Çocuk Gelişimi İçin En Faydalı 10 Oyuncak !

eğlence, Zeka 2 Temmuz, 20:46'de eklendi

Oyun ve oyuncaklar çocuklar için vazgeçilmezdir.

 Oyunun, çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri ne kadar önemliyse, aynı şekilde oyun materyalleri de çok önemlidir.

                           Oyuncaklar, çocuğun seçme, değerlendirme duygusunu ve yaratıcılığını geliştirirken aynı zamanda da  kendi kendine karar verebilme ve belirli alanlarda beceriler kazanmasına da olanaklar hazırlamaktadır.

Bu durumda bizler oyuncakları, “gelişim basamakları boyunca çocuğun hareketlerine düzen getiren zihinsel, bedensel ve psiko-sosyal gelişimlerinde yardımcı olan hayal gücünü ve yaratıcı yeteneklerini geliştiren tüm oyun malzemeleridir” şeklinde tanımlayıp tercih etmeliyiz.

                           Çocuklar için büyük öneme sahip olan çeşitli boyutlar ve renklerdeki oyun malzemeleri aynı zamanda, çocukların oynarken hem eğlenmesine hem de renk, boyut, biçim, şekil gibi kavramları öğrenmelerine yardımcı olur. Çocuk arkadaşlarıyla birlikte oynarken paylaşmayı, beklemeyi, işbirliği yapmayı da öğrenebilir. Buna ilaveten çocuklar ellerine geçen oyuncakları bozarak, kırarak, parçaları ayırıp  birleştirerek hem meraklarını giderir tatmin olurlar hem de objelerin özelliklerini inceler ve keşfederler.

      Okulöncesi dönemde çocukların oyuncaklara ve oyun materyallerine karşı olan bu ilgilerinin yanı sıra, artan bir yaratıcılık, yetişkinebenzeme ve taklit çabası da vardır. Bu noktada anne babaya düşen en büyük görev alıcı ve öğrenmeye hazır olan çocuğa uygun oyuncakların sunumudur.

      Anne baba bu dönemde, çocuğun gelişim özelliklerine uygun, ihtiyaç duyduğu ortamı ve materyalleri sağlamaktan sorumludur.

      Bu dönemde, anne babalar tarafından üzerinde önemle durulması gereken bir başka konu da çocukların gelişimlerine katkısı olmayan oyuncakların yerine yaşlarına ve gelişim düzeylerine uygun, uyarıcı ve düşündürücü oyuncakların tercih edilmesidir.

Sizler için çocuklarınızın gelişimine, öğrenmesine yarar sağlayacak 10 oyuncağı listeledik.

10 – Q-Bitz Zeka Oyunu

Q-Bitz Zeka Oyunu

Q-bitz Yaş Grubu 6-99 Yaş Q-bitz görsel çevikliğinize meydan okuyan bir oyundur. 3 farklı görsellik içermesinden dolayı çoklu oyunlar için mükemmel bir seçenektir. İlk turda oyuncular küplerini kullanarak oyun kartları üzerindeki desenleri yeniden yapmaya çalışırlar. Kim deseni tamamlarsa kartı alır. İkinci turda oyuncular küplerini desenlerle eşleştirmeye çalışırlar. Üçüncü turda ise beyin gücü öne çıkar. Bu turda oyuncular akıllarından bir desen yapmaya çalışırlar. En çok kartı toplayan oyunu kazanır. 80 Q-bitz kart, 4 ahşap tabla ve 4 setten oluşan 16 adet küp. Zihinsel – görsel dikkat, parça – bütün ve şekil – zemin ilişkisi, kısa süreli bellek, bilgiyi kopya etme ve transfer etme becerilerini geliştirir.

Yaş grubu: 8+ Oyuncu sayısı: 1 – 4

Yaş Aralıkları : 5 – 7 Yaş, 8 – 13 Yaş, 13+ Yaş
Gelişim Alanları : Zeka Gelişimi, Analitik Düşünce/Problem Çözme
Satın Al

9 – Monopoly Emlak Ticareti Oyunu 00009

Monopoly Emlak Ticareti Oyunu 00009

İşte dünyanın en çok oynanan oyunu! Oyun alanında ilerleyip evler, oteller kurarken sürprizlere de hazır olun. Monopolyde kazansanız da kaybetseniz de çok eğleneceksiniz.
– 2-8 oyuncu

Yaş Aralıkları : 5 – 7 Yaş, 8 – 13 Yaş, 13+ YaşGelişim Alanları : Mantık/Akıl Yürütme Becerisi, Sosyal Beceriler, Analitik Düşünce/Problem Çözme

 

Satın Al

8 – Fisher Price Eğitici Aktivite Kitabı

Fisher Price Eğitici Aktivite Kitabı

Bebeğinizin ilk kitabı…

Eğitici Aktivite Kitabı sayesinde bebeğinizle birlikte eğitici ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Her sayfada bebeğin dokunma duyusunu geliştirecek farklı dokular ve çeşitli sürprizler bulunmaktadır. Bebeğiniz bu eğlenceli sayfalarda gezinirken sayıları ve değişik nesneleri de öğrenir.

