En iyi bilim kurgu filmleri

Filmler 29 Ekim, 03:43'de eklendi

En iyi bilim kurgu filmleri hangileridir sorunuza yanıt vermek için film severler ile anket düzenledik. Bu listede efsane bilim kurgu filmlerini listeleyeceğiz. Bilim kurgu filmleri özellikle belli bir kesim için diğer tüm film kategorilerinin zirvesinde yer almaktadır. Şahsım adına film izlemeye karar verirsem ilk olarak bilim kurgu filmleri listesine bakar güncel ve ilgimi çeken bir bilim kurgu filmi görürsem onu tercih ederim. Bilim kurgu filmlerinin en önemli özelliği zihin yakan olaylar örgüsü ve ”vay be” detirtmesidir. Akıcı ve anlamlı olması, sahnelerin görsel kalitesi, oyunculuklar ve bir çok etken daha bilim kurgu filmlerinin kilit noktasıdır. Hadi gelin beraber yabancı film severlerin yorumları ile en iyi bilim kurgu filmlerine bakalım.

MOON (AY) 

Bu bilim kurgu filmi, ay’da madencilik yapan bir uçakta çalışan  adamın hikayesini anlatıyor. Kendisini şirket olarak tutmak için yalnızca GERTY olarak bilinen bir robotu var ve dışarı çıkmadan önce kızı ile hamile olan karısından ara sıra mesajlar alıyor. Korkunç derecede yalnızdır ve derhal rahatsız olan sorulara yol açan bir şeyle karşılaştığında yakın dönüşünü beklemektedir. Ay’ı, kimlik ve ben imajı kavramının incelenmesi olarak görüyorum ve basit ama rezonant görüntü bu derin soruları büyük bir nüansla araştırıyor. Ayrıca orijinal film müziği büyüleyici.

 

 

2046

2046, birkaç eklemli, doğrusal olmayan bir şekilde anlatılan bir film. Film, ‘Love the Mood’ adlı dizinin devamı niteliğinde, Chow’un diğer kadınlarla olan etkileşimlerini, Su Li Zhen’le gerçekleştirilmeyen romantizminde izliyor. Bilimkurgu öyküsü, görünüşte Chow’un yazdığı hikayelerden birinde, dünyanın gelecekte bir demiryolu ağıyla bağlandığı gelecekte bir zamanı anlatıyor. İnsanların kayıp sevdiklerini bulmak için seyahat ettikleri, 2046 olarak adlandırılan gizemli bir dünya var. Başta kahraman olan Tak adında bir Japon adamın, Chow’u seven ve de kırık bir kalpten rahatsız olan yalnız bir adam dışında hiç kimse geri döndü. Filmdeki diğer öyküler Chow’un diğer kadınlarla olan ilişkileri ve hikayeler arasında öne çıkarılan beklenmedik kesikler yoluyla, bilimkurgu öyküsünün diğer tüm karakterleri ve alanları çizdiği bir resim ortaya çıkar. Çoğu, onu yalnızca bir bilim kurgu filmi olarak görmese de, bana göre bilimkurgu, belki de bütün hikayenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Görüntü harika ve tüm film beni tefekkür ediyor.

 

 

Inception

Inception da pek çok belirsizlik ve sonuca yol açan yorumlara sahip muhteşem bir film. Genellikle, yaratıcı süreç, film yapım sanatı veya yalnızca gergin bir doğrusal anlatı üzerine bir meditasyon olarak bakılabilir. Film düşüncesinin mikropu, diğer insanların hayallerini içine ve dışına taşımak, fikirleri çalmak ve hatta paylaşılan hayalden kurmaktır. Rüyalar sayısız yollarla yaratılabilir ve katlanabilir. Hikaye, kurumsal entrikanın bir parçası olarak hedeflenmiş bir hayalperestin kafasına bir fikir yerleştirmek üzere görevlendirilen bir ekibin hikayesi. Sürece dahil olan tehlikeler var, başta hayalperestlerin ruhunun unsurları.

Filmin baş temenniklerinden biri, ilginç arsa ve fikirlerin yanı sıra, dünyaların nasıl hayal ettiğini, şimdi gördüğümüz kadar yakın ama tamamen aynı değil. Neredeyse dünyayı gerçek, belki de gittikçe ilerlediğimiz bir sonraki adım olarak bütün heyecan verici ve korkutucu çağrışımlar haline getiriyor.

