Tüm Zamanların En güçlü Orduları – En güçlü 10 ordu – 10 liste

Listeler 31 Mayıs, 00:34'de eklendi

Tüm Zamanların En güçlü Orduları – En güçlü 10 ordu – 10 liste

1) Amerikan Ordusu USA 1941-Günümüze) 

amerikan ordusu

Şüphesiz amerikayı Amerika yapan teknolijide tüm ülkelerin ilerisinde olduğu ordusudur. 2. dünya savaşından bu yana dünyada ağır abi rolünü üstelenen Amerika özellikle diğer ülkelerlerde ki sorunlara karışmasıyla dikkat çekmektedir. Bunun geçmişte ve günümüzde örnekleri var.

 

2)Sovyetler Birliği Ordusu 1941-1991 (Rusya Ordusu)

sovyetler ordusu

Kızıl ordu olarakta bilinen Sosyalist Sovyetler Silahlı Kuvvetleri Lev Troçki tarafından kurulup Stalin’le Nazi Almanyasının kalbine kadar girmeyi başarmıştır. Sovyetler ordusunun meşhur silahı Mosin Nagant 1930 yılında 17 milyon üretilmiştir. Bu rakam Sovyetler ordusunun büyüklüğünü açıkca ortaya koymaktadır.

 

3) Moğol İmparatorluğu 1206-1368

Moğollar

Cengizhan tarafından 1206 yılında kurulan moğol imparatorluğu dünyanın %22 sini ele geçirmiş, 34 milyon km alana hükmetmiştir. Tarihin sınırlara bitişik en büyük imparatorluğu olan moğol imparatorluğundan 100 milyondan fazla insan yaşıyordu. Cengizhan ve Ögeday döneminde büyüyen moğollar bu imparatorların ölümünden sonra bölünerek parçalanmaya başlamıştır.

 

4) Osmanlı Devleti – Osmanlı İmparatorluğu ordusu.

osmanlı ordusu

12 Ocak 1299 yılında temelleri atılan Osmanlı devleti 623 sene boyunca ayakta kalmayı başarmıştır. Var oldugu dönemde  Dünyanın en büyük ordusu olan Osmanlı ordusu sayısız savaş kazanmış, Avrupa, Asya, Afrika ve Atlas okyanusu sınırlarına kadar ilerlemiştir. Üstelik ordu Lanzarote, Madeira, Lundy, baltimore ve Vestmann adalarınıda almıştır. Oğuzların Kayı boyuna mensup Osman gazi tarafından kurulan osmanlı devleti, 1922 yılında Cumhuriyetin ilanıyla beraber fiilen sona ermiştir.

 

5) Nazi Almanyası

nazi

Führer lakaplı Adolf Hitler’in liderliğini yaptığı nazi Almanyası Fransa, Polonya, Birleşik krallık ve Rusya gibi ülkelerle savaşmış ve düşmanlarına ağır kayıplar yaşatmıştır. Ama sonuç olarak Stalin önderliğinde ki orduya karşı zafer elde edemeyen Naziler SSCB’nin Almanya’ya girmesiyle savaşı kaybetmişlerdir.

 

6)Britanya İmparatorluğu 1800-1939

britanya

16. ve 17. yüz yılda dünyanın en büyük topraklarına sahip olan Britanya ordusu 1922 yılında dünyanın dörtte birine yani  458 milyon kişinin yaşadığı topraklara hükmetmiştir. 33milyon km ye hükmeden bu ordu Amerikada bulunan 13 kolonisini kaybettikten sonra çökmeye başlamıştır çünkü bu 13 koloni nüfusun en fazla olduğu yerlerdi.

 

7)Roma İmparatorluğu

roma

Roma imparatorluğu m.ö 1. yüz yılda kuruldu yüzlerce yıl Akdeniz çevresinde hüküm süren Roma imparatorluğu bir diğer adıyla Antik Roma Devleti Kavimler göçünün başlamasıyla iki’ye bölündü ve daha sonra çıkan karışıklıklar nedeniyle bölündü.

 

8)Spartalılar

spartalılar

Sparta M.Ö ikibin yılında kurulan Mora yarım adası şehir devletiydi ezeli rakibi Atina şehir devletidir. Önceleri perslere karşı ittifak olan spartalılar ve Atina şehir devleti daha sonra Atina’nın büyüme isteği üzerine spartalılara savaş açmasıyla kızışmaya başlar ve 27 yıl boyunca savaşırlar bu savaş Peloponnes savaşı adını alır.

 

9)Vietnam Ordusu

vietnam

Gerilla savaşında dünyanın en iyisi olan vietnam ordusu bu yöntemle Amerikayı yenmiştir. Vietnam savaşında Amerikanın işgaline karşı nerdeyse amerikanın onda biri teknolojiye sahip olan vietnam ordusu Vietnam Sosyalist Cumhuriyetinin ordusudur. 400 bin civarı askere sahip olan vietnam yedeklerle beraber 9 milyon kişilik asker potansiyeline sahiptir.

 

10)Japonya İmparatorluğu 1905-1941

japonya

Japon İmparatorluğu günümüzün Kore, Çin, Tayland, Filipinler, Tayvan, Endonezya, Vietnam ve Marçurya bölgelerini kapsayan büyük bir alana sahipti.  1868 ile 1947 yılları arasında varlığını sürdüren imparatorluk Hiroşima’ya atılan Atom bombasından sonra 4 yıl toparlanma sürecine girmiştir.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Tub 22/03/2017

Very nice