Ayrıca dişlenebilir köpekçik, düğmeye bastığınızda çalan Türkçe şarkı, üç müzik ve iki ses efektini bu harika Aktivite Kitabında bulabilirsiniz.

Yaş Aralıkları : 0 – 12 Ay, 12 – 24 Ay, 2 – 4 Yaş, 5 – 7 Yaş, 8 – 13 Yaş, 13+ Yaş

Satın al

7 – Piyano 5250

Piyano 5250

Müzik ve öğrenme sevgisini erken yaşta teşvik etmenin yolu nedir? Küçük müzisyeniniz için mükemmel boyutlarda bir oyuncak piyano.

Yaş Aralıkları : 12 – 24 Ay, 2 – 4 Yaş, 5 – 7 Yaş, 8 – 13 Yaş, 13+ YaşGelişim Alanları : İşitsel Algı, İnce Motor Beceriler, Müzik

 

 Satın Al

 

 

 

 

6 – Sesli Yapboz Araçlar

Sesli Yapboz Araçlar

Sesli yapbozlar yepyeni tasarımlarıyla karşınızda !

Her bir yapboz parçası tablaya doğru bir şekilde yerleştirildiğinde üzerinde yer alan resimdeki aracın sesi duyulur.

Çocukların hayal gücünü, eşleştirme yeteneklerini ve manipülatif becerilerini geliştirir, neden sonuç ilişkisini öğrenmelerini sağlar.

Bu üründe toksit olmayan boyalar kullanılmıştır, gerekli Avrupa Birliği ve ABD oyuncak güvenlik standartlarına uygundur.

 Parça sayısı8
Boyutlar (cm)29,8×22

                                                                                                                         Yaş Aralıkları : 0 – 12 Ay, 12 – 24 Ay, 2 – 4 Yaş, 5 – 7 Yaş, 8 – 13 Yaş, 13+ Yaş

                                                                                                                                                      Gelişim Alanları : Zeka Gelişimi, İşitsel Algı 

Satın Al

5 – Clementoni Astronomi Laboratuvarı Deney Seti +8 Yaş

 

Clementoni Astronomi Laboratuvarı Deney Seti +8 Yaş

Güneş sisteminde heyecanlı bir yolculuğa çıkın

3 boyutlu mekanik gökyüzü modeli ile gökyüzündeki hareketleri canlandırabilirsiniz

Setin içerisindeki fırça ve boyaları kullanarak gezegen modellerini boyayabilir ve mükemmel Güneş Sistemi puzzle’ını biraraya getirebilirsiniz. Uzay sizden artık sır saklayamayacak!

Yaş Aralıkları : 8 – 13 Yaş, 13+ YaşGelişim Alanları : Zeka Gelişimi, Görsel Algı, Mantık/Akıl Yürütme Becerisi, Taktil/Dokunsal Algı, Yaratıcılık/Hayalgücü

Satın Al 

 

 

 

 

 

 

4 – Quoridor ( Koridor )Çocuk Yaş:5

Quoridor ( Koridor )Çocuk Yaş:5 99

Quoridor Çocuk’ tamamı ile ahşaptan yapılmış tombiş farecikleri, peynir parçaları ve etrafından dolaşılacak engelleri olan bir oyundur.

2 veya 4 kişilik olan bu oyunda çocuklar ve yetişkinler farelerini olabildiğince hızlı bir şekilde karşı tarafa geçirmeye çalışırlar.

Basit kuralları, hızlı hamle sırasıyla ve beklenmedik şans dönüşleriyle bütün aileye büyük bir eğlence yaşatmayi garanti verir.

Beceriler: Stratejik düşünme, mantık yürütme, konsantrasyon.

