İrlandanın En Meşhur 10 Perili Evii

eğlence, Genel, Gezilecek yerler, Listeler 21 Haziran, 01:35'de eklendi

İrlanda , çok çeşitli mitoloji, folklor ve batıl inançlarla kaplı bir arazidir.Druid’lerden Hrıstiyanlara, kıtlıktan işgale kadar, İrlanda tarihi, dünyevi tezahürlere gelince, birlikte çalışmak için çok şey sunar. Aşağıda, İrlanda genelindeki binlerce sitenin sadece on tanesi öbür taraftan insanlar tarafından yaralandı.

10 Dunluce Kalesi

Dunluce Kalesi, Kuzey İrlanda’daki Antrim kıyılarındaki kayalık bir çıkıntı üzerinde duruyor. Günümüzde önemli bir yıkım kalmasına rağmen Dunluce Kalesi, İrlanda’nın en eski ve en iyi kalelerinden biridir . 14. yüzyılda inşa edilen kale, nesiller boyu rakip İrlandalı ve İngiliz aileler tarafından kuşatıldı ve savundu ve bu da bize ilk bakış açımızı verdi.

Dunluce Kalesinde en çok bildirilen görüldüğünden biri, 14. yüzyıl kıyafetlerindeki bir adamınki. Bunun, sadece 12 yaşındayken İrlanda’nın en güçlü adamlarından biri haline gelen Richard Óg’un (Young Richard) hayaleti olduğuna inanılıyor. [1]Kariyerinin kalan kısmını yöre insanları ezmeye harcadı ve ruhunun taahhüt edilen tarif edilemez kötüsü nedeniyle toprak altında kalması için mahkum olduğuna inanılıyor.

İkinci gözlemcimiz Maeve, babasının sevdiği adamla evlenmesini yasaklayan bir genç kadının ruhu olduğunu söyledi. Sevgilisiyle kaçmaya çalışırken, teknesi fırtınayla devrildi, korkunç babası çaresizce baktı. Ziyaretçiler artık yatak odasından gelen süpürme ve şarkı seslerini ve uçurumların üzerinden bakan bir kadının hayalet görüntüsünü duyabiliyorlar .

Dunluce’nin en meşhur hikayesi, ancak, mutfaktaki kazanın hikayesidir. Kalenin en çarpıcı özelliklerinden biri, uçurumun kenarında nasıl tehlikeli bir şekilde daldığıdır. Yıllar geçtikçe kalenin parçaları, en ünlü kale mutfağının denize çöktüğü 1639’da sekiz kişiyi ele geçirmesiyle ve köşede küçümsenen küçük bir oğlan bırakarak düştü. Mahkûm edilmiş sakinlerin çığlıklarının, özellikle fırtınalı gecelerde, bu güne yankılanıyor olduğu söyleniyor.

9 Marsh’ın Kütüphanesi

Birçok hayaletin dünyayı dolaştığı söylenir; çünkü bir şekilde öldürüldükleri veya ihanet edildiği için bazı ruhlar kızgın değildir; sadece hayal kırıklığına uğramışlardır. Marsh’ın Dublin’deki Kütüphanesi’nde gezen Başpiskopos Nergis Marsh’ın hayaleti böyle.

Marsh, ilk önce 1701’de kütüphanesini kurdu, o zaman İrlanda’nın halka açık hiçbir kütüphanesi olmadığını fark etti . Çalışması bir başarıydı ve kütüphane, yüz yıldan uzun bir süredir Dublin’deki tek ücretsiz, halk kütüphanesi olarak kaldı ve bugüne kadar faaliyetine devam ediyor.

Ülkeye yaptığı kültürel katkılardan ötürü Marsh’ın kendisi barış içinde dinlenemiyor gibi görünüyor ve bildirildiğine göre bu güne kadar kütüphanenin etrafında asılı duruyor. Tarihçilerin inandığına göre, bunun sebebi, Marsh’dan 10 Eylül 1965 tarihli bir günlük girişinde bulunabilir. [2] Marsh, içinde kendisininki olarak yetiştirilen yeğeni Grace’in gecenin ölümüne nasıl kaçtığını anlatıyor; Vicdansız bir denizciyle evlenmiş ve evliliği tamamlamıştı. Başpiskopos Marsh, Grace’in kutsal olmayan faaliyetleri haberi tarafından kırıldı ve kederinden asla kurtulamadı. Efsaneye göre, yalnızca Marsh öldükten sonra Grace’in kitaplardan birinde saklı bir notu öğrendiğini anladı. Onun hayalet şimdi kütüphanede uğrak, not arıyor ve kapatılıyor.

