 14 ila 24 hafta arasında gerçekleşebilir.

Uyarılar ve önlemler

Astım için teofilin ile uzun süreli tedavi B6 vitamininin kan seviyelerini düşürebilir.

Prognoz ve komplikasyonlar

Astımlı insanlar normal, aktif yaşayabilirler. Astım kronik bir hastalığa sahip olduğundan, uzun vadede kişisel bakım ve izlemenin yanı sıra doktorunuzla sürekli iletişim kurmanız gerekir. Astım olması böbrek hastalığı, uyku apnesi ve depresyon da dahil olmak üzere diğer kronik hastalıkları geliştirme riskini artırır. Ön çalışmalar astımın yaşlanmayı hızlandırabileceğini de göstermektedir.

Astımı olan çoğu insan, semptomsuz dönemlerle ayırıcı ataklara sahiptir. Ruh halinize dikkat edin, hayatınızdaki stres seviyesini düşürün ve iyi bir destek alın, kendinize iyi bakmanıza yardımcı olacaktır. En önemli nokta doktorunuza danışmadan alternatif tedavilere yönelmeyin.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.