En güzel politik – siyasi filmler – En iyi 10 siyasi film

Filmler, Genel, Listeler 19 Kasım, 21:02'de eklendi

Sinema her zaman en sevilen ifade aracıdır, izleyicinin ilgisini çekecek ve diğer medyadan daha etkili bir şekilde mesajlaştıracak bir yol. Bu nedenle politik dramaları, meseleleri ya da belli siyasi figürleri çevreleyen filmler dünya gişelerinde belirgin bir yere sahiptir. İşte, dünya genelindeki izleyicinin aklında derin izlenimler bırakan filmler

10) Hotel Ruanda

r10

2004 yapımı bu film, Batı’da Dian Fossey’nin yardımcı olduğu dağ gerillalarının uzak mistik yaşam alanı olarak bilinen Hotel Ruanda’nın, sömürge sonrası çağda etnik rekabet için bir eritme potası olduğunu anlatıyor. Film, muazzam bir cesaret gösteren  bir otel müdürünün kişisel kahramanlığının gerçek hikayesini ele alıyor. En güzel siyasi filmlerdendir mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biridir.

 

 

9) PERSEPOLIS

persepolis

İslamcı rejim altında İran’da geçirilen bir çocukluk dönemine ilişkin bu yeni otobiyografik animasyon filminin pek çok açıdan gözü açılıyor. Basmakalıpları ve acımasız mizahın samimi tasvirleri, çok fazla anlaşılan bir ulusa ışık tutar. Geç kalınan ve diktatörlüğe baskılara boyun eğen halkın daha sonra ayaklansada geç kaldığını hatırlatmadan edemeyeceğiz. Persepolis En güzel siyasi filmlerin ve yasaklı siyasi filmlerin içinde yer alıyor.

 

 

 

8)  MALCOLM X

malcolm-x

Bu filmde, hala tartışmalı  bir karakter olarak Denzel Washington tarafından görkemli bir performans sergileniyor. Bu, Malcolm X’in erken yaşamını, onu bugünün dünyaca ünlü siyasi figürü yapan olaylara kadar izlemektedir. Yönetmenin karakteri canlandırması, siyasi odaklı filmde daima canlandırıcı, yumuşak ve tarafsızdır.

 

 

7) MANCHURIAN CANDIDATE

manchurian-candidate

John F. Kennedy’nin suikastını takip eden yıllardaki görünümden çıkarılmış olan bu film, Koreli bir savaş esiri üzerinde başkanı öldürmek için eğitilmiş bir zihin kontrolü hikayesi. Film, bugün bile eleştirel beğeni topluyor.

mutlaka izlemeniz gereken muhteşem bir film.

 

6) Başkanın Bütün Adamları

baskanin-butun-adamlari

Watergate skandalının paranoyasının mükemmel bir sunumu, bu çok iyi yapılmış bir film. Hikaye, Watergate skandalını açıklayan iki gazeteciyi ve Başkan Nixon’ın görev iptalinin nedenini keşfetmenizi sağlıyor. en iyi filmlerdendir.

 

5)  GANDHI

gandhi

Ben Kingsley’i bir Oscar kazandıran rol, Hindistan’ı bağımsızlığa götüren bir adamın hayatına adalet getiren bir filmin izleyeceksiniz. Film başlarda  yavaş olabilir, ancak devrimci Hint liderin hayatını ve zamanlarını doğru bir şekilde anlatıyor.

 

 

4) Charlie Wilson’ın Savaşı

charlie-wilsonin-savasi

Texan milletvekili Charlie Wilson’ın Afganistan’daki gizli müdahalesine dayanan ve Sovyetlerle savaş için isyancılara yardım eden 2007 draması; Bugün dünyanın terör şeklinde bilmesi uzun süren etkiye sahip olan bu eylemlerdir. Bu film, lobi faaliyetinin önemini, stratejisini ve taktiklerini oldukça başarılı bir şekilde yakalar ve bir bencil siyasi savaş hareketi, diğer birçok nedeni sabote eder.

 

 

3) Kraliçe

the queen movie ile ilgili görsel sonucu

Bu İngiliz tiyatrosunun başarısı birçok kişiye sürpriz oldu. Lady Diana’nın Paris’te ölümüyle sonuçlanan olayları ve sonrasını yakalar. Sadece, bu filmde, odak dikkat, Kraliçe ve kamuoyu baskısı ve ulusal fikirle başa çıkmak için harcadığı günler. Bir kraliçenin kayıtsız portresi var ki, ilgisiz değil, eskiden kullanılan telif hakkına uygun olmayan zamanlarda yaşıyor ve talihsiz olayları canlandıran ve olumlu bir şekilde alıyor.

 

2) FROST NIXON

frost-nixon

Başkan Nixon Su Geçidi skandalı olaylarından üç yıl sonra sessiz kalmasını ve onun Amerikan başkanlığından uzaklaştırılması ve bu sessizliği kırdığında, görüşmecisinin David Frost olduğunu 1977’de yapılan bir dizi röportajda olduğu ortaya çıktı. Bu film, bu röportajların hareketlerini ve kamera devrildiğinde ortaya çıkan zekalı savaşları dramatik bir biçimde yakalar. Politik önemin yanı sıra film, senaryo için tek başına bir zevk. en güze politik siyasi filmlerdendir.

 

 

 1) CHE

che

2008 yılında Küba devrimci lideri Che Guevara hakkında iki parçalı bir biyografi olarak çıkan bu film, gişelerde gösterilen güçlü bir yanıtla karşılandı. Arjantinli başlıklı ilk bölüm, Küba Devrimi’nin sonucu olarak Batista diktatörlüğünün devrilmesini öngören Fidel Castro ve diğer devrimcilerin inşasına odaklandı. İkinci bölüm, Bolivya’da devrimi gerçekleştirmek için Che’nin mücadelesinin bir masalı ve nihai ölümü. Bu film, Che’yi efsaneye çeviren olaylara ışık tutuyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.