Moğolistan Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek

Genel 8 Ekim, 03:22'de eklendi

Cengiz Han’ın oradan uzakta olduğu Moğolistan hakkında pek fazla şey bilmiyorsunuzdur . Han’ın ve torunlarının dünyadaki etkileri göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil, ancak Moğolistan’ın hikayesi bilinenden çok daha ileri gidiyor.

Moğolistan’ın büyüleyici geçmişi, beklenmedik buluşlar, hareket eden şehirler, nadir atlar ve yeryüzündeki en garip yarışı içeriyor.

10) Moğolistan, dünyanın en eski ülkelerinden biri.

Kuzeyinde yaşayan Hun insanlar Seddi bir pastoral, göçebe sıralama idi. Bu, bir hanedanın kuruluşundan üç yıl önce tam bir ulus haline gelmelerini engelledi. Moğolların uzun süren bir döneminin ardından Çinliler’in her yerine erken Çin’i hapsettikten sonra, barış nihayet M.Ö. 162’de patladı. İmparator Han’ın Wen resmi olarak Moğolistan’ı bağımsız bir güç olarak tanımlayan ilk kişi:

“Xiongnu, soğuk delici atmosferin erken dönemlerde ortaya çıktığı kuzey bölgelerinde yaşarken, yetkili makamlara yıllık olarak Shan Yu’ya (krala) belirli miktarda tahıl, altın , ipek ipler vermesini emrettim . daha ince ve kaba türler ve diğer nesneler. Artık tüm dünyada barış hakimdir. ”

Elbette, Cengiz Han bütün kabileleri bir araya getirene kadar, Moğolistan’ın bugün anlaşıldığı şekliyle şekillenmeye başlamasına karşın, halk ve kültürler onun hükümdarlığından 1000 yıl önce mevcuttu.

9) dondurma Moğol icadı

Moğolistan oldukça soğuk, yeterince soğuk olabilir, aslında, dondurma satıcılarının, mallarını doğrudan dondurucuya gerek duymadan karton kutulardan doğrudan alabilmeleri mümkündür. Hikaye, Marco Polo’nun incelikle İtalya’ya dönmesinden bir süre önce , atlılar, kışın Gobi çölünün karşısında, hayvan bağırsağından yapılmış kaplarla kremalı olarak uzun bir yolculuğa çıkıyor. Taşındıklarında, sıvı kremi sıfırın altındaki sıcaklıklarda şiddetle çalkalanıp kremanın dondurulmasına ve bir kerede karıştırılmasına neden oldu.

Daha iyi bir atçıya atıldıktan sonra ağlayan Moğolların Rocky Road’u ya da dondurma yemesini isteyip istemediği bilinmiyor. Bildiğimiz, Moğol İmparatorluğu Çinlilerle çatıştığı ve çatıştığı zaman dondurma ayaklarını takip ederek Polo’nun fikri kırmasına ve İtalyanlara yüzyıllar sonra ne kadar akıllı olduklarını ilan etmesine izin veriyor.

8 Bir Göçebe Başkent

Yaklaşık 150 yıldır Ulaanbaatar mobil bir başkentti. Binlerce yıllık göçebe yaşam tarzına sahip bir halkın beklediği gibi , bir yerde oturmak oldukça sıkıcıydı. Han taşınmaya başlayınca da şehrin tamamı gitti. Başlangıçta Sarg-Yurt olarak tercüme edilen Örgöö olarak şehir Selbe ve Tuul Nehirleri toplantısına nihayet yerleşmeden önce 25 kez taşındı. Sürekli yerleşimin nedeni, kentin kolayca kayması için çok büyük olması muhtemel. 1721’de İskoç gezgin John Bell’e göre:

“Urga dediği şey, mahkeme veya prens (Tusheet Han) ve rahip (Bogd Jebtsundamba Khutugtu) ikamet eden, her zaman birbirlerine uzak mesafede olmayan bir kamp yeri. Onlarla ilgili birkaç bin çadırlar var, bunlar zaman zaman kaldırılıyor. Urga, Çin ve Rusya ve diğer yerlerden gelen tüccarların uğrak yeridir. ” [2]

Şehrin nihayet kök salması üzerine tapınakları on bin kadar keşişlerin yaşadığı tahmin edilmektedir.