 

Yıllara göre en iyi bilim kurgu filmleri

1960s
2001: A Space Odyssey and Planet of the Apes
Personal favorite: La Jetée

1970s
A Clockwork Orange and Alien
Other contenders: Soylent Green, Star Wars, Mad Max

1980s
Blade Runner and Empire Strikes Back
Other contenders: Robocop, Aliens, The Quiet Earth, The Fly

1990s
Dark City and Gattaca
Other contenders: 12 Monkeys, The Matrix, Jurassic Park, The Truman Show

2000s
Children of Men and 28 Days Later
Other contenders: Solaris, Minority Report

 

 

Bilimkurgu öğeleriyle şimdiye kadar gördüğüm en iyi romantik hikaye , ” Teklif Zaman Dönüşü” adlı kitabına dayanan, uzun zamandan beri Yazar Richard Matheson tarafından yazılan Somewhere in Time (1980) .

Oyun yazarı Richard Collier (Christopher Reeve) yaşlı bir kadınla karşılaşır ve ona bir cep saati verir ve ona “Bana geri dön” der.

Yıllar sonra, Michigan’daki Mackinac Adası’ndaki Grand Hotel’de kalırken, güzel bir genç kadının fotoğrafıyla büyülene dek … aynı kişi, Elise McKenna adlı bir aktrist. Ayrıca, eski bir üniversite profesörü tarafından yazılmış ve zaman yolculuğu konusunda kitapları olduğunu keşfeder ve birkaç kez okumuştur. Deneyimlerine dayanan profesörle danıştıktan sonra, Collier kendine hipnoz kullanarak zamanla 1912’ye doğru yolculuk yapmak için bir plan geliştirdi.

Collier 1912’ye uygun kıyafet ve parayı satın alır ve dönemine uygun bir tarzda saçlarını keser. Daha sonra kendisini “günümüze” gelebilecek her şeyi kaldırdığı bir otel odasında kapatır ve kendini yatak odasına geri göndermek için (kaydedicinin yatağın altında sakladığı) kasetle kaydettiği önerileri kullanır. İlk girişiminde başarısız olmasına rağmen, 1912’den eski bir otel kasasında yazılmış olan adını keşfediyor ve sonunda başarılı olacağını belirtiyor … ve ikinci denemesi de çalışıyor.

Gerçekten, McKenna’yı (Jane Seymour) karşılar; kim ki hayatını boyunca onu bekliyormuş gibi davranıyor:

Bununla birlikte, menajeri William Fawcett Robinson (Christopher Plummer), bir romantizmin McKenna’nın kariyerini rayından çekeceğinden ve kendisini bağlamaya ve ahırlarda kilitlemeye çalışmaktan korkuyor. Collier kaçmayı başardı ve bir gece tutku ve romantizm için McKenna ile bir araya geldi.

Parlaklık sonrası McKenna, Collier için yapacağı ilk şeyin kendisine yeni bir takım bulması gerektiğini söylüyor. Collier, cebinin çokluğundan dolayı takım elbisesinin ne kadar pratik olduğunu göstermeye çalışır … ancak yanlışlıkla 1979 tarihli bir Lincoln kuruşunu çıkarır . Bunu görerek “büyüyü kopar” ve McKenna onu arıyor, “Richard? Richard! Richard !!! ” (8: 58’de bağlantılı videoyu gör)

Günümüze geri dönünce, Collier kendisini 1912 yılına tekrar hipnotize etmeye çalışır, ancak başarısız olur. Bundan kısa bir süre sonra, kırık bir kalpten öldü … ama ölümün ardından McKenna’yla bir araya geldi:

Film, kendi fan grubuna, Grand Hotel’de yıllık bir hafta sonu bir araya getiren, dönem meraklısı Time Enthusiast’taki Bir Yerdeki Uluslararası Ağ’a (INSITE) bile ilham vermiştir .

