GÜVENLİK İÇİN EN İYİ 10 KÖPEK

Hayvanlar, Listeler 25 Ocak, 12:38'de eklendi

10) KOMONDOR

Komondor (Macarca, komondor’un çoğul hali komondorok), Macar çoban köpeği olarak da bilinir ve büyük, beyaz renkli, Macarca, uzun, kablolu bir ceketle çiftlik hayvanı yetiştirme köpeği cinsidir.

Bazen ‘paspas köpekleri’ olarak anılan Komondor, hayvancılık ve diğer mülkleri korumak için doğal bir koruyucu içgüdüsü olan köklü bir  güçlü köpek ırkıdır. Komondor, Cumans tarafından Avrupa’ya getirildi  ve en eski bilinen sözü 1544’den beri bir Macarca kodeksindeydi.  Komondor cinsi Macaristan’ın ulusal hazinelerinden biri olarak korunması ve değiştirilmemesi için ilan edildi.

 

9) BULL TERRİER

Bull Teriyerler hem bağımsız hem de inatçı olabilirler ve bu nedenle deneyimli olmayan bir köpek sahibi için uygun görülmemektedir. Bull terrierinin eşit bir mizacı vardır ve disipline de uygundur. İnatçı olsalar da, insanlar için özellikle iyidirler.  Erken sosyalizasyon, köpeğin diğer köpek ve hayvanlarla birleşmesini sağlar.  Kişilikleri cesur, ruh dolu, eğlenceli bir tutuma sahiptir çocuk seven bir köpek ve mükemmel bir aile üyesi olarak tanımlanmaktadır. Almanya’da yapılan 2008 yılı bir araştırmada Bull teriyerlerin genel mizaç araştırmalarında Golden retriever’lardan önemli ölçüde mizaç farkı bulunmadığı görülmüştür.

 

 

8) BASENJİ

Basenji, av köpeğinin bir türüdür. Orta Afrika kaynaklı stoklardan alınmıştır. İngilizce konuşulan dünyadaki büyük köpek  kulüplerinin çoğu, Hound Grubuna, daha özel olarak, sighthound türünde yerleştirir. Fédération Cynologique Internationale, cinsi beşinci, spitz ve ilkel türlere yerleştirir ve United Kennel Club (ABD), Sighthound & Pariah Grubuna cinsi yerleştirir.

Basenji, alışılmadık biçimde şekillendirilen gırtlak nedeniyle yaygın olarak “baroo” olarak adlandırılan olağandışı bir yodel benzeri ses üretir.  Bu özellik aynı zamanda Basenji’ye “sersem köpek” lakabını da getirir

Basenjis paryah köpek türleri ile birçok farklı özelliği paylaşmaktadır. Basenjis, dingolar, New Guinea şarkı köpekleri ve diğer bazı köpek türleriyle her yıl sadece iki kez östrüse neden olur; bu da her yıl iki veya daha fazla yetiştirme mevsimi olan diğer köpek ırklarına kıyasla daha etkilidir. Hem dingolar hem de Basenji, farklı bir kokuya sahip değildirler  ve modern köpek ırklarının karakteristik kabuğuna dayanan yünleri, yodelleri ve diğer seslendirmelere eğilimli. Bir teori, bu özelliğin, geleneksel Orta Afrika bağlamında sık sık kabuklanacak köpeklere karşı seçilmesinin bir sonucu olduğuna inanmaktadır – çünkü kabuklanma düşmanları, insanların orman kamplarına götürebilir. Bazı açılardan Basenji’ye benzeyen köpekler Afrika’nın genelinde sıradan olsa da, orijinal temel stokları, Kongo Havzası’nın eski büyüme orman bölgelerinden gelmiş olup, yapısı ve türün yerleşim alanına adaptasyonu ve aynı zamanda kullanımı (Öncelikle aşırı yoğun eski büyüme ormanı bitki örtüsünde net avcılık).

 

 

7)  Great Dane

Büyük Dane‘in büyük ve gösterişli görünüşü dostça doğasını gizler. Sahiplerinden  fiziksel sevgi istemek için bilinirler ve bu cins genellikle “nazik bir dev” olarak anılır.