7Soykırım! Tekrar!

Kesinlikle görülüyor ki, Dünya’daki neredeyse her ülkenin dolabında birkaç milyon iskelet vardır ve büyük Han insanlarını imha eden asil sanatın katkısından bahsetmeyi ihmal etmekten kaçınmak gerekir. Mangols, ateşsiz silahlar ve kimyasal silahların ortaya çıkmasından önce, daha önce hiçbir şey yapılmamış olan en yüksek puanı gönderdi (sadece Ermenistan hakkındaki makalemize bakınız). [3]

At Pers Merv şehrinde, Cengiz düşmanlarını yendi ama insanlar hala teslim etmeyi reddetti. Böylece onları dışarıda götürdü, 13 gün sürdü ve savaşçılarının her birinin 400’ünü öldürmesi talimatı verildi. Tarihçiler bir milyondan fazla insanın ölüme neden oldu.

6Son Vahşi Atlar

Przewalski’nin atı, adı 19. yüzyılda “keşfedilen” Kutbu olan Moğolistan’da Takhi olarak bilinir. Nadir olması ve insanlar canavarlar olması nedeniyle at, hayvanat bahçesi ve eşyalar için atları yakalamak için koşuşturan akıllı insanların olduğu Moğolistan’da hemen hemen yok olmaya mahkûm edildi. Güzel! Bu daha iyi olur. [4]

II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında, Çin ordusundan kaçan Kazak askerleri açlıktan ölecek ve donup olacaktı. Böylece çok sayıda Takhi de dahil olmak üzere, bulabildikleri her şeyi yedi. Sonraki donma kışları (-40c) ve kaynar yazlar (+ 40c) ve yerli kurt popülasyonunda bir patlama son Takhi’yi 1968’de bitirdi.

Neyse ki, Batı Avrupa at toplayıcıları yanlışlıkla bu türleri kurtardı ve 2004’te bu en az rastlanan atlardan on ikisi Moğolistan’a getirildi. Bugün, 300, Çernobil Dışlama Bölgesinde ikamet eden bilinmeyen bir numaraya ek olarak orada yaşıyor ve dürüst olmak gerekirse kim gidip saymayı istiyor. Muhtemelen iki kafası var ve şu ana kadar et yiyorlar.

5Komünizm Soğuk (Yine)

Şimdiye kadar tüm sistemlerin tüm uluslarda çalışmadığını ispatlayan bir ülke varsa, Moğolistan da öyle. 1924’te SSCB’ye bağlandıktan sonra dünyanın ikinci komünist devleti olan Moğolistan, bir derece özerkliğe sahipti. Bunun birkaç nedeni vardı. Komünist Moğolistan’ın lideri bir Stalin adanmıştı. Çin güney sınırda idi ve ticaret ve diplomasi kolaylıkla Moğollar tarafından yönetilebilirdi.

Perestroyka’dan sonra, Moğollar bu yeni bozulmuş demokrasiyi denemek için karar aldı , ancak görünüşe göre neo-liberalizm tarafından verilen deneyimleri beğenmedi. Moğol Halk Partisi 2016 seçimlerinde toprak kaygısı kazandı, ancak sert çizgi komünist politikalarını kaldıran bir platform üzerinde çalışıyorlardı.

Moğol siyasetçisi Nambariin Enkhbayar toplumsal baskının korkularına rağmen, komünistlerinin farklı bir ırk olduğuna ısrar ediyor. “Bunlar iktidara gelen ancak aynı dili konuşan insanlar olan bazı canavar değil” dedi. “Sadece uygar, gelişmiş ve demokratik bir toplumda yaşamak istiyoruz.” [5]

4Uzaklaşmak İçin İyi Bir Yer. . . Herkes

Metrekare kilometre başına sadece iki kişiyle Moğolistan, recluses, münzeviler, antisosyal tuhaflıklar ve Listverse için genellikle okyanuslararası, antisosyal, tuhaf mermiler olan yazarlar için mükemmel bir konumdadır. Tek sorun, kilometrekaredeki That Other Guy hakkında ne yapılması. Öldür onu? Onu bırakın donarak -30 derece kışları? Onu Savaş-Yakında kovalarsın mı? Seçim senin. [6]

Neyse ki, komşuları bulursan oldukça dostça davranıyor. Moğolistan’da ziyaretçilere her zaman sıcak, hafif tuzlu süt çayı getiren bir gelenektir, çünkü mantar önümüzdeki ger (göçebe çadır) için uzun bir yol olabilir. Bir fincan şekerödünç almaya çalışın düşünün .

