En Zehirli 10 Örümcek

Genel, Hayvanlar 21 Şubat, 22:23'de eklendi

Örümcekler yaklaşık 380 milyon yıl önce evrimleşti ve dünya ekosisteminin hayati bir parçası oldu. Bununla birlikte, sadece yaşlı ve önemli oldukları için değil oldukça zehirli oldukları için meşhur sayılırlar. Evet, birçoğu zararsızdır, ancak bazılarından uzak durmayı tercih ederiz, çünkü inanılmaz zararlıdırlar. İyi haber şu ki, örümcek ısırıklarıyla yapılan ölümler çok nadirdir örümcekler sadece tehdit altında hissettiklerinde ısırırlar.

 

10. Sarı Ördek Örümcekleri

 

Sarı Ördek Örümcekleri Cheiracanthium cinsinin bir parçasıdır ve Amerika, Avustralya, Avrupa ve Japonya gibi dünyanın farklı bölgelerin de türleri bulunur. Hem erkekler hem de dişiler yaklaşık yarım inç büyüklüğündedir ve genellikle renkleri soluktur. Sarı Ördek Örümcekleri hakkında not edilmeniz gereken ilginç bir şey, benzinin kokusunu sevmesidir. Sarı Ördek Örümcekleri emisyon sisteminde ağlar inşa ettiğinden, bu sorun Mart 2011’de Mazda’nın 52.000 otomobilini geri çağırmasına yol açtı .

Sadece otomobil üreticileri için can sıkıcı olmanın yanı sıra, Sarı Ördek Örümcekler oldukça zehirlidir . Örümceğin acil ısırığı inanılmaz acı vericidir  kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Şans eseri, birisinin zehirine karşı alerjisi olmadıkça, nadiren de kalıcı etkiler görülür .

 

 

9. Yalancı Dul Örümcek

Yalancı Dul Örümceklerinin ilk kez 1870’lerde meyve sevkiyatı ile İngiltere’ye geldiği düşünülüyor. İngiltere’de en zehirli örümcek olarak gösterilir ve şu anda iklim değişikliği nedeniyle nüfusu artmaktadır. Bir ısırık belirtileri genellikle oldukça farklıdır. Bununla birlikte ısırılan alan bir tenis topunun boyutuna kadar şişebilir.

Profesyonel futbolcu James Gray, Mart 2016’da sağ kolundan bu örümcek tarafından ısırıldı. İlk başta ısırığı pek düşünmediğini, sadece kırmızı bir noktaya dönüştüğünü söyledi. Koştuğunu hissettiğini söyledi, ancak buna neden olan örümcek ısırığı olduğunu düşünmedi ve yorgunluğunu antrenmanına atfetti. Isırmadan birkaç gün sonra ekibin doktorunu görmeye geldikten sonra ısırık olduğunu öğrendi. O zamana kadar enfeksiyon yayılmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Ameliyat geçirmiş ve enfeksiyonunu kesip koluna delik açmışlar. Örümcek ısırığı yüzünden nihayetinde bir ayını kaybetti.

Sahte Dul Örümcekiyle ilgili yalnızca bir ölüm var. Pat Gough-Irwin 2014’te sahte bir dul örümcek tarafından ısırıldıktan bir ay sonra öldü. Bununla birlikte, asla kesin olarak ispatlanmadı ve örümcek uzmanları, sahte bir dul örümceğinin zehirinde bir insanı öldürecek hiçbir şey olmadığını söylediler.

 

 

8. Kahverengi Keşiş Örümcek

Kemikli bir baş ve göğüs kafesli olan bu örümceğin üstünde bir keman şeklinde işaretleme gördüğünüzde bu örümcek  olduğunu bileceksiniz. Bu nedenle Brown Recluse Spider’lara bazen fiddleback veya keman örümcekleri denir. Ancak onları gerçekten ayıran şey, çoğu örümcek gibi sekiz yerine sadece altı göze sahip olmalarıdır.