Büyük Danimarkalılar genellikle diğer köpeklere, diğer noncanine evcil hayvanlara ve tanıdık insanlara iyi anlaşırlar. Bunlar genellikle aşırı saldırganlık veya yüksek tepki göstermezler av sürücüdürler .  Danua çok nazik ve sevgi dolu bir hayvandır ve uygun bakım ve eğitim ile onlarla gündeme getirilen, özellikle çocuklar etrafında harikadırlar. Bununla birlikte, düzgün sosyalleşmediyse, Büyük Dane yabancılar ve yeni ortamlar gibi yeni uyaranlara karşı korku verici ya da agresif hale gelebilir.

 

 

 

6) ÇOV ÇOV 

Çov-çov, Çin kökenli köpek ırkı. Halk arasında “Aslan köpeği” ve “Çin Aslanı” olarak da bilinir.

Mükemmel bir aile köpeği olabilir. Genellikle usludur ama hırçınlaşabilir. İnatçı denebilecek kadar kararlıdır. Özgürlüğüne çok düşkündür ama birlikte yaşadığı insanlara çok bağlanır. Çocuklarla arası çok iyidir. Başka köpeklere üstünlük kurmak ister. Yavruyken tanıdığı diğer hayvanlarla iyi geçinir. Bekçilik ve koruma görevlerini başarıyla yerine getirir. Düzenli olarak gezdirilmezse tembelleşir.

Chow Chow köpekler arasında dominant olmak ister. onlardan itaat beklenmemelidir yine de sahibi tutarlı ve sakin biri olursa eğitilebilir. ancak komutların bir amacı olması gerekir. Aile bireylerine sadıktır ama genellikle bir tek kişiye bağlanır. Bazı uzmanlar kısa tüylü olanların uzun tüylülere göre daha hızlı öğrendiklerini idaa ederler. Sıcağı hiç sevmez. Bazıları Tasma-Kayışı kabullenmek istemez. Genelde sakin, uslu ve kibardır. Çocuklarla arası iyidir. 2-4 aylıktan itibaren sosyalleştirilmezse doğası gereği koruyuculaşır. Kişilikleri genellikle yetiştirilmeleriyle alakalıdır. Uslu, sessiz, sakin ve çocuklara karşı dostluğu göz önünde bulundurulunca, Chow Chow dikkatle sosyalleştirilirse mükemmel bir aile köpeği olabilir. Günümüzde Chow Chow aile köpeği olmanın yanı sıra bekçi olarak kullanılır.

 

 

 

5)  Boxer

Cesareti ve dayanıklılığı, zeka, her canlının yavrularına karşı sempati duyması, koruyucu, kollayıcı gözüpeklik, çeviklik ve gücü birleştiren boksörün yüksekliği, omuzdan yere kadar yaklaşık 53–64 cm, ağırlığı 30 kg kadardır. Kısa, parlak, yumuşak derisi, kızıl ya da kahverengi zemin üstüne benekli ya da çizgili ya da ayak, göğüs ve kafada beyaz çizgilidir. Burnunun ucundan ağızın ve çenenin sonuna kadar siyah bir renge sahiptir.

 

 

4) DOBERMAN

Doberman, Almanya kökenli bir iş köpeği ırkıdır. FCI’nın kabul ettiği standartlara göre siyah ve kızıl (koyu kahverengi) renkte olabilir. AKC ise siyah, kızıl, mavi ve fawn olmak üzere dört kürk rengini kabul eder. Albino dobermanlar güneşe hassasiyetleri nedeniyle bu iki kulüpçe de kabul görmezler. Kürkü bu dört seçenekten hangisi olursa olsun, yüzünde, göğsünde, ayakları üstünde ve anüs çevresinde pas rengi lekeler bulunmalıdır. Tüyler kısa ve parlak olmalıdır.

Erkeğinin omuzbaşından yere yüksekliği 68–72 cm, dişininki 63–68 cm’dir. Yetişkin bir erkek doberman 35–40 kg, dişi ise 30–35 kg civarında olmalıdır.

Estetik operasyonun yasal olduğu ülkelerde kuyruk ikinci boğumdan kesiktir ve kulaklar kafayla orantılı biçimde kesilerek dikleştirilmiştir.

