Çin’in İcat Ettiği En Önemli 10 Şey

eğlence, Genel, Listeler 17 Haziran, 20:15'de eklendi

10 Alem

Alkol icatından daha önemli olan nedir? Maddenin antik dünyanın acımasız şartlarına tahammül etmek için kesinlikle kullanışlı olduğu halde, bir diğer mucize etkisi daha vardı. Purell ve el sabunu, OKB gözünde uzak hayallerden ibaret olduğu zamanlarda bir sterilizatördü. Ateşin, medeniyeti mümkün kılan, insanlara temiz içme suyu ve yaraları, gıdaları ve içkilerini döktükleri diğer şeyleri sanitize etmenin bir yolu yaptığı şey olduğu iddia edilebilir .

Ve elbette, ilk önce Çin’de icat edildi. Neredeyse dokuz bin yıl önce söyleyebileceğimiz kadarıyla. Arkeologlar, 1990’ların sonlarında, Kuzey Çin’deki kırık çanak çömlek parçalarını ortaya çıkardı; bunlardan garip bir kalıntılar vardı. Daha ileri incelemelerde artık madde, pirincin, balın ve meyvenin fermente edilmiş meyve sularının üzerinde bırakılmış ve esas olarak bize tarihin ilk meadini vermeye kararlıydı. [1]

Her şeyi daha da iyi yapan şey, bu Taş Devri arkeolojik sitesinde, şimdiye kadar bulunan en eski çalınabilir enstrümanların bir kısmının kemikten flüt şeklinde olduğunu ortaya çıkarmasıdır. Demek ki, o eski halk hala yaptığımız şeyi yapıyor, müzik dinliyordu ve arkadaşlarımızla parçalandı.

9 Baskı

Herkes Gutenberg’i biliyor mu? Ünlü İncil’den ücretsiz ders kitaplarını yaymaya çalışan projeye bu adın arkasındaki adam modern Avrupa kültürünün gelişmesindeki en önemli figürlerden biridir. Johannes Gutenberg’in matbaası, modern Avrupa’nın ve uzantısının dünyanın büyük bölümünü şekillendirdi. Ama tahmin et ne, Çinliler önce yaptı ve daha önce yapmışlardı.

Tang Hanedanlığı döneminde (618-907), Çinli mühendisler tahta parçaları kullanarak ipek ve diğer kumaşlara tasarımlar basmaya başladı. Kısa süre içinde Budist metinler üreyene geçiş bu olurdu ki insanlar mantralarını onlarla birlikte sürdürebilirlerdi . Son olarak, 868 yılına kadar, ilk tarihli, basılı kitap yayınlandı. Elmas Sutra adında tercüme edilmiş Hint Budist bir metinti. [2] Ah, ve küçük bir bakış açısı için Gutenberg, Diamond Sutra’nın yayınlanmasından yaklaşık 540 yıl sonra yaklaşık 1400 yılında doğdu.

 

 

8 Banknotlar

Etkili bir matbaaya gelmeden kısa süre sonra Çinliler banknotlar icat ettiler. Şimdi, banknotlar neden ilginç bir soru sorabilir? Bunlar sadece işe yaramaz kağıt parçaları! Evet, önemlidir, çünkü bugün hala kullanıyoruz. Hemen hemen tüm modern para birimleri, onları kullananlar tarafından değer verilen, renkli kağıt parçaları olan banknot biçiminde gelir.

Enflasyon ve devalüasyon nedeniyle Çin para biriminin verimsiz ve takasta can sıkıcı hale getirilmesi nedeniyle, daha önce bahsedilen Sutra’nın yayınlanmasından önce bile 700’lü yıllarda Çin’de banknotlar ortaya çıkmaya başladı. [3] Öyleyse bariz olanı yapmışlar ve altın paraları yeşil Benjaminler haline getirdiler.

7 Kağıt Üretimi

Şimdi, eğer bir mürekkeple damgalanacak bir şey yaratmadıysa, bir grup insan nasıl baskı ve banknotlar icat edebilirdi! AD 100 civarında , Han Hanedanı (M.Ö. 206 – MS 220) hamur yapmak için eski bezler, bambu, kenevir ve diğer elyaflı bitkiler ve malzemeler kullanarak yazı yazabilecekleri materyalleri bulmuştur. Bu hamur daha sonra bir elekten geçirilerek süzülerek kurumaya bırakılarak kağıt oluşturuldu. [4]

Dünyanın geri kalanında o zamandan beri parşömen ve papirüs gibi şeyler vardı, ancak bu kağıt nihai olarak dünyada tercih edilen bilgi kayıt yöntemi olarak ortaya çıkacaktı. Papirüs gibi spesifik depolama koşulları veya parşömen gibi özel olarak hazırlanmış hayvan saklamayı gerektirmez.

