Nazi Propagandası Yapan En İyi 10 Film

Filmler, Listeler 12 Şubat, 09:32'de eklendi

Nazi Almanyasında Hollywood filmleri yasaklandı ve 1.200’den fazla yeni film oluşturuldu. Bu filmlerin çoğu propaganda araçları olarak kullanılıyordu. Çoğu, modern zamanlarda göz ardı edilmekle birlikte çok kolay olsa da, bir avuç film o kadar iyi yapılmış ki, hala halk için tehlikeli sayılıyor.

Bugün bile, bu filmlerin 40’ının Alman hükümeti tarafından TV’de gösterilmesi veya DVD olarak çıkması yasaklandı. Ne yazık ki, bir avuç, Üçüncü sınıf vatandaşları üzerinde önemli bir etkiye sahipti.

İşte En İyi 10 Nazi Propaganda filmi

 

10 ) Triumph des Willens (1935) – Triumph of the Will

Bu belgesel film 1934 yılında Nuremberg Nazi Kongresi’nin olaylarını ve konuşmalarını kaydetti. Adolf Hitler , ” Mein Kampf” adlı kitabıyla birlikte bu filmi fikirlerini halka yaymak için kullandı.

Film insanları tezahürat yapan dev kalabalıklar, gösteri törenleri, havai fişek gösterileri, güç ve bolluk bulguları gösteriyor. Film boyunca, Almanya’nın başarısız ekonomisinin Hitler’in saltanatı altında toparlanacağı konusunda umut verici  mesajları var.

Hitler’in konuşmalarında, artık bir sınıf sistemi olmayacağını ve tüm itaatkâr, cesur Almanların bakım altına alınacağını vaad ediyor. Birlikte durdukları sürece kendi “mükemmel” Alman toplumunu yaratabilecekleri mesajı filmde ana unsur olarak izleyiciye veriliyor.

Birçok kişi çekimleri tarihi gerçek olarak kabul ederken, akademisyenler sahnelerin çoğunun hayali olabileceğini savunuyorlardı . Gerçeklik TV şovları gibi, filmdeki birçok sahne prova edildi ve olaylar organik olarak kaydedildi.

 

 

9) Jud Süß (1940)

Bu film gevşekçe 1700’lü yılların gerçek hikayesini anlatıyordu. Württemberg’li Karl Alexander, yeni bir eser olarak, maddi meselelerde kendisine tavsiyelerde bulunmak için Yahudi bir bankacı olan Joseph Oppenheimer’ı atadı. Oppenheimer Alman vatandaşlarına vergilerini yükselttiğinde, her iki adam zenginleşti. Dük Oppenheimer’ı Yahudilerin kasabaya girmesine izin vererek ödüllendiriyor, bu yüzden çok sayıda göç yaşanıyordu.

Oppenheimer bir hahamla komplo kurarken, ikisi birden Almanya’yı İsrail adına ele geçirmeye çalıştıklarını anlayıtor. Genç bir evli çift Oppenheimer’a giderler, kocaya işkence yapılır, karısı tecavüze uğrar ve kocasının  cesedini nehirden dışarı doğru atarlar. Kasabadaki Yahudi halkı terk etmek zorunda kalır ve Oppenheimer idam edildi.

Gerçekte, Joseph Oppenheimer’ın ölüm kayıtları “kötüye kullandığı iyi şansın” ve “kötü danışman” olmasından dolayı öldüğünü göstermektedir.  Bu duruma Modern koşullarda, dolandırıcılık ve zimmete para geçirme deniliyor.

Bu film bir açgözlü bireyin hikayesini aldı ve onun kötülüğü şişirilmiş bir bütün olarak Yahudi halkını temsil etmesini kullanarak, bir terörist ve tecavüzcü seviyesine. Filmin son satırı izleyicilere ürpertici bir uyarı getiriyor: Asla Yahudilere güvenmeyin, yoksa bu olanlar sizin de başınıza gelecek.

 

 

8) I Accuse

8a-i-accuse

1941’de, Ich Klage An ya da Ben Zanlıyım, binlerce Alman’ı terminal hastalıklar ve engelli kişilerin kitlesel yürütmelerini zorunlu kılan Nazi’nin T4 programına katılmaya ikna etmeyi başardı.

Hikaye, nihayet kariyerine doğru ilerleyen bir doktorla evli olan güzel bir genç kadın etrafında dönüyor. Tatlı, neşeli ve Alman bir ev hanımı için mükemmel bir örnek. Çift, multipl skleroz teşhisi konduğunda çifte çarpar.

Dayanılmaz ağrı çektiği için kocasını ölümcül bir enjeksiyon vermesi için yalvarır ve böylece acısını sona erer ve hayatında bir yük haline gelmeden ölür. Onu öldürmeyi kabul ediyor ve geri kalan filmde intiharın yasal olup olmadığı tartışılıyor.

Naziler, bu tartışmayı, hastanın rızası olmadan zihinsel ve fiziksel engelli insanları öldürdükleri gerçeği dikkati yönlendirmek için kullandılar. Naziler, halkın engellerin üstesinden gelebileceğine ve özürlerine rağmen mutlu, üretken yaşayabileceğine inanmasını istemedi.

 

 

 

7) Homecoming

1939’da Hitler, “kötüye kullanılmış Alman halkını” kurtarmak için Polonya’yı işgal ettiğini açıkladı. Bu film, Alman halkına eylemlerini haklı gösteren kurgusal öyküsünü göstermek için yaratılmıştır.

