En iyi bilimkurgu romanları nelerdir ?

Kitaplar 29 Ekim, 04:54'de eklendi

Roman okumaktan hoşlananlar üstelik bilim kurgu romanı okumaktan daha da çok hoşlananlar için en iyi bilim kurgu romanlarını listeledik. Sizler de en iyi bilim kurgu romanlarını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

 

John Brunner’ın ZANZIBAR ÜZERİNDEKİ STAND ve Roger Zelazny’nin Işık Hahamı hem “en iyi” romanın ne yapması gerektiğini yaptı. Herkese, yaratıcı yeni hikaye anlatma yöntemleri, beklenmedik kültürel ya da teknik içerikler ve rahatsız edici yeni düşüncelerle şaşkına döndüler. 1960’lı yıllarda çoğumuz için, Zelazny önemli bir dünyevi kültüre ilişkin ilk derin değerlendirmemdi, ancak çok uzak bir dünyaya ekstrapole edildi. Brunner 60’lı yılların herkesi dehşete düşürdü, o kadar çıplak ve güzeldi ki.

Her iki romanın SF Classics serisi sürümlerine introlar vermeliyim. Gurur duyuyorum.

Elbette, diğer birçok yazar, güzel, yeni sanatlarla şeyler salladı. Alice Sheldon (James Tiptree) cinsel varsayımları Ursula LeGuin gibi parçalamıştı. Gibson ve Stephenson eski haydut kahramanlarını hi-tech ve şık yapardı. Her Sheckley koleksiyonu mükemmel.

Bazı romanlar önemlidir, çünkü “kendini önleme kehanetleri” vardı – örneğin Orwell ve derinden az takdir edilen Huxley. Ayrıca Harry Harrison ve çevreciliği karıştırmak için SF’yi kullananlar. Bu konuda şu an konuşalım:

George Orwell ve Kendini Önleyen Prophecy

Muhtemelen Fred Pohl, bilim kurgu araştırmacı bir yazarın en saf örneğiydi ve Poul Anderson en iyi öykü anlatıcısıydı. Ve onun için Isaac’ın evrenini bitirmek için büyük bir zaman vardı.

 

Bilimkurgu’nun en önemli eserleri olarak “zorunlu okunması” gerekçesiyle yorumlayarak, tür için tarihsel önemine dayanarak beş başlık sunacağım.

Ardından, “okunması zorunlu” kelimeleri bilimkurgu hayranları için genel kalite ve eğilim faktörü için en çok önerilen kitaplar olarak yorumlayacağım – bu ikinci gruplandırma için, ilk grupta belirtilen başlıkları hariç tutacağım iki farklı liste.

[Not: Ben “bilim kurgu” bakıyorum değil gerçekten “fantezi” ya olan herhangi bir gerçek “bilim” elemanları olmadan gelecek noktada ayarlanmalıdır başına sadece dramlar çoğunlukla olduğu işleri de dahil olmak üzere.] 

“MUST-OKU “ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR İÇİN SCI-FI:

 • 1984 , George Orwell , muhtemelenşimdiye kadar üretilentotaliter vepropagandanın engüzel ve en kehanetli anlatımıdır. Özellikle, toplumumuzda bu kadar köklü hale geldiğinde, onu hiç okumamış kişilerde bile “Orwellian” ya da “Big Brother” ya da “doublespeak” gibi bir şeye anıları anında anlayacaktır.
 • Dünyanın Savaşı, HG Wells tarafından, gezegenimizin bir yabancı işgali hakkında ilk bilimkurgu romanı ve son 100 yılı aşkın yabancı işgal hikayelerinin bir kısmı, bu orijinal anlatımı en azından bazılarına yansıtmaya eğilimli. yolları.
 • Fahrenheit 451 , Ray Bradbury , sansür hakkındaki en büyük makale çalışmasıve medyanın, düşünceye direnecek nüfusun belirlenmesinde istekli bir yardımcı olarak rolü ve düşünce ve entelektüalizmi kaldırarak kendisini varoluştan sansür etmesi olarak tanımlıyor.
 • 2001: Bir Space Odyssey , Arthur C. Clarke tarafından, insanlık kökenleri veteknolojiyle ilgili epik bir bilim kurgu efsanesi idi. Ayrıca geçebilecek teknolojileri oldukça öngörülebilir ve hikayeyi genişleten parlak bir dizi romanı (istemeden, ilk başta) kurmuştur.
 • Mary Shelley tarafından yazılan Frankenstein ,birçokları tarafından ilk gerçek bilimkurgu olarak kabul edilir, çünkü tür ilk gerçek roman haline getirilmiştir. Ayrıca önemlidir, çünkü romantik tür en korkunç alt tür figüranlarından biri olan korku / canavarların ve bilimkurgunun karışımı ile başlamıştır.