3Büyük Bir Lideri / Soykırım Maniac / Ancestor Büyük Heykeli

Ulaanbaatar’ın hemen dışında, 131 fit uzunluğundaki Cengiz Han heykeli oturuyor. Nedenini, ülkeyi bulduğunu anlayabiliriz, ancak milyonlarca kişiyi de öldürdü. Seattle’da bir Lenin Heykeri bulma gibi bir şey olurdu. Elbette, bölgedeki herkes adamın serin olduğunu düşünüyor. . . Kitle katil mutlaka, problemlidir.

Her neyse, tabii ki, 12. yüzyılın çok farklı bir zaman olduğunu hatırlatmalıyız ve at sırtından atış yayları görmezden gelmek için çok havalı. Dünyanın en soğuk ilk şehrinden bir saat sonra, dünyanın herhangi bir yerinde bir atın en uzun heykeli bulacaksınız. [7]

“Bütün Moğol kişi bu heykelin gururluyuz,” Sanchir Erkhem, 26, bir Moğol adı geçen sumo güreşçisi 2009 yılında bir yolculuk ev esnasında platformda Fotoğraflar için poz edildi Japonya’da yaşayan “Genghis Khan kahramanımız, babamız vardır bizim Tanrı
“dedi. Toguldur Munkochir, 25,” Lincoln, Hitler ve Julius Caesar’a bakarsanız, bu aynı şeydir “dedi .” Zalim bir adamdı ancak ülkemize büyük bir başarı gösterdi. ”

2Dünyadaki Tuhaf Toplanma

Gumball veya Paris-Dakar’ı unutun. Wacky Races’i unut gitsin. Dünyadaki en vahşi yarış, şu anda nerede olursanız olun Moğolistan’daki bir kulüpten geliyor. Kurallar tuhaftır; komedi aracında olmadığınız sürece motorunuz bir litreden daha az olmalıdır . Ambulans falan gibi. Bir motosiklete binebilirsin, ancak 125cc’den daha az olmalı. [8]

Karşılaştırma için, film yıldızı Ewan McGregor ve Charlie Boorman Moğolistan’ı gezdiklerinde, on kat daha fazla güçle BMW bisikletlerini her alanda yaptılar ve halen ülkeyi geçmek için başarısız oldular.

Kısacası, Moğol Rallisine katılırsanız delirmişsiniz ve ölmeyi hakediyorsunuz. 2004’te yarışmanın başlangıcından bu yana şaşırtıcı bir şekilde sadece iki kişi var. Başarılı olarak, miting hayır işi için milyonlarca sterline yükseldi , bu yüzden hoşunuza gidecek .

1Bozkırlar

Sözde modern ülkelerde yaşayacak kadar talihsiz olanlarımız için, Moğolistan’daki Kartallarla avlanan Kazak halkının görkeminden -Amerikan Golden Eagles’tan daha romantik birkaç şey var. Masif kuşlar evcil ve 4500 yılı aşkın bir süredir steplerinden halkları tarafından birlikte avlanmış edilmiştir. Gelenek ve kültürün kalıcı gücüne bir örnek olarak inanılmazdır. [9]

Anekdot hikayesi şöyle devam eder: Bir avcı, sekiz yıllık hizmetin ardından onur kırıcı bir şekilde taburcu edildiği bir defalık kartalıyla bir araya geldi . Onun bırakılmasından yıllar sonra, avcı arkadaşıyla birlikte dışarı çıktı ve yukarı baktı ve yüksek havada dönen iki kartal gördüm. Avcı, “kartalım” dedi. Arkadaşı avladı, ancak avcı yüksek sesle bir düdük çaldı ve kuş yeterince yere indi ve koluna doğru indi!

Ne ülke!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.