 

 

Kayıtsız bırakmak gerekirse Star Wars ile uğraşmak zorundayım . † Birkaç tanımı ile en iyi şey buydu:

 • Gerçekten birkaç nesil çocuğa (şimdi yetişkinlere) ilham kaynağı oldu.
 • Bazı şaşırtıcı ve aksi cansız se / prequels yumurtladı.
 • Daha fazla ulus ve kültürün kültürel bilgelik ve jargonuna muhtemelen başka hiçbir film franchise’ından daha fazla katkıda bulunmuştur.
 • Bir boston yaptı.
 • Genel küresel itirazlarında neredeyse eşitlenebilen kravat satışları yarattı.
 • Birçok çarpma ve taklitçilere ilham verdi.
 • FX ve öykü anlatımına dayanarak şimdi çok hissiz olduğumuz için hiçbir şey böyle bir şey olmayacak.
 • Çağında gerçekten devrimciydi.

Evet, sanırım bu sayfadaki cevaplar, kısa listeyle geliyor, sanırım şunları içeriyor:

 • 2001: A Space Odyssey (1968 filmi)
 • Alien (1979 filmi)
 • Blade Runner (1982 filmi)
 • Star Wars: Bölüm V – Empire Strikes Back (1980 filmi)
 • The Matrix (1999 filmi)
 • Star Wars: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (1977 filmi)
 • Terminator (1984 filmi)
 • Geleceğe Dönüş (1985 filmi)

 

1. Blade Runner (1982) Dir: Ridley Scott
Orijinal tiyatro versiyonunu (sıkıcı sesi olan ünlü bir unicorn sahneleri olmaksızın) veya yönetmenin birkaç yıl sonraki kesimini (sans anlatımı ve tek boynuzlu bayrağı uskurda tekrar taktığınızdan) ), Blade Runner anketimizde kaçak favori oldu.

Hikaye, Harrison Ford’un polis memuru Rick Deckard’ın etrafında dönüyor ve Los Angeles’ın distoptan bir versiyonunda replikantlar olarak bilinen dört klonlanmış insan türü için avını yapıyor. Çoğalıcılar yasa dışı sayılıyor ve Deckard bıçak koşucusu, onları yok etmek için bir uzman.
Film gevşekçe Philip K Dick’in kısa öyküsüne dayanıyor, Androids Electric Sheep’in Rüyası mı? King’s College London’daki kök hücre biyologu Stephen Minger, “Blade Runner şimdiye kadar yapılmış en iyi filmdir” diyor. “Zamanın şimdiye kadarki zamanıydı ve öykünün tüm öncülüydü – insanlık nedir ve biz kimden geliyoruz, nerede yaşlı sorular.”

Aynı zamanda bir makineden bir insana anlatmanın bir yolunu formüle etme girişimiyle şuuru tartışır. Voight-Kampff empati testi filmdeki polis tarafından implante edilen anıları ve yapay duygularla programlanan kopyaları belirlemek için kullanılır. Londra Üniversitesi Kolejinde Bilişsel Sinirbilim Enstitüsü’nden Chris Frith, “Voight-Kampff empati testi, bilişsel sinirbilimcilerin aslında bugün yaptığı şeylerden uzak değildir” diyor.

Deckard’ın kendisinin kopyacı olup olmadığı konusunda tartışmalar öfkeli. Ridley Scott yapay olduğunu söylüyor ancak Harrison Ford, çekimler sırasında Scott’a Deckard’ın insan olduğunu söylüyor. Cevap ne olursa olsun, film yapımının kalitesi nedeniyle de layık bir kazanan: Vangelis’in sesi, Rutger Hauer’in replikantının “bazı şeyleri gördüm …” konuşması ve gelecekteki LA şehir manzarasının çekimi. hikayeyi başlattı.

2001: A Space Odyssey2. 2001: Bir Uzay Odyssey (1968) Yönetmen: Stanley Kubrick
Çok yakın bir saniye, bu gizemli hikaye Kubrick ile bilim kurgu yazarı Arthur C Clarke arasındaki işbirliğinden çıktı. O zamanlar devrimci özel efektleri için muazzam bir üne kavuşmuştur.

