En İyi Korku Filmleri Listesi

Filmler, Listeler 6 Haziran, 16:18'de eklendi

10. The Evil Dead (1981) – Kötü Ruh

The Evil Dead

Sam Raimi’nin yönettiği ilk filmi, Kötü Ruh 350.000 $ civarında bir bütçe ile zorlayıcı bir korku filmi oluşturmak için yönetilen tamamen bilinmeyen ve denenmemiş film yapımcıları tarafından yapıldı. Şimdi tüm zamanların en büyük korku filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.,  Kötü Ruh  bu yılki saygınlık içeren büyük bir imtiyaz oluşmasına neden oldu.

Serideki sonraki filmler kamp türünün içine sıkıca iter iken, Kötü Ruh daha sonra film yapımcıları ile çalıştı büyük kısıtlamalara rağmen otuz yıl içinde korkutuculuğunu devam ettirdi. Her ne kadar yanlışlıkla Şeytanlar Kitabı’ndan iblisler ve ruhlar çıkartan beş Michigan Eyalet Üniversitesi öğrencisinin hikayesini anlatsada bazen gözünüz kapalıyken filmin hâlâ korktuğundan şüphe yoktur.

 

 

9. Suspiria (1976)

Suspiria Scary Horror

Film Amerikalı bale öğrencisi Suzy Banyon’un, ünlü bir dans okulunda öğrenim görmek üzere Almanya’ya gidişiyle başlar. Yoğun sağanak altında okula giden Suzy, önce bir öğrencinin garip şeyler sayıklayarak okuldan kaçışına şahit olur. Ardından okulun kapısı kapanır ve Suzy kendini tanıtmasına rağmen, kapının ardındaki kişi tarafından içeri alınmaz. Suzy geceyi yakındaki kasabada geçirirken, okuldan kaçan öğrenci ve yanına sığındığı arkadaşı o gece vahşice öldürülür.

Ertesi gün okula katılmayı başaran Suzy eğitimine başlar ancak, okulda çalışan kadınlardan birinin elindeki kristalden etkilenerek ders sırasında bayılır. Okul doktorunun tavsiyesi üzerine sıkı bir diyete başlar ve yemeklerini tek başına odasında yer. Bu arada okulda garip olaylar olmaya başlarken, sürekli halsiz ve uykulu olan Suzy bu olayları güçlükle izler. Okulun kör piyanistinin rehber köpeği tarafından öldürülmesinin ardından, Suzy ve yan odada kalan arkadaşı Sara okuldaki gizemi çözmeye çalışırlar. Ancak Suzy’nin yine çok halsiz olduğu bir akşam, Sara okuldaki öğretmenlerin peşinden giderek gizlerini anlamaya çalışırken ölür. Ertesi gün Sara’nın okulu o sabah aniden ve hiçbir sebep göstermeden terk ettiği söylenir.

Sara’yı bulmaya çalışan Suzy, arkadaşının psikiyatristine ulaşır ve ondan Sara’nın cadılık ile ilgili takıntıları olduğunu öğrenir. Ayrıca okumakta oldukları okulda, yıllar önce cadı olduğu için öldürülen bir kadın yaşamıştır. Suzy bunların yanı sıra, ilk akşam rastladığı okuldan kaçan öğrencinin sayıkladıklarından hatırladığı kelimeleri de kullanarak, okulda gizli bir bölüm bulur ve öğretmenlerin burada geceleri cadılık ayinleri yaptığını fark eder. Yanlışlıkla girdiği bir odada karşılaştığı baş cadı “Mater Suspiriorum‘u öldüren Suzy, yıkılmakta olan okuldan kaçarak kurtulur.