Kahverengi Keşiş Örümcekleri yalnızca ABD’nin merkezindeki ve güney doğu bölgelerinde bulunur ve bir kuruş büyüklüğünde oldukları için oldukça küçüktürler. Bununla birlikte, küçük bir örümcek oldukları için güçlü bir lokma toplayabilirler. Neyse ki, ısırıkların yüzde 90’ı tıbbi yardıma ihtiyaç duymaz ve genellikle yara izi bırakmaz.

Örümceğin zehirine karşı hassas olan diğer yüzde 10’luk insanlar için, kesinlikle eğlenceli bir deneyim değil. Önce, ısırık çevresinde beyaz bir kabarcık büyür ve doku zorlaşabilir. Isırık alanı kenarları düzensiz ve kızarıklıkla çevrelenmiş mavi-gri veya mavi-beyaz lekeler geliştirebilir.

Daha da korkutucu bir lokma yanardağ lezyonuna dönüşebilir. Isırık çevresindeki doku gangrenöz hale geldiğinde bu durum oluşur ve bu durum kötü bir açık yaraya neden olur. Bu yaraların ne kadar büyük olduğu konusunda bir insan eli kadar büyük olabilirler. Genellikle, iyileşmek için sekiz hafta gerekir, ki bu, herhangi bir şeyden kurtulmanın uzun bir zamanıdır, ancak ömrü vücudunuzda aralıksız, gangrenöz bir yaralanmaya benzemektedir.

Neyse ki, ölümcül Kahverengi Keşiş Örümcek sokması inanılmaz derecede nadir. 2004 ile 2014 yılları arasında sadece iki ölüm görüldü.

 

 

 

6. The Redback Örümcek

Redback Örümcek, Black Widow Örümcekler (göze çarpan benzerliği farkedeceksiniz) ile yakın bir ilişki içindedir; ancak Redback yalnızca Avustralya’da bulunur ve sırtlarında kırmızı bir şerit olduğu için tanınırlar. Kırmızı, dişiler üzerinde olduğundan erkeklerinkine göre daha koyudur. Bunlar orta boy bir örümcek olup, bedenleri büyük bir bezelye büyüklüğündedir.

Neyse ki, çoğu Redback Örümcek ısırıkları ciddi değildir. Her yıl yaklaşık 250 ısırık antivenom’a ihtiyaç duyar. Bir kişi genellikle terleme geçirir (özellikle ısırık yakınında), mide bulantısı, kas güçsüzlüğü ve kusma. Bu semptomların, genel tuvalet kullanırken Nisan 2016’da penisini bir Redback örümceği tarafından ısırılan adamı duyduğunuz için son derece rahatsız olacağınızdan eminiz. Şans eseri, birkaç saatlik panik sonrasında hastaneden kaldırıldı.

1956’da antidiyumun başlangıcından bu yana, Avustralya’daki bir örümcek tarafından 1979’dan beri ilk ölümüne neden olacak bir Redback örümcek ısırması nedeniyle bir olası ölüm gerçekleşti. Nisan 2016’da, 22 yaşındaki Jayden Burleigh ısırıldı Sol kolunun altında bir Redback örümcekiyle. Dört gün hastaneye kaldırıldı ve antibiyotik verildi. Hastaneden çıktıktan üç gün sonra öldü, bu yüzden ölümüne ısırık ya da başka bir faktör nedeniyse belirsizliğini koruyor.

 

 

5. Brezilya Dolambaçlı Örümceği

Brezilya’dan Dolaşım Örümceklerinin sekiz farklı türü vardır ve tahmin ettiğiniz gibi ağırlıklı olarak Brezilya’da bulunur ve birkaç türü Latin Amerika’ya yayılmıştır. Yaklaşık iki santim uzunluğunda, bacak genişliği yaklaşık altı inçtir.

Brezilya Dolaşan Örümcekler, diğer örümceklerden farklıdır, çünkü bir ağ içine avını sokmazlar. Bunun yerine, günlerinin çoğunu serin bölgelerde geçirirler. Sonra geceleri ormanların zemininde avlanırlar. Ya avlarını pusuya düşmek ya da doğrudan saldırı yapmak için beklemektedirler; Bu onları dünyanın en agresif örümceklerinden biri yapıyor.