8 Renvyle Evi

Renvyle House, İrlanda’nın batı kıyısındaki güzel bir kır evi. IRA tarafından yakıldıktan sonra, ilk konuk olan ünlü İrlandalı şair WB Yeats’den başka bir şey olmamasına rağmen 1930’larda bir otel olarak yeniden inşa edildi . Yeats, her şeyin paranormal olduğu bir sevgiliydi ve yakınlardaki Thoor Ballylee’de, o da perili olduğuna inandığı bir kalede yaşıyordu. Kendi kişisel medyası olduğuna inandığı karısı ile sık sık Renvyle Evini ziyaret ederdi.

Yeats’in eşi Georgina, böyle bir duruş esnasında, ayna yansıyan 12 yaşından büyük olmayan kızıl saçlı bir oğlanın bir görüntüsünü yakaladı. Ruhun “bir çocuğun dayanıklılığının ötesinde bir trajedi” ortaya çıktığı söyleniyor. Bunun, hala çocukken kendisini asan Renvyle Evi’nin orijinal sakinlerinin bir üyesi olan Harold Blake’in hayaleti olduğuna inanılıyor. Harold, görünüşe göre Yeats’a, evinde gördüklerine girmekten nefret ettiğini söyledi ve onlarla uğraşarak ziyaretçileri götürmeye çalıştı. Yeats, bir şeytan çıkarma eylemi gerçekleştirdi ve çocuğa evde artık yürümemesini söyledi.

Renvyle’in paranormal izlerinin lekelenmesinde başarılı olup olmadığı belli değil ancak birkaç yıl önce Yeats’in yakınlardaki evinde çekilen bir fotoğrafın yerli halkı, oğlanın artık bu gerekçesiyle yürümediğinden emin: Thoor Ballylee’nin gerekçesiyle yürüyor. [3] Yeats ve Blake’in farklı boyutlarda iletişim kurdukları için bir dostluk geliştirdikleri söyleniyor. Ancak çocuk Yeats’i evde bulmayı umuyorsa, ironikleşmeye mahkumdur, çünkü Yeats şimdi Renvyle’nin ikamet eden hayaletolduğu söylenir; 27 numaralı odadaki görkemli manzaralar, önceki ruhtan daha üstün görünür.

7 Huntington Kalesi

Dublin’den önde gelen önemli bir yolda yer alan Huntington Kalesi, son 900 yıl boyunca İrlandalı tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Aslen bir Manastır olarak inşa edilmiş olan site kısa süre içinde kalenin kale haline gelmesi için genişledi. Kalenin önümüzdeki birkaç yüzyılda birkaç kez el değiştirmesi, birçoğu bugünkü geniş yelpazene kadar uzattı .

Kale, muhtemelen 12. yüzyılda bir manastır olarak sitenin günlerinden bir keşişin hayalet gibi çok çeşitli ruhlar tarafından perili denildiğini söylüyor. [4] Çatı katında, İrlanda işgalinde 1650’de kaleyi ele geçiren Cromwellian askerlerin yürüyüşünü duyabildiğiniz iddia edilmektedir. Piskopos Leslie’nin hayaleti olan bir başka dini figürün eski dört direkli yatağında uyudukları kişileri rahatsız ettiği söyleniyor. Son olarak, İrlandalı “Pirate Queen” Grace O’Malley’in eski ikametgahı ve torunu Ailish O’Flaherty’nin ruhuna sahipsiniz. Saçlar taranarak, beyaz bir kedinin hayaleti ile görülebilen Ailish’e görülebilir.

Ancak kalenin en tuhaf özelliği, İrlanda’da pek bulamayacağınız özelliktir. 1976’da, eski zindan dahil bodrum eski Mısır tanrıça İsis için bir tapınağa dönüştürüldü. Tapınak, mumyalar ve bok böceklerinden arınmış görünse de, sahiplerin inşa ettiklerini ve hiçbir zaman eski Mısır ritüellerini uygulamaya koymadıklarını hayal etmek zor .

6 Hellfire Kulübü

Cehennem Klüpleri , bugün böyle bir isim taşıyan bir şeyden bekleyebileceğinizden başka bir şey değildi: zengin yerli halkın kumar oynamaya, içmeye ve daha da yetişkinlere yönelik hareketlere girdiği yerler. 18. yüzyılda İrlanda ve İngiltere’de popüler olmakla birlikte, Dublin’in Hellfire Kulübü bugüne değin en rezil masallardan biriydi ve birçoğu tarafından İrlanda’nın en karanlık alanı olduğu düşünülüyor.

