Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Genel, Gezilecek yerler, Listeler 21 Haziran, 18:51'de eklendi

Dünya’daki bazı ülkeler, küçüklüğü nedeni ile harita üzerinde dahi görünmeyecek bir yüzölçümüne sahip. Özellikle, bazı ülkeler, neredeyse bir köy ile aynı yüzölçümündedir. Şimdi dünyanın en küçük 10 ülkesini tanıtacağız;

10- Seyşeller

1976 tarihine kadar İngiltere’nin yönetiminde olan Seyşeller, bu tarihten sonra bağımsızlığını ilan ederek, ülke konumuna gelmiştir. Hint Okyanusu çevresinde bulunan adalar grubunda olan Seyşeller, 459 km² alan üzerine kuruludur. Hint Okyanusu’nun çevrelediği ülke de ekonomik faaliyetler de fazla gelişmemiştir. Halk kendi geçimini kendi sağlayacak düzeyde ekonomiye katkı sağlamaktadır. Ülke genelinde toplam nüfus ise 81 bin kişidir.

 9-Maldivler

298 km² bir alanda bulunan Maldivler, diğer ülkelere göre en fazla nüfusa sahip olan ülkedir. Ülkede toplam 340 bin kişi yaşamaktadır. Hint Okyanusu üzerinde bulunan Maldivler, 200’ü aşkın adanın da yönetimini yapmaktadır. Daha önceleri İngiltere himayesinde olan ülke, 1965 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

 8-Saint Kitts ve Nevis

Toplam nüfusu 39 bin kişi olan Saint Kitts ve Nevis ülkesi, 1983 yılında bağımsızlığını ilan eden genç bir ülkedir. Karayip ülkesi olarak bilinen Saint Kitts ve Nevis, 261 km² bir alan üzerine kuruludur.

 7-Marshall Adaları

Adından da anlaşılabildiği gibi bağımsızlık kazanmadan önce ülke, Pasifik Adasının bir parçası konumunda, Amerika Birleşik Devletlerinin himayesi altında yönetilmekteydi. 1986 tarihinde, bağımsızlığını kazanarak ülke statüsüne geçen Marshall Adaları, şuan 58 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Toplamda 34 adadan oluşan Marshall Adaları, 181 km² bir alan üzerine kurulmuştur.

 

6-Liechtenstein

Rhine Nehri kıyısı boyunca uzanan Liechtenstein, 160 km² bir yüzölçümüne sahiptir. Avusturya ile İsviçre arasında bulunan bu ülke, ekonomik açıdan da kendi kendine yetebilecek düzeydedir. Gelişmişlik durumu düşük olmakla birlikte, bazı maden rezervleri sayesinde halk ekonomik gelişime katkı sağlamaktadır. Ülkenin toplam nüfusu ise 34 bin kişidir.

 

 5-San Marino

Titano Dağı üzerinde yer alan ülke toplam 62 km² bir alana konumlanmıştır. Avrupa’nın bilinen en eski devleti olarak bilinen San Marino’da toplam 29 bin kişi yaşamaktadır.

 4-Tuvalu

1978 tarihinde bağımsızlığını ilan ederek idari statü kazanan 26 km² yüz ölçümüne sahip Tuvalu, Polonez Adası boyunca uzanan bir alanda bulunmaktadır. Ülke olarak 12 bin kişilik nüfusa sahip devlet, dünyanın en küçük ülkeleri arasında yerini almıştır.

 

 3-Nauru

22 km² yüzölçümü ile Nauru, Pasifik Adası üzerinde küçük bir alana sahiptir. Daha önceleri sadece bir ada olarak anılan bu yer, 1968 tarihinde bağımsızlığını ilan ederek ülke statüsüne yükselmeyi başarmıştır. Ülke genelinde ekonomik durum zayıftır. Genel olarak ülkede yaşayan kişiler geçimlerini bazı maden yataklarından sağlamaktadır. Nauru, 13 bin kişilik nüfusu ile en küçük ülkeler arasındadır.

 2-Monako

Fransa’nın Nice kentinin güney kıyılarında bulunan Monako toplamda 18 km² bir yüzölçümüne sahiptir. Kumarhaneleri ile ünlü olan bu ülkede en çok Prenses Grace ve Monte Carlo eğlence mekanları bilinmektedir. Toplam nüfus olarak 32 bin kişinin yaşadığı ülke, neredeyse bir ilçeden bile küçük durumdadır.

1- Vatikan

5 km² yüzölçümü ile Vatikan dünyanın en küçük ülkesi olarak bilinmektedir. St. Peter’s Kilisesi etrafına konumlanan ülke, genel olarak dini turizm açısından nüfusu artırabilmektedir. Fakat bölgeye gelen nüfus yerleşik bir nüfus değildir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.