Yaş Aralıkları : 5 – 7 Yaş, 8 – 13 Yaş, 13+ YaşGelişim Alanları : Zeka Gelişimi, Dikkat Gelişimi, Görsel Algı, Hafıza, Denge ve Koordinasyon, Analitik Düşünce/Problem Çözme

Satın Al

3 – Uygun Davranışlar Oyunu (Blunders)

Uygun Davranışlar Oyunu (Blunders)

Kendinden Emin Olma

Sofra Kuralları,Misafirlik ve ağırlama kuralları

Telefonda Görgü kuralları

Okulda Ahlak Kuralları

Elektronik Ahlak Dürüstlük ve Sorumluluk alma kuraları

Görgü kurallarını ve sosyal becerileri öğrenmek için eğlenceli bir oyun.

Yaş Aralıkları : 12 – 24 Ay, 2 – 4 Yaş, 5 – 7 Yaş, 8 – 13 Yaş

Gelişim Alanları : Zeka Gelişimi, Dikkat Gelişimi, Görsel Algı, Mantık/Akıl Yürütme Becerisi, İnce Motor Beceriler, Sosyal Beceriler, Rehberlik ve Aile Eğitimi, Hafıza, Analitik Düşünce/Problem Çözme

Satın Al

2 – Dixit (Hayalini Anlat)

İleri düzey dil gelişimi, soyut ve sanatsal düşünme yeteneğini geliştiren grup oyunudur.

Hayalini Anlat! (DiXit)

– Yas:8-99

Marka : Asmodee

Her resim bir hikaye anlatıyor – bakalım sizin resminiz ne hikaye anlatacak?

Dixit hayal gücünüzün hikayeyi ortaya çıkarıverdiği hoş resimler içeren yaratıcı bir tahmin çalışmasıdır. Ödül almış bu oyunda oyuncular rakiplerine blöf yapmak ve hikayenin hangi resimle eşleştiğini tahmin etmek için kartlarındaki düşsel resimleri kullanacaklar. Doğru tahminde bulunmak mücadelenin yalnızca bir bölümüdür. Daha fazla başarı için diğer oyunculara hikayenin sizin resminizi anlattığına karar verdirtmek zorundasınız!

Her turda anlatıcı kişi kartındaki resimle eşleşen kısa bir cümle veya kelime söyler. Sonra her bir oyuncu söylenenle en iyi eşleşen kartını seçer. Anlatıcı kısacık hikayesini söylediğinde diğerleri anlatıcının hangi kartı düşündüğünü tahmin etmelidir. Anlatıcının kartını doğru tahmin ederseniz oyun alanında ilerlersiniz. Diğerlerini bu hikayeyle en iyi sizin kartınızın eşleştiğine ikna ederseniz daha da ileri gitme şansınız olur.

Dixit aynı dili paylaşan hemen hemen herkesin birlikte oynayabileceği olağanüstü basit bir oyundur. Birbirinden güzel 84 çizimin oluşturduğu bu masalsı seri hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından anlaşılabilen kuralları ile Dixit hayal gücü olan herkese çok çekici gelecektir. Dixit’ in 2010 da oyun tasarımı için verilen Spiel de Jahres ödülünü almış olması şaşırtıcı değil; Dahice ve basit, güzel ve yaratıcı veeee herkes için eğlenceli!

1 – Abalone – Mensa Select Ödüllü – Yaş:7-99

Abalone – Mensa Select Ödüllü – Yaş:7-99

İşte bu! Basit, hızlı ilerleyen, eğlenceli sıradışı bir starateji oyunu. 30 u aşkın ülkede 4.000.000 dan fazla satılmış olan bu oyun tüm zamanların en popüler strateji oyunlarındandır.

Oyuncular rakiplerinin 6 topunu da oyun alanından çıkaran ilk oyuncu olmaya çabalarlar. Kuralları basit olup çok kısa bir sürede öğrenilebilir:
• Bir seferde bir, iki veya üç topu itebilirsiniz.
• Toplarınızı tek çizgi halinde veya yana doğru bir adım itebilirsiniz.
• 2 top rakibinizin 1 topunu, 3 top 1 veya 2 topunu itebilir. Ancak eşit sayılardaki toplar birbirini itemez (Örneğin: 1 top 1 topu, 2 top 2 topu, 3 top 3 topu itemez).

Ödüller:
Mensa Award – USA 1990
“Game of the Decade” Golden Ace – Cannes, France 1998
Seal of Excellence – Consumer Guide – Canada 1998

Satın Al

Çocuklarınızın her türlü gelişimi için bir birinden yararlı 10 oyuncağı listeledik. Çok daha ilginç, eğlenceli, sırdaşı çocuk gelişimi oyun, oyuncaklarını fiyat & kalite güvencesi ile  duyumarket.com.tr adresinde bulabilirsiniz 🙂

 

 

duyumarket.com.tr

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.