En İyi 10 İcat & Buluş

bilim, Genel, Listeler, Zeka 12 Şubat, 14:20'de eklendi

Bu, bağzı kişlerin kabul edeceği ve çoğunun kabul etmeyeceği listelerden biridir. Düşündüğüm şeyleri en modern buluşlar olarak seçtim ve onları önemliden en önemliye doğru listeledik. Listeyi kullanmaktan veya benim tercihlerimi tartışmaktan çekinmeyin.

10. Modern Tesisat’ın İcadı

Kanalizasyonun yoğun insan yerleşim yerlerinde temizliği sağlaması ve temiz su getirilmesi modern bir şehri mümkün kılar. O olmadan şehri çok berbat  bir halde buluruz. Yüksek katlı bir bina da, tuvalet ve sıhhi tesisat olmasaydı yaşamak gerçekten imkansız olurdu. Daire binalari, büro kuleleri ve yoğun şehir merkezlerini dünya resminizden kaldırın ve yansımaların dalgalanmaya devam etmesi nedeniyle resminizin geri kalan kısmını da değiştirmeniz gerekir.

 

9. Baskı Makinası’nın İcadı

Baskı makinesi, bilginin nasıl toplandığını, depolandığını, alındığını, eleştirildiğini, keşfedildiğini ve ilerletildiğini değiştiren birçok iletişim ortamının ilki oldu. Reformasyon döneminde , Rönesans ve Bilimsel Devrim’e dahil edilmiştir. Johannes Gutenberg, Avrupa batı medeniyetlerinde ilk matbaanın icat edilmesiyle alakalı. Zeytin ve şarap için vidalı presler, Roma döneminden beri Avrupa’da biliniyordu; El yazması kitaplarının bağlanması için basınlar da kullanılıyordu. Gutenberg, baskı kullanımları için konsepti ilk kez alan kişi oldu. Gutenberg’in diğer yeniliklerle birlikte mekanik presler kullanımı, kopyalayıcılar tarafından yapılan el yazmalarına kıyasla çok daha büyük bir çıktı ile proto-endüstriyel bir süreç yazdırdı.

 

 

8. Otomobil’in İcadı

1769’da, ilk kendinden tahrikli yol aracı, Fransız mekanikçi Nicolas Joseph Cugnot tarafından icat edildi. Ancak bu, buharlı bir modeldi. 1885 yılında Karl Benz, içten yanmalı bir motordan güç alan dünyanın ilk pratik otomobilini tasarladı ve inşa etti. 1885 yılında Gottlieb Daimler, içten yanmalı motoru bir adım daha ileri götürdü ve modern gaz motorunun prototipi olarak kabul edilen ve daha sonra dünyanın ilk dört tekerlekli motorlu taşıtını inşa eden patenti aldı.

 

 

7. Pestisitler (böcek ilacı) İcadı

M.Ö. 2500’den bu yana insanlar bitkilere zarar vermemek için pestisit kullanmışlardır. Bilinen ilk pestisit, yaklaşık olarak 4.500 yıl önce Sumeria’da kullanılan elemental kükürt tozuydu. 15. yüzyılda zararlı böcekleri öldürmek için arsenik, cıva ve kurşun gibi toksik kimyasallar bitkilere uygulandı. 1939’da Paul Müller, DDT’nin çok etkili bir insektisit olduğunu keşfetti. Dünyadaki en yaygın kullanılan pestisit hızla yayılmış oldu. Bununla birlikte, 1960’larda, DDT’nin, biyolojik çeşitlilik için büyük bir tehdit oluşturan birçok balık yiyen kuşu engellediği keşfedilmiştir. Pestisit kullanımı 1950 yılından bu yana 50 misli arttı ve her yıl 2.5 milyon ton endüstriyel böcek ilacı kullanılıyor.

 

 

 

6. Buharla Çalışan Motorlar’ın icadı

 

Thomas Savery, 1698 yılında ilk ham buhar motorunun patentini aldı o  bir İngiliz askeri mühendisi ve mucidi idi. Thomas Newcomen 1712’de atmosferik buhar makinesini icat etti. James Watt’ın buhar motoru enkarnasyonu Endüstriyel Devrime başladı. Santrifüj valisi, motoru istenen hızda çalıştırmayı ve bu kadar basit ve şık bir modifikasyon olduğunu görünce  buun tüm zamanların en iyi fikirlerinden biri olabiliceğini söyledi.