Uzay aracı danışmanları Frederick Ordway ve Nasa için çalışan Harry Lange, filmde kullanılacak prototip ve teknik belgeleri Boeing ve IBM gibi şirketlere sunmaya ikna etti. Borehamwood’daki seti ziyaret eden astronotlar “Nasa Doğu” olarak nitelendirdiler.
Edinburgh’daki doğa tarihi emekli Profesörü Aubrey Manning, 2001’de “simülasyonların parlaklığı – modern bilgisayar grafiklerine rağmen daha iyi sonuç vermedi” için övüyor: Brezilya tapirlerini “tarih öncesi hayvanlar” olarak kullanmanın parlaklığı. Kubrick, araç kullandıkça geri kalanın kaçınılmaz olduğunu ilan etti Hal: ballı Doğu-Kıyı Kurulum sesi ile süper bilgisayarlardan birincisi “dedi.
Darth Vader3. Star Wars (1977) / Empire Strikes Back (1980)
Orijinal Star Wars üçlemesinin ilk iki filmi muhtemelen bilim yerine nostalji sebebiyle listeye giriyor.

Esasen batılılar mekândadırlar ve ikisi de kötülüğün iyiliğine karşı evrensel temaları kapsar ve başrol oyuncuları Harrison Ford, Mark Hamill ve Carrie Fisher akıl almaz teknolopileri düzenli olarak tükürürler. Ayrıca, bazı insanlar tarafından iyilik veya kötülük için kullanılabilen, bütüncül bir “güç” fikriyle, bir mistisizm unsuru da vardır (bazıları bunları bilimkurgunun geri kalanından ayırır).
Destan destanı, tüm köleleştiren İmparatorluk (kuvvetle çalışan manyak İmparator ve kısmi insan makine kahramanı Darth Vader önderliğinde) ile küçük isyancı grupları arasındaki savaş etrafında döner.

Enerjide bilim kullanımı kabataslaktır – hafif hızdaki seyahat, fizikteki normal kanunların uygulanmadığı ve Jedi’yı teorik olarak imkansız ışık taşıyıcılarıyla kavga ettiği “hiperuzay” kullanımı ile ele alınır; ancak vurgu Burada kesinlikle insanlık sorununun çözümünde değil. İlk gişe rekorları kıran filmlerden ikisi, günümüzde hiçbir bilim kurgu filminin yapamadığı oyuncaklar, oyunlar ve kopyalar için bayilikler başlattılar.

Yabancı4. Alien (1979) Dir: Ridley Scott
John Hurt’ın göğsünden kanlı bir şekilde çıkan bir bebek yaratık ikonik sahnesi için hatırladı, ancak Alien hakkında çok daha fazlası vardı. Yıldızlararası bir madencilik gemisi, kan ve iki takım çene için konsantre asit ile bir yaşam biçimini üstlenir ve bu da daha sonra ekibi gönderir.

Gotik set tasarımı ve Sigourney Weaver’ın gönülsüz kahramanı Ellen Ripley’in canlandırdığı övgü, annelik, penetrasyon ve doğum temalarıyla dikkat çekiyor. Fakat UCL uzay fizyolojisi uzmanı Kevin Fong için mürettebatın hayat tarzının mükemmelliği budur.
“Uzayda yaşayan ve çalışan insanlar, artık pizza, sigara içmek ve zaman geçirmek için kart oynamakla bir araya gelen Ortalama Joe slobs olabilir” ilk düşüncesindeyiz. diyor. “Uzay uçuşunun ne kadar uzun sürdüğü şu an yakalanıyor: kirli, terli ve klostrofobik, uzun süre sıkılmış ve ardından terör korkunç anlar.”
Solaris5. Solaris (1972) Dizin:
2002’de Steven Soderbergh tarafından Andrei Tarkovsky Remade, ama orijinal halen Stanislaw Lem’in romanının hayranları için bir hayranlığı vardır. Bir psikolog, gizemli bir şekilde ölen bir bilim adamını değiştirmek için uzak bir gezegende bir üs yolculuğa çıkar. Orada gizli mağdurlarla karşılaşır – ve ölü karısı. Gerçeklik, gezegenin yabancı istihbaratının gittikçe cazip alternatifi tarafından yerini alıyor.

