Işid Ne Kadar Güçlü – Işid Hakkında 10 Çarpıcı Bilgi

Genel, İnsanlar, Kitaplar, Listeler, Zeka 25 Temmuz, 00:33'de eklendi

Gerçekte Irak Şam İslam Devleti (yani Işid) ya da dünya da bilindiği adı ile ISİS terör örgütü. Bu terör örgütü ile ilgili her şey çok üzücüdür, ancak bir terör örgütü hakkında duymak istemediğiniz bazı şeyler vardır. Onun akılcı insanın bu kötülüğün operasyonu ve yetenek alanlarının kısıtlı olması umududur; Olayın tersini yaş öğrenmek son derece üzücü olurdu. IŞİD ile ilgili olarak gerçekler sizi şaşırtabilir. Bu korkunç gerçekler, terör örgütünün yıkıcı potansiyeli ve Ortadoğu’da ve dünyanın dört bir yanındaki masum insanlar üzerinde yaratacağı etkilere vurgu yapıyor. Bunlar IŞİD hakkında ki en önemli 10 bilgidir.

 

10) IŞİD Dünyanın En Zengin Terör Örgütüdür.


ISIS dünyanın en zengin terör örgütüdür. Parayı petrol kaçakçılığı, gasp, hırsızlık ve insan kaçakçılığıyla buluyor. Işid’in, kontroletti bölgelerdeki insanlara da vergi uyguluyor ve tarımsal ürünlerin olduğu topraklarda kontrol ve satışı ile para kazanıyor. Bu terörist grup, onu bankanın soygunlarıda gerçekleştirdiği görülmüştür.

ISİD’in mali durumunun nezaketsizliği, tehlikeli faaliyetlerinin finanse edilmesi ve artırması. Konumunda olmasıdır. Parası olmayan bir terör örgütünün faaliyet alanı kısıtlı olur, ancak sürekli bir fon kaynağı ile karşılaştığı muhalefet ne olursa olsun hayatta kalmaya devam edebilir. ISID’in devasa mali gücü sadece Ortadoğu’da değil dünyanın dört bir yanında erkek gösteriyor.

9) ISIS, Batı Dünyasından En çok Sempatizan ve Savaşçı Toplayan Örgüt


ISİD hakkında cesaret kırıcı ve üzücü gerçeklerden biri çekme kapasitesidir Batı dünyasından. Yaklaşık 14 bin kişinin Batı’yı ISIS’e katılmak için terk ettiği tahmin edilmektedir.  Erkekler savaşçı, kadınlar eş olurlar. ISİD , Batı ülkelerinin de aralarında olduğu dünyanın her yerinden genç insanlar çekmek için sosyal medyayı kullanan sofistike bir propaganda makinesi işletiyor . İnternette hazır bulunan kaygan videolar üretiyorlar ve ayrıca basılı dergilerini dağıtıyorlar.

İnternetteki terör örgütünün faaliyetleri, Batılıların saflarına katılmaya çekilmesindeki başarısında önemli bir rol oynamıştır. Bu neden üzücü bir gerçektir? Batılılar dünyanın en eğitimli ve yetenekli insanlar olmasına rağmen ışid tarafından kullanılabiliyorlar.

 

8) Tecavüz, IŞİD İçin Ödüldür.


IŞİD, en sadık ve gayretli savaşçıları için ödül olarak tecavüz edilecek kadınlar verir. Bununla ilgili en iğrenç olan şey tecavüz mağdurlarının çoğunun reşit olmayan kızları olmasıdır. Yakalanan Yezidi kadınlarını seks kölesi olarak satmış veya onları savaş alanında zafer kazanan savaşçılara hediye etmiştir.

Bu durum hakkında çok iğrenç olan şey, birbirlerini güçlendirmek için birlikte çalışan iki olumsuz olay olmasıdır. Sadık ve gayretli teröristleri ödüllendirmek için tecavüzün kullanıldığı bir senaryo , toplam felaketin resmini çiziyor.

7) Diğer Terör Örgütleri ISIS’in Çok Fazla Cani Olduğunu Düşünmekte

Fotoğraf: Reuters

IŞİD öylesine vahşi ki diğer terör örgütleri bile onları cani olarak görüyorlar.  Usame bin Ladin’in kıdemli ortaklarından biri IŞİD’i o kadar azarladı ki, El-Kaide’nin kendisiyle olan bütün bağlantıları kesmesi gerektiğini söyledi. Kendisinin söylediği sebep, IŞİDin aşırı barbar olması ve insan hayatını hiç dikkate almamasıydı.