Kaynak Wikipedia

8. Rosemary’s Baby (1968) –  Rosemary’nin Bebeği

Rosemary's Baby

Rosemary Woodhouse parlak, naif bir ev hanımıdır. Kocası Guy, aktörlükte başarılı olmak isteyen biridir. Çift New York’ta yeni apartmanlarına taşınırlar. Komşuları ilginç bir çift olan Minnie ve Roman Castevet’tir. Rosemary onlardan uzak durmaya çalışırken kocası ilginç bir şekilde onlara yaklaşır. Bu sıralarda Guy aniden kör olan bir aktörün yerine bir filmde başrolü alır. Neşeli koca Rosemary’e artık bir çocukları olması gerektiğini söyler. Çocuk yapmaya karar verdikleri akşam Minnie çikolatalı bir tatlı ikram eder. Rosemary kendisinin olanı beğenmez ve atar. Kısa zaman sonra başı döner ve bayılır. Rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını görür. Birkaç hafta sonra hamile olduğunu öğrenir. Arkadaşı Elise, Dr. Hill adlı bir doktoru önerse de komşuları ünlü Dr. Sapirstein’a gitmesini önerir. İlk üç aylık periyotta Rosemary acılar çeker, kilo kaybeder ve çiğ et aşerir. Doktor kısa süre sonra acının geçeceğini söyler. Eski arkadaşı Hutch Rosemary’i bu halde görünce biraz araştırma yapar, ancak bildiklerini anlatamadan komaya girer. Kısa zaman sonra ölür ama arkadaşı Grace’e Rosemary’e ulaştırmak için bir büyü kitabı bırakır. İşaretlediği bölümlerde “İsim bir anagram” mesajını gören Rosemary, Roman Castevet’in aslında bu apartmanda yaşayan ve şeytana tapmakla suçlanan Steven Marcato olduğunu fark eder. Böylece Rosemary komşularının bebeğini kullanacaklarından ve Guy’ın da başarı kazanmak için bebeğini vereceğinden şüphelenir. Dr. Sapirstein’in babasının Minnie’nin ona hediye verdiği kolye gibi koktuğunu farkedince ondan da şüphelenmeye başlar. Rosemary şüphelerini Dr. Hill ile paylaşır ama o da Dr. Sapirstein ve Guy’ı yardım için çağırır. İki adam onu eve götürür ve doğum gerçekleşir. Rosemary uyandığında bebeğinin doğumdan kısa süre sonra öldüğü söylenir. Ancak daha sonra binada bir çocuk ağlaması duyar ve oğlunun yaşıyor olduğundan şüphelenir. Dolaptan Castevet’in binasına gizli bir kapı keşfeden Rosemary şeytanın dölü olan oğluna tapan cadılar olduğunu fark eder. Şeytan çocuğu öldürmeyi düşünen çocuk Roman tarafından tatlı diliyle ikna edilir ve oğluna bir ninni söylemeye başlar.

 

 

7. Halloween (1978) – Cadılar Bayramı

https://youtu.be/3CZ9utH63zY

Cadılar Bayramı, on adet slasher film, romanlar ve çizgi romanlardan oluşan korku temalı ABD medya ürünleri serisidir. Seri esas olarak, çocukken ablasını öldürdüğü için sanatoryuma kapatılmış olan kurgusal karakter Michael Myers‘ı merkez alır. On beş yıl sonra Haddonfield, Illinois’deki insanları yakalayıp öldürmek amacıyla buradan kaçar. Eski psikiyatristi Dr. Sam Loomis de peşindedir. Michael’ın cinayetleri, tüm filmlerin de geçtiği Cadılar Bayramı tatillerinde gerçekleşir.

İlk Cadılar Bayramı filmi olan 1978 yapımı Yabancı‘yı John Carpenter ile Debra Hill yazdı ve John Carpenter yönetti. Devam filmlerinde çeşitli yazar ve yönetmenler yer aldı. Halloween III: Season of the Witch dışındaki bütün filmlerin “kötü adam”ı Michael Myers’tı. Söz konusu filmin hikâyesinin ise, diğer Cadılar Bayramı filmlerinin hiçbiriyle doğrudan bağlantısı yoktur. İlk devam filminin yazarlarından olan Carpenter’ın, serinin diğer filmleriyle doğrudan bir bağlantısı olmadı. Film serisi, ABD’de korku filmi serileri arasında gişe başarısı açısından dördüncü sıradadır. İlk Cadılar Bayramı filmi Yabancı, Alfred Hitchcock‘un Sapık filminden ilham alan pek çok slasher filminin ilkidir. Seri, ilk romanın ilk filmin gösteriminin üzerinden bir yıl geçmeden piyasaya sürülmesiyle başladı ve bunu yedi devam filmi takip etti. 2007’de ilk filmin yeniden çevrimi gösterime girdi, iki yıl sonra ise devam filmi yapıldı.