Son derece güçlü ve asil bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra oldukça hareketli, hızlı, çevik ve eğitilebilir bir köpektir. Bir komutu 1-5 tekrar arasında öğrenir. Sahibine ve ailesine karşı oldukça koruyucu bir ırktır. Yabancılara karşı genellikle şüpheyle yaklaşır, kendine son derece güvenlidir. İyi sosyalleştirilmiş bir doberman gereksiz agresyon göstermemelidir. Dominant bir ırk olduğu için genellikle ilk kez köpek sahibi olacak tecrübesiz kişilere tavsiye edilmez. Kürkü ince olduğu için soğuk iklimlere karşı çok dayanıklı değildir. Bu nedenle genellikle bahçeli evlerde yaşamasına karşın evin içinde ya da bahçede özel ısıtmalı kulübelerde uyurlar. Sahip odaklı bir hayvan olduğu için daima sahibinin yanında olmak ister.

 

 

 

3)  American Pit Bull Terrier

Amerikan Pit Bull Terrier, terrier ve buldog köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş melez bir köpek türüdür. Eğitimine bağlı olarak oldukça sadık ve cana yakın olabilirler, insan dostudurlar, güçlü bir ağız yapısına sahip oldukları için insanlar tarafından kötü bir üne sahip olmuşlardır . Türkiye’de kanunlara göre “Pit bull terrier, Japanese tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; sergilemek ve hediye etmek yasaktır” bu kanuna göre etrafınızda saldırgan köpek türleri besleyenler var ise şikayet edip köpeğin yetkililerce elinden alınmasını sağlayabiliyorsunuz.

 

 

2) Rottweiler

Rottweiler

Rottweiler zeki bir iş köpeğidir ve aile yaşamı içinde de köpeğin oyunlar ve egzersiz ile gün içindeki enerjisinin boşaltılması gerekir.Köpek kapalı kapılar ardında kalmaya tahammül edememektedir.Aile bireyleri köpeğin eğitim ve disiplinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı, bireyler köpek için konulan kurallardan asla taviz vermemeli ve köpeğin itaati için hep birlikte çalışmalıdırlar.

Rottweiler yavrusu ne yapacağını, yapmayacağını ve nereye gidip gitmeyeceğini öğrenmelidir.Sekiz haftalık bir yavru hırlayabilir yemeğini ve oyuncaklarını sizden koruyabilir.Bu davranışların önüne hemen geçilmeli ve yavruya doğru davranışlar öğretilmelidir.Yavrunun altıncı ayına kadar çok fazla egzersizlerden kaçınılmalıdır,fazla egzersiz yavrunun hassas gelişen kemik ve kas yapısı için tehlikeli olabilir.Rottweiler her köpek gibi kendine ait bir bölge ister,geniş kafes ile kendini rahat hissedecek ve uyurken aile içindeki gürültülerden etkilenmeyecek bir yer hazırlamak iyi bir fikirdir.

 

 

1) ALMAN KURDU

Alman çoban köpeği veya Alman kurdu, Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Türkçe de bazen kurt köpeği olarak da anılırlar. Büyük, atletik ve güçlü olduğu kadar zeki olması, doğru yetiştirildiğinde bu köpeği mükemmel bir aile veya koruma, yahut iş köpeğine dönüştürür. Alman kurtları ikiye ayrılır; iş köpekleri ve şov köpekleri denilen iki farklı versiyonu vardır. İş köpeği olarak üretilen alman kurtları daha yüksek bir kalçaya ve daha uzun bacaklara sahiptirler. Show için üretilen köpekler ise daha alçak bir kalça, adaleli bir vücuda ve çok gösterişli bir posta sahip olurlar. Alman kurtların da en sık rastlanan hastalık kalça çıkığı(kalça displazisi) olarak bilinen eklem rahatsızlığıdır. Ayrıca alman kurtları çok hassas bir mideye sahip oldukları için özel bir diyet ile veya içeresinde fazla çeşit olmayan, aynı zamanda köpeğin alerjisinin bulunmadığı mamalar ile beslenmelidir. Alman kurtları dünyada en çok tercih edilen ırklar arasındadır. İş köpeği olarak, asker ve polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.