6 Dümene

Ah, dümen. Muhtemelen her teknenin en az beğenilen kısmı arasındadır. Dünyanın geri kalan kısmında yerleşik dümen yerine kürekler kullanılmışken, eski Çinliler AD 100 çevresinde kıç tarafına monte edilmiş dümeni icat etmek için bir adım önde olmuşlardı. [5]

Bu kullanışlı teçhizat, dikkatli ve kesin bir dönüşe izin verdi, oar’ın tekneyi çalıştırmak için fazla yorulmayan güçlü bir adamı kullanması gerektiğini düşünerek, kürekin kabiliyete sahip olmadığı bir şey vardı. Bir dümen bağlıyken, tekneyi çevirmek için gereken tek şey kolun hareket etmesiydi. Oh, ve biraz daha fazla bakış açısı için, Avrupa’da kıç tarafına monte edilen dümenlerin en eski kaydedilmiş kullanımı yaklaşık bin yıl sonra güney İngiltere’de kaydedildi. Görünüşe Saksonlar onların tekneler kendilerini çevirmek zorunda yoruldum!

 

 

5 Diş fırçası

Mezopotamya ve Mısır gibi dünyanın diğer eski uygarlıklarında çiğneme çubukları denilen şeyler yaygın iken, tanıdık ilk kıl fırçası Çinliler tarafından icat edildi.

Bu kullanışlı araçlar ilk kez 1400’lü yıllarda Çin’de ortaya çıktı, domuz boynunun arkasından (kaşer değil) kaşlardan yapılmış ve bambuya (veya süslü fildişi) sopa yapıştırılmıştı. [6] Çiğneme çubukları, dişlerin arasından biraz yiyecek atmak ve nefesinizi tazelemek için (bu çubuklar çoğunlukla güzel kokulu ağaçlardan geldiğinde) daha iyi ifade edilmişti, kıl fırçası açıkça diş çürümesini önlemenin umuduyla diş fırçalamak içindi . Bazı insanlar hala bu önemli buluşu kullanmakla mücadele verdikleri için utanç verici görünüyor.

4Pusula

Bu, kesinlikle diş fırçası gibi her gün kullandığımız bir buluş değilken , Çin’deki Han Hanedanlığı döneminde ilk manyetik pusulalar icat edildi. Manyetit cevheri, daima sivri uçlu çanak şeklinde bir şey yaratmak için kullanıldı.

Başlangıçta bu buluşu, defin ve diğer ritüeller için uygun zamanları ilahi olarak kullandılar; yakında hem kara hem de su üzerinde dünyada gezinirken kullanımını keşfedeceklerdi . [7] Tang Hanedanlığı devrildiğinde, pusulayı daha tanıdık, demir iğne tabanlı bir araç haline getirdi.

3 Satranç

Ortaçağ Avrupa’nın herhangi bir resmi, şehrin duvarlarını işgalcilere savuşturan, cesur kavanoz olmadan tamamlandı mı? Şiirsel romantikler bu görüntüye teşekkür eden Çinlilere sahipler! Mafsal, M.Ö. 480’de başlayan ve I. Çin imparatorluğunun kurulmasıyla M.Ö. 221’de sona eren Savaşan Devletler dönemi adı verilen kaotik ve şiddetli bir dönemde keşfedildi .

Çapraz yaylar , kullanım kolaylığı ve silahın düzgün bir şekilde kullanılabilmesiiçin güçlü bir okçusuna sahip olmaya ihtiyaç duymaması nedeniyle değer verdi. Çinliler, AD 200 adlı bir askeri stratejistin Zhuge Liang adlı bir askeri “Yinelenen” bir yaylı yamuğu yarattığı zaman bir adım daha ileri götürdüler; Insanlığın otomatik bir silah yaratma çabalarından biri. [8]

2 Barut

İşte Avrupalıların sevdiği bir başka önemli silah! AD 300’e göre, Çinli bilim adamları, kükürt, kömür ve karbondioksit de dahil olmak üzere bazı bileşenler birlikte karıştırıldığında ve ateşlendiğinde kıvılcım ve hatta patlamalar meydana getireceğini kağıda döküyordu. Tören ve savaş için bu, hızla bir araç haline gelecek ve bu patlayıcı tozu renkli havai fişek haline getiren bazı buluşlar gerçekleşecektir .

AD 900’e göre Çinliler kentin duvarlarında demir topları ateşlemek ve sıkı bir şekilde yığılmış düşman formasyonlarında ilkel roketleri itmek için bu tozu kullanıyor olacaklardı. [9] Bu, yalnızca AD 1200 civarında barut açıklanmaya başlayan Batı’nın aksine. Haçlı Seferleri sırasında teknolojinin işitilmesi sonucunda, Avrupalıların ilk bakışlarını Doğu dünyasına yansıtması muhtemeldir.

1 Erişte – Makarna

Iken İtalyanlar yeter ki şehriye, arkeologlar Çin’de bulduk kanıtlar icat olanlar olduğunu iddia ettiği, aksini gösteriyor. 2005 yılında, Çin’in kuzeybatısındaki Lajia’da, on fit (3 m) kirin altında, kapalı, korunmuş bir sarı erişte kasesi bulundu.

Bu erişte makarna kasesinin yaklaşık 4000 yıl önce gömüldüğü tahmin edilirken, bu tür şehriyüzünde kullanılan tahıl çeşitleri Çin’de en azından son 7000 yıldır ekildi. Bunun anlamı, 4000 yıllık makarna türlerinin en eskisi gibi görünmesine karşın kesin delil bulduk, eski Çinlilerin bu çanağı çok daha uzun süre hazırladıkları çok olası. [10]

İtalyanlar kendi başlarına bu tür gıda ile geldi olsa gibi görünüyor Çinli o erişte ilk buharlı lezzetli kase yapıldığı kimin argüman kazanıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.