Bununla birlikte, insanlara karşı saldırgan değildirler. Aslında listedeki örümceklerden hiçbiri. Örümceklerin çoğu insanları köşeye sıkıştığını hissederse ısırır  kesinlikle bir Brezilya Dolambaçlı Örümceğini korkutmaya kalkmayın.

 

 

 

4. Kara Dul Örümcek

En ünlü örümceklerden biri Kara Dul Örümcekdir. Bunlar, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika, Afrika, Güney Avrupa ve Asya ve Avustralya da dahil olmak üzere tüm dünyada ılıman, karanlık ve kuru bölgelerde bulunur.

Dişiler, çeşitli nedenlerle türlerin en belirginidir. Birincisi, erkeklerin yaklaşık iki katı büyüklüğündedir ve yaklaşık 1.5 inç uzunluğundadır. Parlak olan kum saati şeklinde bir vücuda sahiptirler. Ayrıca, sağ karın alt kısmında belirgin bir kırmızı kum saati işareti vardır. Eşsiz isimlerini alırlar çünkü çiftleştikten sonra dişi erkekleri yerler.

Çoğu zaman Kara Dul Örümcek tarafından ısırılan insanlar ciddi bir belirtiye maruz kalmazlar. Ancak National Geographic‘e göre, zehirleri bir çıngırak yılanından 15 kat daha güçlüdür, bu yüzden onlar ısırıp çok miktarda zehir enjekte ederse, o zaman kişi çok sıkıntı çekebilir.

İlk başta, kişi ısırık bölgesinde keskin bir acı hissedecektir, tıpkı bir iğne gibi. Isırık alanı kızaracak ve şişecektir. Daha sonra, ısırıldıktan yaklaşık 15 dakika sonra ağrı özellikle göğüs ve karında vücuda yayılır. Bu bölgelerdeki kaslar şiddetli spazmlardan dolayı kramp basmaya başlayacak. Bu, diyafram felç olabileceğinden solunum güçlüğüne neden olabilir.

Kara Dul Örümcekler sağlıklı erişkinlere nadiren ölümcüldür, bir ısırığın ölümcül olmasının yüzde birinden daha az bir olasılığı vardır, ancak bunlar çocuklar, yaşlılar ve hasta insanlar için tehlikeli olabilir.

En Zehirli Hayvanlar

 

 

3. Kahverengi Dul Örümcek

Muhtemelen kendi adıyla tahmin ettiğiniz gibi, Kahverengi Dul Örümcek, Siyah Dul Örümceğin yakın akrabasıdır. Kahverengi Dul Örümcek, gri ile koyu kahverengiye kadar değişen renkte olup, Siyah Dul Örümcek kahverengiden siyaha renklidir. Ayrıca karnında bir kum saati işareti vardır. Bunlar yaklaşık 1 inç ila 1.5 inç uzunluğundadır ve genellikle tropik bölgelerde bulunur. Ancak, 2003 yılından bu yana, nüfusu Güney Kaliforniya’da artmaktadır. İnsan trafiğini çok fazla görmeyen veya fırça veya ahşap yığınları gibi rahatsız edilmeyen alanlarda saklanırlar.

Kahverengi Dul Örümcek’in  zehiri aslında Siyah Dul Örümcek’den daha zehirlidir, ancak Neyse ki Kahverengi Dul, zehir enjekte etmez ve Siyah Duldan çok daha şirin ve daha agresiftir, bu nedenle anlama şansı azdır . Ancak, ısırırsa incinirler. Boynundan ısırılan bir adam ağrının 10 dakika sonra çok kötü olduğunu söyledi ve balyozla vurulduğunu hissetti. Belirtiler kızarıklık ve şişme ile başlar. Bunu birkaç saat sürebilen kramplar ve spazmlar takip eder. Neyse ki,Kahverengi Dul Örümcek’den ölüm nedeni bulunmamakta.

