En Zeki Hayvanlar – En zeki 10 hayvan

Genel, Hayvanlar, Listeler, Zeka 15 Kasım, 15:24'de eklendi

En Zeki Hayvanlar – En zeki 10 hayvan

10) Fil

 

African Elephant Walking on Savanna

En duygusal hayvanlardan biri olan fillerin ilginç yönleri vardır bunlardan biri ölecekleri zamanı bilmeleri ve ölmüş olan akrabalarının mezarlarına bol bol gitmeleridir. Fillerin kendinden yaşlı olan fillere inanılmaz bir saygısı vardır bu bir çok kez gözlemlenmiştir en zeki hayvanlar listesinin 10. sırasında olan filler soyları tükenme riskiyle karşı karşıya oldukları için korunma altına alınmıştarlı en zeki hayvanların yanı sıra en sadık ve en duygusal hayvanlardandırlar. Hayvanlar hakkında ki ilginç bilgiler listemizi ziyaret edip filler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsini.

 

 

 

9) Domuz

domuz

Domuzların İslam dinine göre haram olduğu söylendiği için ülkemizde pek göremediğimiz domuzların bir çok çeşidi vardı en zeki hayvanlardan olan domuzlar sahiplerinin duygularını anlayabilmektedirler.

  • Sakallı yaban domuzu
  • Vietnam yaban domuzu
  • Visaya yaban domuzu
  • Selebes yaban domuzu
  • Flores yaban domuzu
  • Filipin yaban domuzu
  • Cüce yaban domuzu
  • Bayağı yaban domuzu
  • Timor yaban domuzu
  • Cava yaban domuzu gibi türleri bunlunan domuzların etinden tüylerinde ve yağından yararlanılmaktadır.

 

 

8) AHTAPOTahtapot

 

Herhangi bir tehlike anında saniyeler içinde renk değiştirmesi, vücudunu şişirip dikkat çekmek ve görünürlüğü azaltmak amacıyla mürekkebini salması, sualtında yapılan onca manevra, farklı yönlere yüzüşler ve aniden dip bölgenin rengine bürünme gibi davranışlara baktığımızda zekice hareketler demekten kendimizi alamayız…

Ahtapot beyni, dikey ve kıvrımlı 10 adetten fazla lobdan oluşur ve bu loblar öğrenilmiş davranışları saklamak için evrimleşmiş gibidir. Ahtapotların beyni adeta öğrenilmiş bilgi deposu olarak kullanılır. Yapılan çalışmalar bu hayvanların sade bir hafıza ve öğrenme kabiliyetlerinin olduğunu gösteriyor.

Şekil, renk yoğunluğu ve yapısını çok iyi algılama yetisine sahiptirler. Birçok canlının beyin özelliklerinden biri olan, belirli fonksiyonların beynin sağ veya sol yarımküresinde yerleşmiş olması prensibini (lateralization) kafadanbacaklılarda görmekteyiz ve bu özel durum, kafadanbacaklı yumuşakçalar ile omurgalı canlıların beyin anatomileri arasında benzerlikler olduğunu kanıtlar nitelikte.

 

 

7)Kedikedi

Kediler nankörmüdür deseler bile kediler aptaldır diyemezler işte kedilerin zeki olduğunun bazı kanıtları

Kedilerin ve insanların duyguları beynin neredeyse tamamen aynı bölümü tarafından kontrol edilir.

Bir kedinin beyni, insan beyni ile %90 benzerlik gösterir. Bu oran bir kedi ve köpeğin beyninin benzerliğinden daha fazladır.

Kedilerin hafızası bir iPad’in 1000 katı kadardır

Kedilerin sosyal zekası köpeklerden daha düşüktür fakar konsantre olduklarında öğrenme gerektiren problemleri çözmede köpeklerden daha başarılıdırlar.

Kediler bir boşluğa sığıp sığamayacaklarını anlamak için bıyıklarını kullanırlar

Tek bir kedi, hiçkimse fark etmeden trafoya sızıp 67 ilin birden elektriğini kesebilir.

 

 

6)Papağan

papagan-fotograflari_da196

Papağanlar en zeki hayvanlar listesinin gerçekten vazgeçilmezidirler taklit ve konuşma yeteneğine sahip bu hayvanların bir çok cinsi bulunmaktadır özellikle Jako ( Afrika gri papağanı) sorulan sorulara mantıklı cevaplar verebilecek kadar zekidir. Papağanlar kaç yıl yaşar sorusuna 80-100 arası demek yanlış olmayacaktır. Papağanların bir diğer özelliği ise kıskançlıktır evde başka bir hayvan varsa ve ilgiyi ona yöneltirseniz papağanlar buna üzülerek kendi tüylerini yolacaktırlar. Papağan besleyenlere tavsiyemiz ilginizi bu güzel hayvanlardan eksik etmeyin 🙂

 

 

5) Maymun

may

Maymunlar insanlara olan benzerliklerinden ve insanlar gibi davranmalarından dolayı çok zeki kabul edilirler. Şu anda dünyanın en zeki hayvanı da bir maymundur. Maymunları zeki yapan onların meraklı ve oynamayı seven tipler olmasıdır. İlginç bulduğu herşeyi incelerler ve zevk aldığı herşeyi yaparlar. Hatta bazı yerlerde maymunları hırsız olarak bile kullanıyorlar :).

 

 

4)Köpek

kopek

Köpek zekası gerçekten olağan üstüdür dünyanın en zeki köpekleri sırasıyla <1>Border Collie
<2>Kaniş
<3>Alman Çoban Köpeği
<4>Golden Retriever
<5>Doberman
<6>Shetland Sheep Dog
<7>Labrador Retriever
<8>Papillon
<9>Rotthweiller
<10>Avustralya Çoban Köpeği

…. devam etmektedir. Köpekler bulundukları ortama çok çabuk uyum sağlayan sadık ve sahiplenici hayvanlardırlar doğru bir eğitim ile bir insanla anlaşır gibi anlaşabileceğiniz bu yavrular bir çok IQ testinde en zeki hayvanlar sıralamasında 1. sıraya girmiştir.

 

 

 

3)Şempaze

sempaze

Şempazeler insanlara en çok benzeyen canlılar olduğu gibi en çok düşünen hayvanlardırlar bir çok teste tabii tutulan bu hayvanlar olaylar arasında ilişki kurmakta ve yöntem geliştirmekte oldukça yeteneklidirler bunun yanı sıra yapılan testlerde genç şempazelerin büyüklere oranla daha zeki olduğuda ortaya çıkmıştır. Şempazelerle ilgili bir test mevcuttur maymun familyasının en zekisi olan bu hayvanlar kendi aralarında da çok iyi anlaşabilmektedirler.

 

 

 

2)Yunus

yunus

Atlanta’daki Emory Üniversitesinden zoolog Lori Marino tarafından yapılan araştırmada, yunus balıklarının beyin haritasını çıkararak bunları primatlarınkiyle karşılaştırmak için MR tekniği kullanıldı.
Şişe burunlu yunusların beynindeki serebral korteks ile neokonteksin çok büyük olduğunu belirten Marino “Yunusların birçoğunun beyni bizimkinden daha büyük ve kütle olarak insan beyninden sonra ikinci geliyor  yunus balıklarının üstün zekası onların kültürlerini ve diğer yunuslardan yeni birşeyler öğrene bildiğini açıkça ortaya koyuyor. Ayrıca yunuslar gelecekleri hakkında düşünen tek ve en zeki hayvanlardır.

 

 

1)İnsan

einstein

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.