El Kaide gibi bir terör örgütünün, 11 Eylül 2001’den beri binlerce kişinin hayatını kaybettiği saldırılardan sorumlu olması, başka bir terör örgütünü şiddet içeren bir terörist olarak düşünebilir. Bu korkunç bir durum. Hepimiz geçmişte IŞİD’in yaptıklarını biliyoruz. Diğer terörist örgütler bile IŞİD’i bu kadar korkunç görüyorsa söylecek söz yok demektir.

6) IŞİD’in Bir Ülke Kadar Cephanesi Var

Fotoğraf : CAR

IŞİD’in korkulması ve korkulmasının bir diğer nedeni, yüksek kaliteli silahlar üretebilmesidir . ISIS, roket, bomba ve havan topu üreten kendi tesislerine sahiptir. [5] Irak’ın Musul kentinde, sanayi ölçeğinde silahların üretildiği birkaç IŞİD silah fabrikası keşfedildi. Irak Ordusu ile çalışan Birleşik Krallık’tan müfettişler, IŞİD’in silahlar üretip sakladığı birkaç fabrika, atölye çalışması ve depo buldu.

Daha da kötüsü, IŞİD silah üretiminde spesifik kurallar yayınlayan ve üretim kalitesini kontrol eden bir ajans olan Standardizasyon ve Kalite Kontrol Merkezi Organizasyonunu kurdu. Bu IŞİD’in ajansı, ulusal ordulara kıyasla silah üretim standartlarını uyguladığını gösteriyor. Işid, kötülük ve gayri insani geçmiş kayıtlarını göz önünde bulundurarak kendi başlarına silah üretme kapasitesine ve kullanma kapasitesine sahipse , geçmişte yaptıkları kötülüklerin sadece buzdağının başlangıcı olabileceği ihtimali var.

 

5) Korkutma Başlıca Propaganda Stratejisidir

 

Fotoğraf : New York Daily News

IŞİD’in , insanların başını kesmesi etkili bir pazarlama ve propaganda stratejisi olarak gördüğü iğrenç bir gerçektir .  Bu terör kampanyasının önemli bir unsurudur. James Foley, Steven Sotloff ve David Haines’in kafasın kesti ve daha birçok kişinin ve bu eli kanlı terör örgütü kimseye merhamet göstermedi. IŞİD, izleyicilerin Batı dünyasındaki videolarından duyacakları dehşeti ve işgal altındaki topraklardaki yerel halklarda yaratacakları korkuyla beslenmektedir.

Konuyu daha da kötüleştirmek için, ISIS sıklıkla küçük çocukları  infaz ettirmeye zorluyor . IŞİD, kafa kesmeyi, terör saltanatının üstünde bir propaganda stratejisi olarak görüyor. Bşr yerden çekildiğinde ve yenilgiye uğradığında yeni bir infaz ve propaganda videosu yayınlıyor.

4) IŞİD, Dünyadaki En Büyük Savaşa Dayalı Tünel Ağlarından Birine Sahip

IŞİD, dünyadaki savaş amaçlı en büyük yeraltı tünel ağlarından birine sahiptir . Bu ölümcül mücadele taktiği Vietnam Savaşı’ndan alındı. Tünellerin karmaşık ağı IŞİD’in operasyonel kapasitesini arttırmakta ve savaşçılarının kolayca kaçmalarını sağlamakta böylece yenilgilerini zorlaştırmaktadır. IŞİD tarafından kullanılan ağlar çok verimli, Irak’taki ve Musul’daki her sokağın gizli bir girişi var ve bazı tünellerdem evlerine giriş ve çıkışları var. Bu tünellerin bazıları  metal çerçeveler ile takviye edilmiştir . Bazıları, pille çalışan ışıklarla bile donatılmıştır.

Bu tüneller IŞİD liderlerine ve savaşçılarına, savaşmak için çok tehlikeli hale geldiğinde kaçma imkanı verir. Bunun önemi, IŞİD savaşçılarının başka bir gün tekrar savaşmak için yaşayabilmeleridir.

3) IŞİD’in Elinde Amerikan Yapımı Büyük Bir Cephane Bulunmaktadır.