 

 

 

 

2. Huni Ağ Örümceği  

43 farklı türde Huni Ağ Örümcekleri vardır ve hepsi Avustralya’da bulunuyor. Huni ağ örümcekleri, ağlarını oluşturdukları ayırt edici tarz nedeniyle adlarını alırlar. Islak zemin de bulur ve daha sonra, genellikle zemine veya başka bir barınağa götüren bir huni ile yatay bir ağ oluştururlar. Örümcek, yırtıcı topraklara oturuncaya kadar huni içinde bekler ve daha sonra dışarı yayılır ve avını aşağı çeker. Huni-Web Örümcüsü’nü, yatay ağlar oluşturan diğer örümceklerden ayıran şey, ağın girişinin yakınında “yol telleri” kurmak için düzensiz ağ dizgilerini kullanmasıdır. Bu, örümceğe avın yakınında olduğu konusunda gelişmiş bir uyarı verir. Bu onların En zeki hayvanlardan biri olduğunu gösterir

Huni-Ağ Örümceklerinin en tehlikeli olanlarından biri de özellikle Sydney Funnel-Web Spider’dır. Bunlar genellikle Sydney’nin 62 mil yarıçapında bulunur ve orta boydadır. Genellikle, en büyüğü 0,4 ila 2 inç uzunluğundadır. Bununla birlikte, Australian Reptile Park’taki biri (antivenom için süt zehrine sütü için kullanılır) Big Boy olarak adlandırılır ve kocaman dört santim uzunluğundadır. Big Boy’u böylesine korkunç yapan şey, örümcek büyüdükçe, ürettikleri zehirin ve Sydney Funnel-Web Spider zehirinin dünyadaki en tehlikeli bölgelerden biri olmasıdır. Aslında, sizin göğsünüze sokacak olursa, sizi 15 dakika sonra öldürebilir. Bununla birlikte, insanların çoğu uzuvlarını ısırır.

Erkek zehri, insanların ve primatların sinir sistemini etkileyen Robustoxin adı verilen bir polipeptidi içerir, ancak diğer memelileri gerçekten etkilemez. İlk başta biraz ısınırsan, Sydney Funnel-Wed Spider’ın uzun dişleri ve zehirin yüksek bir pH seviyesine sahip olması nedeniyle son derece acı verici olacaktır. Isırmadan sonra, kişi ağzı düşmekle başlayabilir çünkü ağız çevresinde uyuşukluk ve fazla tükürük vardır. Ayrıca bol miktarda gözyaşı yaşatabilirler. Sonra solunum problemleri olacak ve bilincinizi kaybedersiniz.

İyi haber şu ki, 1981’de geliştirilen bir antidemom var ve keşifinden beri kimse öldü. Bundan önce, kaydedilen 13 ölümden sorumlu idi.

 

 

 

1.Altı gözlü kum örümcek

Altı Gözlü Kum Örümcek Recluse Spider’ın akrabasıdır ve sadece Güney Afrika’nın çöllerinde bulunur. Orta boy örümceklerdir, yaklaşık 0,3 inç ila 0,6 inç uzunluğundadırlar ve setae adı verilen küçük tüyler ile kaplıdırlar. Bu tüyler parçacık kum toplar ve onlar için kamuflaj görevi görür. Kendilerini kumla örtmenin yanı sıra Six-eyed Sand Spider da kumun içine gömülerek gizler. Avı çok yaklaştığında, örümcek onu pusuya düşürür.

Altı gözlü Kum Örümceği ısırdığı zaman kimse tam olarak ne olacağından emin değil. Sadece iki şüphe vakası var, ancak onlarda doğrulanamadı. Bununla birlikte, laboratuarlardaki çalışmalar, cryotoxin adı verilen bir toksin nedeniyle zehirin oldukça tehlikeli olduğunu göstermiştir. Vücudun içine girdikten sonra, doku ve organları yok etmeye başlar. Sonuçta sülfürik asit gibi davranır ve eti çürütür, lezyon yaratır. Isırıldıktan kısa bir süre sonra kanama başlayacak ve toksin böbreklere ve karaciğere yayılacak ve ölüme yol açacak. Halen antizehiri yok. Neyse ki, altı gözlü Kum Örümcekleri kötü bir şekilde utangaçlar. Belki de onlardan uzak durmalıyız, bir ısırıklığın insanlara ne zarar verebileceğinin kanıtı olmak istemiyorsanız.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.