EK BÜYÜK ÇALIŞMALAR İÇİN SCI-FI’I “OKUYUNUZ” :

 • Arthur C. Clarke tarafından Rama ile Rendezvous , muhtemelen Clarke’ın en iyi eseri olarak yazılmış en iyi bilim kurgu öykülerinden biridir ve bugüne kadar geleceğin ve yabancı hayatın gerçekte nasıl görünebileceğini gösteren girişimler ile ilgili ve gerçekçi kalır. Ve bir kez daha, Clarke gerçek modern bilimsel gelişmelere ve teknolojilere ilham verir.
 • Yevgeny Zamyatin’in öncülüğünde Orwell’in romanından öncülüğünüyaptık ve zaman zaman noktalarını belirlemek için hiciv ve aşırı tuhaflıklarıdahil ettik, ancak bireyselliği ortadan kaldıran, kıyamet sonrası bir totaliter devleti hayal ederek gerçekleştirmek için teknolojiyi kullanan ilk gerçek iş olarak oldukça ustaca ve muhteşem onun fethedilmesi ve bakım düzenini.
 • Vakfı tarafından Isaac Asimov (yazar) , şey gibi, okumak çok ayrıntılı ve böyle bir sevinç, bu nedenle büyük ve yayılan bir Yüzüklerin Efendisi bilim kurgu, sadece daha büyük inanabiliyor musunuz eğer. Bir galaktik imparatorluğun çöküşünü ve yeni bir imparatorluğun yükselişine yönelik hazırlıkları tanımlamaktan ve tasvir etmekten daha az gayret sarf eder. Asimov’un daha sonra tek bir devasa evren yaratmak için dahil ettiği diğer yan çalışmalarını da kapsayacak şekilde genişletilmiş biçimde görüldüğü takdirde bu serinin, I, Robot koleksiyonunun yanı sıra Galaktik İmparatorluğunun çalışmaları dadahil olduğu anlaşılmalıdır.
 • İletişim tarafından Carl Sagan (gökbilimci, yazar) , gerçekten insanlık nihayet başka yerde bilinen evrendeki zeki hayatla temas ettiğinde ve ne zaman nasıl olacağını en büyük ve en gerçekçi tasvirleri arasında yer alıyor. Bilim kurgu taraftarları, “Akıllı yabancı türlerin bizi ne zaman arayacakları ve umarım, ne gibi olabilir” sorusuna cevap veren yoğun bir gerçekçi tasvir çeken kitaplar için daima göz kamaştırıyorlar. ve bu, bu soruyu cevaplayan en iyi kitaplardan biridir.
 • I Am Legend , Richard Matheson, birleşik modern zombi kıyamet kurgusu (kitapta olmasına rağmen yaşayan ölülerin vampir olmasına karşın) ve canavarlarla savaşırken malzeme ve silahlar için yalnız hayatta kalma yeteneği fikriuydurmafikridir. Kan ve virüsler ve vampirlerin potansiyel sebepleri ve tedavileri ile ilgili yoğun bilimsel ayrıntılara dikkat çekiyor; nihayet dünya dolaşana kadar salgını durdurmak için çaresizce savaşan diktatör hükümetten bahsetmiyorum bile, hepsi inanılmaz.

EK KONULAR:

Bazı eserler yukarıdakilerin dışında kalmış, ancak en azından biraz söz hak ediyor, şunları içermektedir …