Her şey 1725 yılında kulübün yapımı ile başladı. Hepimizin bildiği gibi, inşaatın iki altın kuralı: her zaman her şeyi iki kez ölçün ve antik mezar yapı malzemelerini parçalamayın. Ne yazık ki, inşaatçılar bu kurallardan en az birini görmezden gelmeyi seçti ve işi bitirmek için birkaç bin yıllık pasajlar kullandılar. Misilleme olarak, şeytan taştan biri yerine tahta çatı, patlamış olduğu söyleniyor. [5]

Kulüp tamamlandığında (İrlanda Büyük Usta Mason tarafından az olmaz) şeytanın ibadet yeri olduğu söylenir . Müşteriler, bir hizmetçinin ateşe verileceği ve bir kadının ateşe açık bir namluda bir tepeden aşağıya inmesini içeren bir şeyden kurtulabilirlerdi. Kulüp başkanı şeytanın gibi giyinip gerçek şeytan için boş bir sandalye ile otururdu. Bir hikaye, bir oyun sırasında bir kart bırakan bir adamın ancak rakibinin ayağa kaldırdığı zaman rakibinin ayağı tuttuğunu anlaması için söylüyor. Bir diğeri, yerel bir adamın pencereden baktıklarını öğrenmek için çok meraklı olduğunu söylüyor. Ertesi gün bulundu, kayboldu ve kafası karışıktı ve bir daha asla konuşmadı.

Konumu, günümüze kadar cadılar ve Satanistler için de bir sıcak nokta olarak biliniyor. Hellfire Club’taki büyü ile ilgili daha yaygın hikayelerden biri Kara Kedi’nin üyesidir. Kedi, bir zamanlar sitede bir rahiple savaşan bir iblis. Dalmaçyeli büyüklükte hayvan, büyük boynuzları ve parlayan gözleri olan bir insanın yüzüne sahiptir ve İrlanda’nın en kötülük alanının kalıntılarının arasından dolaşarak görülebilir.

5 Dundermot Höyüğü

Dundermot Höyüğü, Kuzey İrlanda Antrim’de bir yol boyunca mütevazı bir küçük tepedir. Geçip gidecekseniz , bunun İrlanda’daki Cehennemdeki iki ana geçitten biri olduğunu asla bilemezsiniz (diğeri Aziz Patrick tarafından kullanılan bir mağara).

Yerel efsanelere göre, Dundermot Höyüğü eski zamanlarda ritüel kurbanlar için kullanılıyordu. [6] Bu gece bölgede görülen tuhaf ışıkların sebebi olabilir. Fakat o ışıkların cazip olduğu anlaşıldığı gibi, onlara tanıklar, zeminin açılmasını ve Diğer Dünyaya sürüklenmesini istemedikçe uzak durmalıdır. 1798’de, şimdi daha çok Black Tom olarak bilinen Thomas McHarg’a oldu.

McHarg, kızıyla birlikte Belfast’tan antrenör yardımıyla şiddetli bir fırtına ile vurulmuş bir gece Derry’ye dolaşıyordu. Daha kısa ve daha güvenli güzergahı almaya niyetli olan McHarg, “Glarryford’daki köprü hâlâ yukarı mı” diye sormanın yanı sıra fırtınalar sırasında kırılmak için bir üne sahip olduğu için durdu. Aslında köprü olduğunu keşfettiğinde, antrenörü derhal topraktan yutulan Dundermot Höyüğüne yeniden yöneltti.

Günümüzde ışıkların tanıkları, gezginler de ona karşı dikkatli olmalarına rağmen, Kara Tom ile aynı kadere kurban gidebilir. Dundermot Höyüğü bazen onu haykırdığı için hayalet arabasının yola çıkmasına izin vererek Glarryford’daki köprünün halen çalışıp çalışmadığını soruyor söyleniyor. Geri konuşanları olan lanetli bir yıl içinde ölmek.

4 Retorik Ev

Kildare İlçesi’ndeki Maynooth Üniversitesi’nin geniş arazisinde, söyleyemeyen trajedinin yeri olan Retorik Ev yatıyor. Bir zamanlar dünyadaki en büyük seminer için kullanılan bir yurt olan evde, en meşhur No.2 odası ya da bugünlerde bilinen Hayalet Odası bulunmaktadır.