 

 

6. Alien (1979) – Yaratık

Alien

 

Yaratık (Özgün adı: Alien), yönetmenliğini Ridley Scott‘ın yaptığı 1979 yapımı bilim-kurgu Korku filmi. Yaratık‘ın tasarımını İsviçreli garip tasarımcı H.R. Giger yapmıştır.

Yaratık filmi gişelerde büyük başarı yakalayınca, günümüze dek toplam 4 devam film daha çekildi. 5. film ile ilgili çalışmalar halen sürmekte.

1980 yılında En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Efekt dalında Akademi Ödülleri‘ne aday olan film, Efekt dalında bu ödüle layık görülmüştü.

“Yaratık”, 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi‘nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

 

 

5. The Haunting (1963) – Perili Ev

The Haunting

Bir tepe üstüne 130 yıl önce Hugh Crain tarafından yapılan bir malikanede çok büyük korkunç olaylar ve trajediler yaşandıktan sonra terkedilmiş ve halk arasındaki söylentilere göre hayaletlerin uyrak mekanı haline gelmiştir. Profesör Marrow (Liam Neeson) esrarengiz psikolojik deneyler yapmak üzere iyi bir para karşılığı gazete ilanı ile 3 kişiyi bu eve davet eder ve bu 3 kişi üzerinde zararsız deneyler yapar ve deneylerin verdiklerin tepkilerden sonra yaşadıklarını sürekli kasete kayıt alır. Bu arada içlerinden Eleanor (Lili Taylor) gari davranışlarda bulunmaya başlar. Sürekli korku halindedir ve hayaletler görmektedir. Bu gördükleri hayaletler 130 yıl önce katledilen onlarca küçük çocuğun hayaletidir ve iki dünya arasında sıkışıp kalmışlar, kendilerini acımazsızca öldüren malikanenin sahibi Hugh Crain’den kurtulmak için kendisinden yardım istemektedirler. Eleanor hayat pahasına onları kurtarmak için gayret edecektir.

 

 

4. Psycho (1960) – Sapık

Psikopat

Sapık[1], Alfred Hitchcock tarafından çekilen, senaryosu Joseph Stefano tarafından psikozlu bir katili hakkında yazılan 1960 tarihli korku ve gerilim filmidir. Film, Robert Bloch’un Wisconsinli katil Ed Gein‘nin suçlarından esinlenerek yazdığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır.[2] Film, bir sekreter olan Marion Crane (Janet Leigh) ve yalnız başına yaşayan bir motel sahibi Norman Bates (Anthony Perkins) arasındaki karşılaşmayı anlatır. Film Türkiye‘de 24 Ocak 1965‘te gösterime girmiştir.[3]

“Sapık”, ABD‘de “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi‘nin “Ulusal Film Arşivi”nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[4

 

 

 

3. The Shining (1980) – CİNNET

The Shining Twins

The Shining, 1980 yapımı Stanley Kubrick‘in Stephen King‘in aynı adlı romanından uyarladığı filmdir.

Filmin başrolünde yazar Jack Torrance’ı canlandıran Jack Nicholson vardır. Torrance’ın karısı rolünü ise Shelley Duval canlandırmıştır. Uzun ve detaylı takip sahnelerinin çekimi için steadicam‘in bu kadar uzun süre kullanıldığı ilk film The Shining’dir.

19 milyon dolara malolan film ABD‘de toplam 44.017.374 $ hasılat yapmıştır[1].

En fazla çekim tekrarı yapılan filmdir. Jack Nicholson’ın banyoya baltayla girmeye çalıştığı sahnede; Kubrick, tam 127 tekrar almıştır.[2].