Irvine Üniversitesi Kaliforniya Üniversitesi fizik profesörü ve Timescape yazarı Gregory Benford, “1972 Solaris, belki de sınırlanmış insan algılamalarımız, kategoriler ve antropometrik eğilimlerimiz tarafından belirlenen bilim sınırlarını ele alan tek film” diyor. “Ayrıca zorlayıcı, trajik bir tiyatro değil, yalnızca resimli bir ders değil, daha da önemli hale getiriyor.”
Terminatör 26. Terminator (1984) / T2: Yargılama Günü (1991) Karanlık:
2029’dan James Cameron Robotlar, 1980’lerin Los Angeles’a, gelecekteki insan isyancılarından birinin annesine suikast düzenleyecek acımasız bir cyborg (Arnold Schwarzenegger) gönderdi. Dede paradoksu gibi zaman yolculuğunun sorunlarıyla başa çıkmak için birkaç filmden biri: zamanında geri gidip büyükbabanızı öldürürseniz, öyle olmazdınız ki zamanında geri gidemezsiniz …

Devam, metalden şekillendirilmiş başka bir siborg içeriyordu. “Tutarsız kurgusal bilime rağmen, çok az olması gerçeğinden olmasa bile” bilimkurgu filmi “yerine” aksiyon filmi “olarak adlandıracağım kendi türünde mükemmel bir film yapımıdır; Oxford’daki kuantum fizikçi David Deutsch, “Gerçekten bilim-kurgu olma şansını hak eden filmler” diyor.
ABD bayrağı7. Dünya’nın Durduğu Gün (1951) Dir: Robert Wise
Savaş sonrası Amerika’nın soğuk savaş paranoyası ortamında kurulan ve Washington DC’de uçan bir tablaya sahip olan Klaatu, robotu Gót’un eşliğinde bir insan ırkı yabancıdır.

Klaatu (“Aptallıkla sabırsızlanıyorum, halkım o olmadan yaşmayı öğrendi”) dünyanın liderlerini ikna etmeye çalışıyor – ve bilim adamlarını dinleyemeyecekleri zaman – karşılıklı yıkıma yönelik acele etmeyi durdurmaya çalışıyor.
Beagle 2 proje lideri Colin Pillinger tarafından en sevdiği bilimkurgu filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Gösteride sinema müdürü klasik bir Orson Welles dublörü çekti ve filmi durdurarak bir uzay gemisinin iniş yaptığını duyurdu. “
Dünyaların Savaşı8. Dünyaların Savaşı (1953) TARİH: Byron Haskin
Ünlü bir orson Welles tarafından radyoya uyarlanan HG Wells’in Mars’ın Dünya’yı istila etmesinden duyduğu hikaye, bir başka soğuk savaş filmi haline geldi.

Kaliforniya Yerüstü İstihbarat Araştırması üst düzey gökbilimci Seth Shostak, “Tamamen farklı koşullar altında, hiçbir zaman fark edemeyeceğiniz, tamamen farklı bir dünyada hayat geliştirilebileceği fikri bu çok çekici bir fikir” diyor.
Matris9. The Matrix (1999) Dizin: Andy & Larry Wachowski
Cod felsefesiyle, gezegeni kölelendiren yapay yapay zekaya yeni bir giriş yapmak için 1999 yılında birleştirilen fetiş kıyafetleri ve son derece gösterişli özel efektler.

Kurgu arkasındaki bilim, gözle görülemeyecek şekilde yok oluyor; yerini kaşları hakkında saçma sapanlıktan ve binalar arasından atlamaktan rahatsız olan kalıcı olarak şaşkın Keanu Reeves ile değiştiriliyor. Toronto Üniversitesi’nden bir hücre biyologu olan Tak Mak, bunun önemli olduğunu düşünmüyor: “Eski moda eğlence değerleri … Gelecekteki iyi adamlarla savaşacak kötü adamlar gelecek.”
Yakın Buluşmalar (100 dakika)10. Üçüncü Çeşitlemenin Buluşmalarını Kapatın (1977) Dir: Steven Spielberg
, Richard Dreyfus’un posterini ve bu masalı yabancı ziyaretçilerle olan saplantı tırmanan gizli, küresel bir devlet kurumunun zemininde tezhip verdiğini “Yalnız değiliz” dedi. o zamandan beri bilim kurgu çekirdeği.

“Devasa, devrilmiş bir Noel ağacına benzeyen ya da kozmik bir sentezleyicide Jean Michel Jarre izlenimleri tanıyarak varlıklarını bildirecek bir araçta ‘onlar’ kayda değer bir olasılık olmakla birlikte, Close Encounters hala benim için en klasik uzaylı UCL’nin Kevin Fong, “Selüloit öyküde ziyaret hikayesi” diyor. 

 

Henüz bakmayanlar için en iyi bilim kurgu dizileri listemiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.