Dünyanın en güzel festivalleri – En güzel 10 festival

eğlence, Gezilecek yerler, Listeler 16 Kasım, 16:31'de eklendi

Dünyanın en güzel festivalleri – En güzel 10 festival, en iyi festivaller, ve dahası …

10) Saint patrick günü

NEW YORK, NY - MARCH 17 : Thousands of people attend the 253rd annual St. Patrick's Day Parade along Fifth Avenue in New York City on March 17, 2014. Some members of LGBT (lesbian, gay, bisexual and transgender) protest against the exclusion of their community from the St. Patrick's Day Parade. Crowds appeared to be thinner in past years due to the cold weather. (Photo by Bilgin Sasmaz/Anadolu Agency/Getty Images)

Saint Patrick Günü veya Saint Patrick Bayramı, 17 Mart’ta her yıl İrlanda, Saint Patrick’in en çok tanınan koruyucu azizinin ölüm günü olarak gerçekleşen kültürel ve dini kutlamadır. Festival, İrlanda’da Hıristiyanlığın gelişini ve İrlanda mirasını ve kültürünü kutluyor. Aziz Patrick Günü artık dünyanın her yerinde, İrlanda ve İrlandalı olmayan pek çok kişi tarafından, yiyecek, içecek ve yeşil her şeyle kutlanmaktadır. Bin yıl boyunca İrlanda’da dini bir festival olarak görüldü, ancak kısa bir süre önce İrlanda mirasını ve kültürünü kutladı. Şahane bir bayram var, etrafında içecekler ve bu festivalde yansıtılan gerçek İrlandalı kültür. Bir Aziz Patrick Günü geçit töreni de Dublin’de yapılır. İnsanlar festivallere katılıp miraslarına sadık kaldıkları için eğlenceli bir festival.

 

 

9) Venedik Karnavalı

venedik-karnavali

Venedik Karnavalı, 13. yüzyıldan beri kutlanan Venedik İtalya’da düzenlenen yılda bir gerçekleşen festivaldir. Festival, ayrıntılı maskeleri ile ünlüdür. Bu festivale katılmak için dünyanın dört bir yanından gelen turistleri görebilirsiniz, bu da şüphesiz en iyi taraflardan biridir. Maskeler her zaman Venedik festivallerinin bir parçası olmuştur; Maskeler çeşitli türde ve kuşkusuz parlaktı. Bu maskeli festival herkesin gitmesi gereken, maskelerin zarif görüntüsünü tecrübe etmesi gereken ve geleneksel bayramlarda eğlenmenin tadını çıkarması gereken bir festivaldir. 🙂

 

 

8) Holi Festivali

holi festivali ile ilgili görsel sonucu

Holi, renk festivali veya sevgi festivali olarak da bilinen bir bahar şenliğidir. Özellikle Hindular veya Hint kökenli insanlar tarafından kutsanmış olmasına rağmen, Asya’da olduğu kadar Asya’daki diğer toplulukları da dayanıyor. Şenlikler, festival öncesinde insanların bir araya gelerek şarkı söyleyip dans ettikleri “Holika” şenlik ateşi ile başlar. Festivalin yapıldığı gün, katılımcıların birbirleri ile kuru renkler ve renkli su ile oynadığı ve kovaladığı karnavaldır, bazıları su taşı ve bazıları, su balonları ile savaşırlar. Su ve renklerle herkesin adil olduğu bir oyundur ve herkese  açık sokaklarda gerçekleşir. İnsanlar arkadaşlarını ve ailesini ziyaret eder, lezzetli yemekler ve tatlılar ikram ederler. Ve içki içip bu festivalin keyfini çıkarırlar!

 

 

7)walpurgis gecesi

her yıl, yüzlerce şaman, cadı ve şifacı Catemaco’ya giderek, bir önceki yılki olumsuz enerjilerinden kurtulmak için tasarlanmış kitle temizleme töreni gerçekleştirir. Bu festivalden başka yapmanız gereken şey, “Blair Witch Project” yerine “Bewitched” den daha fazladır. Ziyaretçilerin taşkınları, şamanik bir istişarede bulunmak ve yemek, içki içmek ve diğer dünyevi ateş ve hedonistik hoşgörünün tuhaf bir karışımı içinde neşeli yapmak için bu küçük kasabaya yöneldiler. Törende kendine ait şanslı tavşan ayağını bulmak için şarkı ve dans gösterileri ve çeşitli tılsımlar satan tezgahları içeren bir sahne vardır!