Hikâyenin ilk kısmı, ilk öğrencinin 2. Oda’da intihar ettiği 1841 yılında gerçekleşti. Arkadaşlarından birinin sınıfta olmadığını fark etmesi üzerine bir takım öğrenciler onu kontrol etmeye gitti. Vücudunu bir kan havuzunda buldular, ustura elinde ve boynunda bir eğik çizgi ile. 1860’da başka bir öğrenciye aynı şey oldu.

İntiharlardan sonra söylentiler iki oğlanın aynaya yansıyan şeytanın bir görüntüsünü gördüğünü ve böylece kendi hayatlarını sürdürecekleri yönlerde dolaşmaya başladığını söylentiler dolaşmaya başladı. İkinci olaydan sonra öğrenciler şokun bir kez daha intihar etmesini önleyerek traşlarını buz gibi soğuk suda saklamaya başladılar. Yapmadı. Bir süre sonra, üçüncü bir öğrenci hayatını Oda 2’de almıştı. Soğuk su onun boğazını kesmesini engellemiş gibi gözükse de, üst kat penceresinden dışarı fırladı.

Günümüzde hiç kimsenin odaya bir ayna getirmesine izin verilmiyor ve bu odaya sonunda barışçıl ölümün koruyucusu aziz olan Aziz Joseph’e dönüştürülen bir tapınağa dönüştürülüyordu . Kanlı lekeler ve yanıklar, döşeme tahtalarında günümüze kadar görülebilir.

Aula Ghost’un hikayesi [7] , Aula Maxima tiyatrosunu ölümünden düştüğünden beri unutan 1940’lı yılların projeksiyonisti. Efsane, performansını beğenmezse sandalyesini geri çevirir.

3 Açlık Salonu

Açlık Salonu, İrlanda’nın hemen dışında, İlçe Kildare’de nispeten yalıtılmış bir arazidir. Üzerinde, 100 yılı aşkın bir süredir boş kalan küçük bir kulübenin harabiyeti var. Bu Hungry Hall, efsanesi bugüne kadar güçlü bir şekilde yaşayan çok kötü bir cadının eski konutu.

Mahkeme kayıtlarına dayanarak, bu olayların 19. yüzyılın başında gerçekleştiğini biliyoruz. Bu arada, bölgedeki bir sürü genç erkek kayboluyordu, ancak geçen bir gezginin ışığa ihtiyacı olan şanslı güne kadar nereye gidebildikleri veya kimin aldığı hakkında ipucu yoktu. [8] Hikaye geldikçe, bu yolun sık sık kullanıldığı bir adamdı ve bu yüzden sık sık borusunu aydınlatmak için küçük bir hanımefendinin evine girerdi. Bu vesileyle kadın evde değildi, fakat iyi tanındığından beri, izin vermeye ve borusunu zaten ateşten çıkarmaya karar verdi. Üzerine eğildiğinde kazanın su kaynatmasından çıkıntı yapan küçük bir ayağı fark etti ve kaçtı.

Kızgın köylülerle birlikte döndü ve kadın tutuklandı ve büyü için mahkemeye çıktı. O, suçlu bulundu ama İrlanda hiçbir zaman gerçekten cadılarla uğraşma yöntemine sahip olmadığından, cadılar Katolik gerekçesiyle gömülmeyeceğini bildikleri için onunla ne yapılması gerektiği konusunda bir tartışma vardı. Sonunda çözüm, evinin yanına asılacağı gibi, altına alevli bir katran takmaktı. Vücut katrana düştü ve yakıldı. Şimdi, Hungry Hall, cadı kendine yeni bir formda olduğu söylenen gerekçesiyle devriye gezen dev kara köpek için terk edilmiş durumda kalıyor.

2 Clongowes

Clongowes, İrlanda’nın en eski Katolik okuludur ve sitede 13. yüzyıla kadar uzanan bazı yapılar bulunmaktadır. Clongowes ömrü boyunca matbaanın icadını, Rönesans’ı, yeni dünyanın keşfedilmesini ve çok sayıda krallığın kendi ön bahçesinde sayılması için yükselişe ve düşmeye başladı. Son birkaç yüzyılda birkaç ruhun etrafında dolaşmaya karar vermesi şaşırtıcı değildir.