Fotoğraf: VICE Haberler

IŞİD’in bizi şaşırttığı bir çok gerçek vardır. Bunlardan biri varolan diğer tüm terör örgütlerinden daha fazla ABD kaynaklı silah envanterine sahiptir. Bunun  iki nedeni vardır: Birleşik Devletler Irak askeri kuvvetlerine silah ve silah tedarik ediyor; bunların birçoğu savaşta IŞİD tarafından ele geçirilmiştir. CIA güdümlü operasyonu da kolayca IŞİD Amerikan silahlarını ele geçirmek için yaptı.  Suriye’de Esad rejimini mücadeleden düşürmek için asi grupları silahlandırmaya başladı. Konuyu açıklamak için, Uluslararası Af Örgütü Kontrol ve İnsan Hakları raporunda, Irak Ordusu ve YPG için yapılmış olan Amerikan yapımı küçük silahlar, makineli tüfekler, harç mermileri, saldırı tüfeği ve ağır silahların büyük bir envanteri IŞİD’in eline geçti.

Bunun olumsuz bir sonucu ise, IŞİD’in radar bir terörist örgüt olarak görülememesi. Dünyadaki en dikkatli üretilen, verimli ve güvenilir silahlara sahiptir. IŞİD’in bu silahlarla yapacağı her saldırı çok daha etkili olmaktadır.

2) IŞİD’in Hacking Yetenekleri Var


Işid’i geleneksel terörist gruplardan ayırdığı bir diğer gerçek de onun hackleme yetenekleridir. IŞİD destekçilerinin Birleşik Devletler ordusu Merkez Komutanlığı’nın Twitter ve YouTube hesaplarını kesmesi üzerine başlık yazdı. [9] Bu saldırı, yıkıcı sonuçlar içermeyen bir utanç olsa da, terör örgütünün yakın gelecekte tehlikeli siber saldırıları organize etme ve yürütme kapasitesini vurguladı. Dahası, Işid’in ABD Merkez Komutanlığı’nın sosyal medya hesaplarını geçici olarak denetlemesi, Işidin ne kadar güçlü bir terör örgütü olduğunu göstermektedir. Işidin arkadasında kim var sorusu her zaman akıllara gelmektedir.

Bu başarılı siber saldırının önemi, kişinin tehdidi nasıl gördüğüne bağlı olarak önemlidir. IŞİD’in hem askeri personel hem de sivillere saldırdığı biliniyor. Birleşik Devletler Silahlı Kuvvetlerinin yüksek derecede korunan bir sosyal medya hesabı sofistike siber savaş makinesine yenik düşebilirse, o zaman böyle bir koruması olmayan masum sivilleri büyük siber trajedi bekleyebilir. IŞİD’in sadece gerçekte değil sanalda da bir tehdit olduğunu bilmek gerekir.

1) IŞİD’in Savaşı Hiç Bitmeyecek

Fotoğraf: Snopes.com

IŞİD ile ilgili en üzücü gerçek, savaş sonrası diye bir görüşlerinin olmaması. Tüm IŞİD propaganda yayınları yalnızca terör ve tutarlı mücadele mesajını iletmektedir.  IŞİD, Irak’ta, Suriye’de ve sonrasında İslami bir halifelik yaratmayı amaçlıyor. IŞİD’in görevi sonsuza kadar savaşmaktır..

Bu, terörist grup hakkında en üzücü gerçektir. IŞİD sadece silah imal etmek ve savaş tünelleri oluşturmakla kalıyor. Trenler, ticari uçaklar, arabalar, dizüstü bilgisayarlar veya insanlığa yardımcı olabilecek herhangi bir sistem inşa etmek için herhangi bir planları yok. IŞİD araba üretmese de, ironik bir şekilde bir arabayı mobil bir bombaya nasıl çevireceğini biliyor. IŞİD’in okul, hastane, yol, drenaj veya baraj inşa etmesi için kısa, orta veya uzun vadeli planları bulunmamakla birlikte, grup okulları hapishanelere dönüştürmek konusunda çok etkilidir. Onların tek amacı, onu şeytan yok edilene kadar savaşmaktır. İran, Katar veya Suudi Arabistan gibi bir İslam devleti yaratmakla ilgili değil; IŞİD, bir yıkım yaratmakla ilgileniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.