 

 

2. The Texas Chainsaw Massacre (1974) – İnsan Eti

Texas Chainsaw

İnsan Eti, (İngilizce: The Texas Chain Saw Massacre, Türkçesi: Teksas Elektrikli Testere Katliamı); Tobe Hooper‘ın Kim Henkel ile birlikte yazıp tek başına yönettiği, 1974 tarihli, ABD yapımı bağımsız korku filmidir. Başrollerde Marilyn Burns, Paul A. Partain, Edwin Neal, Jim Siedow ve Gunnar Hansen vardır. Film, eski bir çiftlik evini ziyaretleri sırasında yamyam bir ailenin kurbanı olan bir grup genci konu alır. Filmin hikâyesi, izleyicinin ilgisini çekmek amacıyla gerçek bir hikâye olarak tanıtıldı; fakat tamamen kurmacadır. Bununla birlikte Deri Surat karakteri ve filmdeki bazı küçük ayrıntılar, Wisconsinli seri katil Ed Gein‘in işlediği cinayetlerden esinlenilerek oluşturulmuştu. Ayrıca film, dönemin siyasi tablosu konusunda eleştiri aracı olarak kullanıldı.

Hooper filmin yapımını 300.000 dolardan az bir maliyetle gerçekleştirdi ve filmde, çoğu Teksas’ın merkezinden bulunan tanınmamış oyunculara yer verdi. Bütçenin kısıtlı olmasından dolayı filmi olabildiğince çabuk bitirmek ve kira masraflarını azaltmak için haftanın yedi günü çekim yapmak zorunda kaldı. Film şiddet ögeleri içerdiğinden dağıtım şirketi bulmada sorun yaşandı. En nihayetinde Bryanston Pictures şirketinden Louis Perano filmin dağıtım haklarını satın aldı. Hooper, filmin “PG” (aile kılavuzluğunda izlenmeli) uyarısı alması için sınırlı miktarda gore unsuru kullanmıştı. Fakat filme Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) tarafından “R” (17 yaş altı için ebeveyn veya vasi gerekli) uyarısı kondu. Film uluslararası camiada da benzer sorunlarla karşılaştı.

İnsan Eti, Ekim 1974’te yayınlandıktan sonra birçok ülkede yasaklandı. Seyircilerin filmdeki şiddet ögelerinden rahatsız olması üzerine birçok sinemada filmin gösterimi durduruldu. Eleştirmenlerden ise ilk başlarda hem olumlu hem olumsuz yorumlar geldi; film ABD’de 30 milyon dolarlık gişe yaparak yüksek oranda kâr getirdi. Ayrıca sinema tarihinin en etkileyici korku filmlerinden biri sayılmaktadır. Elektrikli aletlerin cinayet aracı olarak kullanılması veya katilin hantal olarak karakterize edilmesi ve yüzünü gizlemesi gibi slasher filmlerinde sıkça karşılaşılan klişelerin kaynağı olarak da bilinir. Filmin popülerliği; Deri Surat ve ailesinin hikâyesinin işlendiği devam filmleri, yeniden çevrimler, çizgi romanlar ve video oyunlarından oluşan The Texas Chainsaw Massacre serisinin başlamasına vesile oldu.

 

 

1. The Exorcist (1973) – Şeytan

The Exorcist

Exorcist neredeyse oybirliğiyle tüm zamanların en korkutucu filmi olarak sıralanır ve bu bir tesadüftü değil. Kırk yıl boyunca Exorcist  gerçekten korkunç bir hikaye olan bu film film, bugün olduğu gibi korku kategorisinde sinemalarda piyasaya sürüldü, rahatsız edici görseller, Ve on yıldan sonraki on yılın izleyicilerini korkutmak için dikkat çektiği çok kritik bir beğeni toplayan bu filmde müthiş oyunculuk var.

Exorcist  geri bir şeytan çıkarma ile onu kazanmak için şeytani ruh Pazuzu’dan ve annesi ve iki rahipgirişimleri tarafından sahip olur 12 yaşındaki bir kızın hikayesini anlatır. Mutlaka izlemeniz gereken bir korku filmi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.