Bu canavarların en açıklanamayan kısmı , parlak gözlü hayalet köpeğin kasıdır . Kimin köpeği olduğunu ya da neden gerekçesiyle uğraştığını kimse bilmiyor, ancak hayaletin kötü niyetli olduğuna inanılmıyor. Ayrıca, biraz daha az karanlık bir arka plana sahip olan bir insan ruhu da vardır. Bu iddia edilen yıllar önce asılmış ve şimdi gerekçesiyle dolaşan bir katilin canı. Bazı insanlar, köpeğin katilin başka bir forma girdiğini iddia ediyor. [9]

Fakat Clongowes’da en iyi belgelenen olay, şüphesiz, beyaz giymiş bir askerin kanından akıyor olmasıdır. Yıllar boyunca pek çok kişi tarafından görülen bu görkemli gözlem, 1757 yılına dayanıyor. Şu anda, Wogan-Browne ailesi sitede bir kale içinde yaşıyordu. Bir gece, hizmetçiler alt katta olduğu gibi, koridorun altına doğru ilerleyen beyaz giyinmiş bir adamı ortaya çıkarmak için kapıyı açtılar. Ses çıkarmadı, ama kusursuz üniformasının dört bir yanında kanamış olan kaburgalarını tutuyordu. Sonra, tezahür çığlık atan alevler içine patladı ve kayboldu.

Hizmetliler, adamı, Prag Savaşı’nda savaşan kardeşleri Brian’ın olması gerektiğini fark eden Wogan-Browne kızlarına anlattı. İki hafta sonra kelimenin tam anlamıyla, Brian’ın hayaletin başında öldüğüne dair bir bilgi geldi.

1 Keten Evi

Bu listedeki diğer birçok siteyle karşılaştırıldığında, Flax House’un göreceli olarak kısa ve kararsız geçmişi var. 1912’de Belfast’da kurulan Flax House önümüzdeki 54 yılını keten değirmeni olarak geçirdi. Bu süre zarfında, iki dünya savaşı ve adanın iki ulusa bölünmesinden daha az barışçıl ayrılığı olduğu için, çalışma koşulları ve saatler gibi şeyler iş için en öncelikli konular değildi. Kadınlar, değirmen 1966’da kapanana kadar üzgün koşullar altında uzun saatler çalıştı.

Flax House, güzel, yayılan, beş katlı Edward tarzı bir bina olduğundan, 1990’lı yılların başında kurulacak bir matbaanın mükemmel bir yeriydi. Ancak çalışanlar , gizemli sesler ve kendiliğinden kapanan kapılar da dahil olmak üzere dünyevi faaliyetlerden şikayet etmeye başladılar . En yaygın olarak bildirilen deneyimlerden biri, binanın her yerinde sıcaklıktaki ani düşüş oldu.

Deneyimler daha elle tutulur hale gelmeden çok önce değildi. Tuhaf sesler yakında kadınların çığlık atan ve şarkı söyleyen seslerine dönüşürken, kapılar her çeşit hareketli cisimlere dönüşürken salladı. [10] Çeşitli kadın figürleri görüldü ve çalışanlar sürekli birilerinin odalarda kendisiyle birlikte hareket ederek onları izlediğini hissetti. Yakında, bu işçiler iki şeyden emin oldu: değirmen perili ve deli değillerdi. Böylece, 1998’de binayı CCTV kameraları ile doldurdular ve canlı yayın yapmaya başladılar.

Web kamerası, internetten sansasyon haline geldi, dünyadaki dört bir yanından gelen insanlar hauntings’in arkasında ne olabilirdi üzerinde duruyordu. Ana teori, değirmeni bir şarkıcı yapmayı hayal eden 16 yaşındaki değirmen işçisi Helena Blunden’in hayaleti tarafından avlanmış olması. Helena değirmenden nefret ederdi, ancak trajedi vurulduğunda rüyasını bırakmak ve devam ettirmek için yeterince para biriktirmişti. Temizliyorken kaymış ve ölüme birkaç kez düşerek fabrikada sonsuza kadar harcama yapmamasını söylemişti. 14 Nisan 1912’de Titanik, Belfast’tan yelkenle buzdağı vurduğu gece öldü.

Helena’nın öyküsü olsa da bir miktar cezalandırılabilir. 1999’da değirmende küçük bir yangın başladı. Neyse ki, eski moda yangın söndürücüler (kum kovaları) dekoratif amaçlarla kaldı. Yönetici, onları söndürmek için kullandığında, garip bir mum silindiri kumaşa sarmıştı keşfetti. Helena’nın gizlediğini söyleyen ilkel bir kayıt olduğu ortaya çıktı ve burada duyulabiliyor .

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.