En Tehlikeli Köpekler

Hayvanlar, Listeler 14 Mart, 21:06'de eklendi

Neredeyse her cins köpek harika bir arkadaş olabilir, ancak hemen hemen her cins köpek öldürebilir de. Bazı ırklar şiddetli agresif doğaya en çok mağdur olan kişilere karşı hassastırlar ve şiddet içeren bir ırkın uygun olmayan bakımı ile fiziksel nitelikleri ve özelliklerinin bir kombinasyonu ile köpeklerin bu en tehlikeli on cinsi ölümlere ve yaralanmalara neden olabilmektedir.

 

10. Büyük Dane

Düzgün bir şekilde eğitildiyse, Büyük Dane nazik bir dev olabilir, ancak bu köpekler böylesine iri ve heybetli yaratıklar olduğundan, uygun olmayan bir şekilde bakıldığında çok tehlikeli olduğunu kanıtlayabilirler. Tam olarak yetiştirilen erkek Büyük Danimarkalılar, 200 libre kadar ağırlığında ve 86 cm yüksekliğinde oldukları için öldürme makineleri de olabilirler. Bu yılın başlarında, Cesar Millan tarafından TV şovu The Dog Whisperer tarafından eğitilen bir Büyük Dane, çekim sırasında geçmekte olan bir komşusuna saldırdı. Komşunun elini ısırdı . Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Büyük Dane’nin neden olduğu en son kayda geçen ölüm 2003 yılında Güney Carolina’da 2 yaşında bir kız çocuğu öldürüldüğünde gerçekleşti. Altı yaşındaki bir kız, Tampa, Florida’daki Büyük Dane tarafından saldırıya uğradığında ameliyat yapılmasını istedi.

 

 

9. Boksör

Boksörler avcı köpeklerinin soyundan gelir ve WWI boksörler saldırı ve bekçi köpeği olarak kullanılır. Boksörler güçlü çeneleri ve güçlü ısırıklarıyla biliniyor ve korunma isteyen aileler için iyi olan koruyucu bir köpek cinsi. Bununla birlikte, boksörler başgöstermek olarak itibar kazanmışlardır. ABD’de bir boksörün neden olduğu en son rapor edilen ölüm, Arizona’da 28 Aralık 2013’te bir adamın boksörü ve diğer köpekleri arasında kavga etmeye çalıştığı sırada meydana geldi.

 

 

8. Melez Kurt Köpeği

Bütün köpekler kurtların torunlarıdır, ancak bugünkü köpek türlerinin birçoğu hala bu vahşi hayvanlarla melezlenmektedir. Bir vahşi hayvanın yerli olanla yetiştirilmesinde doğasında olan tehlike nedeniyle, bu köpekler çoğu durumda aşırı derecede ürkek ve önceden tahmin edilemez hareketler sergilerler, çünkü birçok devlet bir kurt melezinin yasaya aykırı hale getirdi. CDC, 1979’dan 1998’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde 14 kişinin ölümünden kurt melezleri sorumlu olduğunu belirledi.

 

 

 

7. Malamute

Texas Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre Malamutes 1966’dan 1980’ye kadar beş ölümcül köpek ısırması olayından sorumluydu. Bu köpekler kızak köpekleri olarak kullanılıyor ve Alaska’nın devlet köpeği. Yüksek av araçlarına sahip olduğu bilinen köpekleri korkutuyorlar ve sık sık küçük hayvanlara saldırıyorlar.

 

 

6. Husky – Sibirya Kurdu

Malamute gibi, Husky öncelikli olarak bir kızak köpeği olarak bilinir. Dişiler atletik ve enerjik köpeklerdir. Cinsin çalışma köpeği olmasından ötürü öncelikle hayvan olmak için değil, özellikle evcil hayvan olmak üzere üretilen ırklardan farklı değildir. 1979 ile 1998 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 15 can kaybı yaşanmasının sorumlusu Sibirya kurduydu. En sadık köpekler listesine buradan bakabilirsiniz.

 

 

5. Bullmastiff

Bullmastiffs büyük ve korkutucu bir köpek cinsidir ve erkekler 130 kilo kadar ağırlığa erişebilirler. Büyüklükleri onları heybetli bir hayvana dönüştürür ve eğitim bu köpeği itaatkâr tutmak için son derece önemlidir. Bullmastiffs bekçi köpeği olarak yetiştirildi, bu nedenle doğal olarak agresif bir mizaç gösterirler. Bu yıl New Jersey’de Bullmastiff, muhafazasından kaçtıktan sonra 13 yaşındaki bir çocuğa saldırdı ve öldürdü. Texas’ta yine bu yıl, başka bir Bullmastiff, köpeğin saldırdığı genç bir kız kurtardıktan sonra bir genç çocuğu öldürdü.

 

 

 

4. Doberman Pinscher

 

Doberman Pinschers bir zamanlar polis köpekleri olarak kullanılıyordu, ancak şimdi daha az rastlanır. Doberman’lar genellikle yabancılarla saldırgan olabilir, ancak sahiplerine doğru daha az sıklıkla olabilir. Irkın ünü son yıllarda gelişti, ancak boyutları ve gücü hala onları potansiyel olarak tehlikeli yapıyor. Birleşik Devletler’de bir Doberman’ın neden olduğu en son ölüm vakası, yaşlı bir kadının evinde beslenen hayvan tarafından öldürüldüğü 2011’de yaşandı.

 

 

3. Alman Çoban

Bir Alman Çoban köpeğinin ısırığı 1.060’dan fazla yenotu kuvvetine sahiptir ve bazı araştırmalar Alman Çoban Köpeklerinin küçük köpekleri ısırıp saldırmaya eğilimli olduğunu göstermektedir. Geçen yıl, 35 yaşındaki bir kadın kocasının Alman Çoban tarafından evinde saldırıya uğradı ve iki gün sonra öldü. Alman Çobanların çoğu bugün polis köpekleri olarak kullanılır. Ayrıca en sadık köpek cinsidir.

 

 

2. Rottweiler

1993 ve 1996 yılları arasında, Rottweiler, Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) ‘ye göre, Birleşik Devletler’de köpek ısırmalarının neden olduğu ölümlerin yarısından sorumluydu. Irkın inanılmaz gücü onu daha da tehlikeli hale getiriyor: Rottweiler, bu yıl ABD’de iki ölümle sonuçlandı. Rottweiler son derece güçlü bir çene var: 1,180-1,460 newton basınç uygular.

 

 

1. Pit Bull

Pitbull‘lar bugüne kadar görülmüş en tehlikeli ve agresif köpek türüdür. Bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde  22 ölümden Pitbull’lar sorumluydu. Agresif patlamaları önlemek için kapsamlı ve doğru eğitime ihtiyaç duyarlar. Dünyanın birçok ülkesi bu son derece agresif köpek yasaklanmıştır.

1991’de yayınlanan bir araştırma, çukur boğalar tarafından çocuklara yapılan saldırıların% 94’ünde provokasyonsuz olduğunu tespit ettiler. Bu oran diğer ırklardan% 43 daha yüksektir. Philadelphia Çocuk Hastanesi tarafından yürütülen 2001 ve 2005 yılları arasındaki köpek saldırısı kurbanlarına yönelik beş yıllık gözden geçirme, pit boğaların saldıran cins tespit edilen sokmaların yarısından fazlasına karıştığını tespit etti. Cinsin kaydedildiği 269 olaydan 137 tanesi Pit Bulls tarafından yapılan saldırılardı.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Omer 04/08/2018

Teşekkürler artık pitbull almayı düşünüyorum