 • Dune , Frank Herbert tarafından, bu türdeki çevresel endişelerin en erken yapılan incelemelerinden biri ve din ilginç incelemeleri de içeren kapsamlı epik bir masal.
 • Douglas Adams ‘ Otostopçunun Galaksi Rehberi muhtemelen kesinlikle iyi bilim kurgu ve aleni mizah ve parodi karışım ve bilim ve uzayın en yaratıcı dış-kutu imaginings bir kısmı.
 • Androids, Elektrikli Koyun Vuruyor mu? tarafından Philip K. Dick , kendi kişisel tartışmasız değil iyi iken, bence “neleri onun keşif onun en derinden insandır insanlık ” ve “ bilinç ” de bizim kadar ahlaki , o şeylerden sadece bizim anlayış doğan yükümlülükler ancak otomatik olarak ilk etapta düşünülmesi gerçeğinden kaynaklanır. Bu kavramların “ne anlama geldiğini” göz önünde bulundurarak kabul etmek, bunları anlama ve uygulama konusunda ahlaki bir zorunluluk olarak kabul etmektir ve bunların her zaman kesin olamayacak şeyler oldukları gerçeğine itilir. Bu roman, ve bir bilinç durumundan bir sonraki duruma algılanmanın ne demek olduğu), bu konuları, “insanlığın” kırılganlığı (sadece kavramsal cisimler kavramı değil) ve nerede aradığımız hassasiyet ve acı tatlılık ile yaklaştırır.
 • Margaret Atwood ‘ın Damızlık Kızın ÖyküsüAtwood’un kendisini şiddetle reddetmesi nedeniyle bilimkurgu için bir listeye koymak zordur; eserinin gerçekten çevremizde olmayan bir çok bilim veya teknolojiye sahip olmadığı için çalışmalarının spekülatif kurgu olduğunu ısrarla vurguluyor. Hikaye, “bilim” ve teknoloji hakkında değil, toplumsal yapı ve yönetişim, toplumsal cinsiyet rolleri ve yasaları ile ilgili. Yine de, birçok hikaye, bilim kurgu altına girmekte ve aslında herhangi bir bilim ve teknolojide fazla bir şey düşünmemektedir – çoğu kıyamet çekimi, aslında, nükleer / mikrop sonrası bir manzara içinde hayatta kalma düşüncesine dayanır ve aynı şekilde söylenebilir bilimkurgu yerine spekülatif olabilirsiniz. Atwood’un itirazlarına rağmen, aşırılıkal bir diktatoryal sağ kanat toplumunda muhtemelen en hedeflenen ve ezilen gruplar arasında totaliterliğe bakan ilk kişi olma bakımından önemli bir çalışmadır. Aynı zamanda ilkArthur C. Clarke ödülü .
 • Son olarak, Kurt Vonnegut ‘ın Mezbaha-Beş ‘ in keşfi verilmesi aşamasındave tuhaf geleceği ve yabancı olaylarla tarihsel gerçeklerin karışımı bir müthiş eğlenceli okuma ve muhtemelen Vonnegut’ın en tanınmış iş için yapar. Aslında, Alan Moore’un Bekçileri’ndeki bu eserin ağır izlerini bulacaksınız . Vonnegut’un insanlığın birbirine karşı gayri meşruluğu, kitle imha ve savaşıile ilgili endişesi , eserlerinde tekrar eden temaları oluşturuyor; ancak burada saf absürdlüğü, umutsuz bir kızgınlıkla karışıyor. Bu romanın kitle imha ve savaşıyla ilgili düşünceleri arasında oldukça üzücü bir kontrast bulabilirsin ve Vonnegut ‘ , 11 Kasım 1918’de  “On dokuzuncu yüz on sekiz yıldaki milyonlarca insanın milyonlarca insanın birbirine dokunmadığını fark ettim. O dakikalar içinde savaş meydanlarında yaşlı adamlarla konuştum. Öyle ya da böyle bir ani suskunluğun Tanrı’nın Sesi olduğuna inandığımız için Tanrının insana açıkça söylediği zamanı hatırlayabilen bazı insanlar var. “

REDAKTE 2011/03/22 :   Anne K. Halsall belirtilen birkaç kadın yazarlar vardı kaydetti ve bu ben dahil ediyorum emindim çünkü benim listeye geri görünmesine neden Frankenstein kendi listesinde. İlk rengi beşinci sınıfta “mutlak okunması” olarak nitelendirmeyi hak etmiş olmakla birlikte, bu türlerin en önemli kitapları (genel olarak harika romanlar) oldukları için ikincil bir kategoriye yerleştirmişti.

Ayrıca Handmaiden’s Talecevabım için düşünmem gereken kısa kitap listemde bulunduğumdan beri, ancak çok fazla distoptan-geleceğin yazımından kaçınmak istedim (çünkü insanların bilimkurgu algısına egemen olma eğilimindeydi) ve diğer iki kitabı da hissettim Ben dahil etmiş olduğum türden birisi distopi literatürünün en iyisiydi. Fakat bunu tartışırken, aslında üçüncü listemde beşten kısa bir kitap olduğunu fark ettim, o yüzden devam ettim ve ekledim. İlginçtir ve bilimle spekülatif kurgu hakkında ortaya attığı önemli sorular nedeniyle dahil olmayı hak ediyor ve bir yazar belki de kendi eserinde kategoride olmayan ısrarla ısrar ederse ne yapacağız, oysa geri kalanımız buna uyduğuna inanıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.