 

5. Bilgisayarlar’ın İcadı

1837’de Charles Babbage, “Analytical Engine” adlı tamamen programlanabilir bir mekanik bilgisayar kavramsallaştırıp tasarlayan ilk kişi oldu. Sınırlı finansman ve tasarımı bozmak için direnemediğinden dolayı, Babbage Aslında Analitik Motoru’nu inşa etmedi. Delinmiş kartların büyük ölçekli otomatik veri işleme işlemi, 1890 yılında ABD Nüfus Sayımı için Herman Hollerith tarafından tasarlanan ve daha sonra IBM olan Computing Tabulating Recording Corporation tarafından üretilen tablolama makineleri ile gerçekleştirildi.

 

 

 

4. Transistörler’in İcadı

Transistör, bilgisayarların, cep telefonlarının ve diğer modern elektroniklerin işleyişini yöneten devrenin temel yapı taşıdır. 16 Aralık 1947’de William Shockley, John Bardeen ve Walter Brattain, Bell Labs’taki ilk pratik nokta temas transistörünü kurmayı başardı. Bu çalışma, radar ünitelerinde mikrodalga radar alıcılarında bir frekans karıştırıcı eleman olarak kullanılan son derece saf germanyum “kristal” mikser diyotları üretme çabalarından sonra geldi.

 

 

 

3. Plastik’in İcadı

Plastik, organik yoğunlaşma veya ilave polimerlerden oluşur ve performansı veya ekonomiyi iyileştirmek için başka maddeler içerebilir. Genelde “plastikler” olarak düşünülen birkaç doğal polimer vardır. Sentetik bir polimer esaslı ilk plastik, 1909 yılında Leo Hendrik Baekeland tarafından icat edilen ve Bakelite olarak bilinen ilk canlı ve ucuz sentez yöntemleriyle fenol ve formaldehitten yapılmıştır. Ardından poli (vinil klorür), polistiren, polietilen (polietilen), polipropilen (polipropen), poliamidler (naylon), polyester, akrilik, silikon, poliüretanlar geliştirilen birçok plastik türü arasında yer aldı ve büyük bir ticari başarı oldu.

 

 

 

2. Depolanabilir Elektrik’in İcadı

 

Her yerde elektrik vardır, fakat bu gücü üretmek ve onu bireysel binalara dağıtmak için gerekli olan sistem, başlangıçta Edison tarafından başlatılan bir buluşdu: Elektriği etkili bir şekilde satılabilir emtia haline getirdi ve Pearl Street istasyonu, dünyanın ilk elektrik enerji istasyonuydu . Nikola Tesla’nın alternatif akım (AC) teknolojisi icadı, daha sonra uzun menzilli elektriği iletmesini mümkün kıldı ve bugün bildiğimiz ülkenin tamamına ulaştı. Şimdi, Batı’da ve dünyanın her yerinde, ampullerden bilgisayarlara kadar her şeyi çalıştırmak  için bir düğmeye dokunmak yeterli.

 

 

 

1. Bağışıklama / antibiyotikler’in İcadı

 

Üç yüzyıl önce neredeyse her toplumdan milyonlarca insan bulaşıcı hastalıklardan  dolayı öldü. Veba 1347’de patlak verdiğinde, yaklaşık iki yıl içinde neredeyse  Avrupa’nın yarısını öldürdü. Çiçek hastalığı gibi hastalıklar Kuzey Amerika’ya ulaştığında, bir yüzyılda yerli halkı yüzde 90 oranında azalttı. 1800’lerin sonlarında, Batı’da önde gelen ölüm nedeni tüberküloz idi. O zamanlar yaşlılıktan dolayı pek çok kimse öldü. Amerika Birleşik Devletleri’nde insanların yüzde 73’ü kalp yetmezliği, kanser ve inme nedeniyle ölüyor.

Kaynaklar:  Wikipedia, AskMen, Encarta

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.