 

 

6)Diwali festivali hindistan (Işık Festivali)

Işık festivali Her yıl sonbaharda kutlanan eski bir Hindu festivalidir. Karanlıkta ışığın zaferini, cehalet üzerine bilgi, umudun üzerinden umut, kötülükten iyiyi ifade eder. Diwali gecesi öncesinde insanlar evlerini temizleyip yenilemekte ve süslemektedirler. Diwali gecesinde Hindular yeni kıyafetler giyerler, bir aile pujası ve lezzetli tatlıları içeren muhteşem bir aile bayramı geçirirler. Arkadaşlar ve aile arasında hediye alışverişi vardır ve tabii ki diyasın aydınlatılması ve bu keyifli vakti kutlamak için evin ışıklarıyla dekore edilmesi gerekir. Unutmamak gerekir ki, Diwali kutlamaları aynı zamanda havai fişek patlamalarını da içerir. Bu festival her yıl kutlamaktadır insanlar için eğlenceli ve sevimlidir 🙂

 

 

5)Domates Festivali İspanya

 

Domates festivali, İspanya’nın Bunol kentinde düzenlenen bir yemek mücadelesi festivalidir. Binlerce insan, dünyanın dört bir yanından, yüz metrik tondan fazla olgunlaşmış domatesin sokağa atıldığı “Dünyanın En Büyük Gıda Dövüşüne” katılmak için akın ediyor. Bir haftalık festivalde müzik, dans, geçit törenleri ve havai fişekler bulunur. Domates dövüşünden önceki gece, festivalin katılımcıları ‘paella’ yemek yarışmasında yarışırlar. Tabii ki gıda savaşında uyulması gereken belirli kurallar vardır. Bu muhtemelen karşılaşabileceğiniz en organize yiyecek mücadelesidir!

 

 

4)Çin Yeni yıl festivali

Chinese New Year ile ilgili görsel sonucu

Çin Yeni Yılı, Çin takviminin dönüşünde kutlanan önemli bir geleneksel festivaldir. Çin Yeni Yıl kutlamalarında, insanlar kırmızı kıyafetler giyer ve kırmızı kağıt üzerine şiirlerle süslerler. Kırmızı, efsaneye göre kötü şansın yol açabileceği ateşi simgeler. Şenlikleri  havai fişek ve özel tasarımlar süslemektedir. Yeni Yıl aile birleşimi- vaktidir. Aile üyeleri, ziyaretler için birbirlerinin evlerinde toplanır ve yemekler paylaşılır, en önemlisi Yılbaşı gecesinde bir şölen yapılır. Fener festivali ilk ayın on beşinci günü gerçekleşir. İnsanlar tapınaklara parlayan fenerler asarlar ve dolunay ışığında feneri akşam geçit törenine götürürler;bu Fenerlerden  sanat eserleri olabilecek kadar güzeldir. Fener festivalinin en önemli noktası, ipek, kağıt ve bambudan yapılmış ejderha olmalıdı. Renkli canavarları sokaklar boyunca yönlendirirken dans eden genç erkekler tarafından tutulur. Renkli etkinliklerle dolu bir festival!

 

 

3)Ateşli Festival

Mardi Gras, New Orleans ile ilgili görsel sonucu

Mardi Gras, (Ateş Festivali) New Orleans, ABD’de düzenlenen yıllık karnaval kutlamaları. Kutlamalar, Çarşamba Günü öncesinde ve Fat Tuesday (Mardi Gras Fransızca) ‘dan yaklaşık iki hafta süreyle gerçekleşir. Genellikle her gün önemli bir geçit vardır. Birçok gün birçok büyük geçit töreni gerçekleşir! En büyük ve en özenli geçitler mevsimin son beş gününde gerçekleşir. Mardi Gras için genel bir tema yoktur. Mardi Gras’ın resmi renkleri mor, yeşil ve altın renkleridir. Amerika’nın en büyük partisidir.

 

 

2) Oktoberfest – Ekim festivali Almanya

Oktoberfest ile ilgili görsel sonucu

Oktoberfest, Münih, Bavyera, Almanya’da her yıl düzenlenen dünyanın en büyük eğlence mekanıdır. Bavyera kültürünün önemli bir parçası olan ve Eylül ayının sonundan Ekim ayının ilk haftasına kadar uzanan 16 günlük uzun bir festivaldir. Her yıl dünyada 6 milyondan fazla kişi bu etkinliğe katılıyor! ‘Oktober Biralar’ büyük miktarlarda tüketilir ve ziyaretçiler, eğlence, gezinti, oyun çeşitleri ve rosto tavuk, kızartma domuz eti, jambon hokkası gibi geleneksel yiyecek çeşitlerinin keyfini çıkarabilirler. Geleneksel bir festival açılışı gerçekleşir. 1950’den beri: On iki silahlı selam ve Münih Belediye Başkanı Oktober Birasının fıçısına ilk “Dokunuşudur!” .

 

 

1)Rio Karnavalı

RIO DE JANEIRO, BRAZIL - MARCH 03: Members of Unidos da Tijuca Samba School during their parade at 2014 Brazilian Carnival at Sapucai Sambadrome on March 03, 2014 in Rio de Janeiro, Brazil. Rio's two nights of Carnival parades began on March 2 in a burst of fireworks and to the cheers of thousands of tourists and locals who have previously enjoyed street celebrations (known as "blocos de rua") all around the city. (Photo by Buda Mendes/Getty Images)

Festivaller, eğlenceli ve eğlenceli dolu canlı hayat törenleridir. Havadaki heyecan, insanların yüzündeki sevinçler, festivallerin bize getirdiği şeylerden sadece birkaçıdır. Farklı festivallerde kutlanacak farklı sebepler vardır, ancak hepsinin ortak noktası vardır: en kutlamalardan biri. Dünyada her yıl kutlanan sayısız festival var. İşte dünyanın en eğlenceli festivallerinin birincisi Rio Karnavalı

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.