Filmde, Polonya’daki Alman göçmenler istismar edilen bir azınlık olarak tasvir edildi. Evleri ve okulları Polonyalı polis tarafından devralıyor, hastanelerde bakım vergisi çok fazla veriliyor ve pek çok karakter dövülüyor ve taşlanmış durumda.

Daha sonra Almanlar yuvarlanıp kafeslere sıkıştı ve insanlık dışı koşullara maruz bırakıldı. Yakalanan Almanlar kendi vatanlarına geri dönebilmelerini dilemek için ağlar ve şarkı söyler. Sonunda, Alman askerleri mahkumları istila edip kurtararak evlerine dönebilirler.

Bu filmdeki olaylar tam bir kurgu eseridir ve yine de tarihi gerçek olarak sunulmaktadır. Homecoming bir gencin film izlemek ve Polonya halkının olumsuz bir bakış açısı geliştirmeyi ya da yanlış Polonya işgali haklı olduğuna inanıyorum çünkü hala Alman TV’den yasaklanmıştır.

 

 

 

6) Hitler Youth Quex

Bu filmde, “Quex” veya “Quicksilver” lakaplı Heini adlı tatlı bir erkek, Komünist babası tarafından dövülüyor ve hayatta kalmak için mücadele ediyor. Heini, kendi yaşındaki Nazi çocuklarıyla tanışır. Ona karşı nazik davranıyorlar ve nihayetinde bir aile grubuna aitmiş gibi hissediyor.

Heini, dinamitle bir Nazi binasını havaya uçurmayı planlayan ebeveynlerinin komünist arkadaşlarını dinliyor ve Nazilerin yaşamını kurtarmak için önümüzde çağrıda bulunuyor. Oğlunun ihanetiyle tamamen ezilir Heini’nin annesi, uykuya dalıncaya kadar bekler ve ikisini de gazla eve doldurarak öldürmeye çalışır.

Annesi ölse de, Heini hayatta kalır, ancak daha sonra kovalanır ve komünistlerin bir sürüsü tarafından bıçaklanır. Hitler Gençler arkadaşları onu kurtarmak için çok geç, ama son sözlerini duyuyorlar – bir Nazi şarkısına sözler.

Filmin mesajı, Nazizmin yeni düzen ve Komünist Almanya’nın sorunlarının cevabı olmasıydı .

 

 

 

5) The Great Love

1942’de üretilen The Great Love , Hanna adlı ünlü bir şarkıcıya aşık olan Paul adlı bir Alman ordusunun teğminin hikayesiydi. Paul savaşa geri döndüğünde, Hanna, hayatınızın aşkından ayrılmanın bir şarkısı olan “Iw Weiss es Wird Einmal ein Wunder Geschehen” i can yutan bir sevgi baladını söylüyor. Hızla uluslararası olarak ünlü bir şarkı oldu.

Bir aşk hikayesi gibi görünse de, Büyük Sevgi Nazi propagandası sayıldı çünkü amacı Alman kadınlarına fedakarlıkların Üçüncü Reich’in iyiliği için yapılması gerektiğini göstermekti.

Büyük Sevgi , Nazi Almanyası tarihindeki en yüksek hasılat yapan filmdi. Filmler, filmleri dengesiz kılmak için sonunda yasaklanmış film listesinden çıkarıldı. Nazi sembollerini düzenlemenin ardından 1963’de halka açık hale getirildi .

 

 

 

4) Rothschildler

1940’da çekilen bu film, Rothschild ailesinin 1800’lü yıllarda nasıl servet kazandığına dair hikayeyi anlatıyor. Daha çok para kazanmak için borsayı manipüle etmek için para çalıyorlar ve yalan söylüyorlar. Filmin bir noktasında, Rothschild’lerden birisi ” Çok miktarda kan var ancak çok para kazanabiliriz” diyor .

Başkalarının talihsizliğinden faydalanarak sonunda milyonerler haline gelirler. Bu film çok gevşek “gerçek bir hikayeye dayanıyor”, ancak aileyi mümkün olan en olumsuz ışığa boyuyor.

Film, Rothschildler ailenin üyelerini Avrupa’daki çeşitli büyük şehirlere gönderiyor ve Star of David’in haritadaki noktaları temsil etmesi ile sona eriyor. Yahudi karşıtı Nazi filmlerinde ortak bir tema, Yahudilerin mali başarısını tüm Avrupa’yı ele geçirmenin bir yolu olarak kullandıklarından korktu.

 

 

 

3) Uncle Kruger

Bu film Güney Afrika’da Boers’un (Alman ve Hollanda kökenli insanlar) yaşadığı Orange Free State’de gerçekleşir. İngiltere Boers’le savaşa başlar. Erkekler savaş halindeyken kadınlar toplama kamplarına dönüştürülüyor. İngiltere ayrıca yerli Afrikalıları Boers aleyhinde onlarla savaşmaya davet ediyor.

Yukarıdaki video klibi gösterildiği gibi bir Alman kadın konuşmaya çalışır ve İngiliz askerler tarafından vurulur. Ardından askerler rastgele kadınları peşinde ve vurarak, sivillerin kalabalığını açtılar. Bir bebek taşıyan ikinci bir kadın, yere kadar düşer; kimsesi de çocuğuna yardım etmek için ayrılmaz.

İngiltere, Afrika’nın pek çok yerinde sömürgeleştirdi ve köle oldu, ancak bu film, yepyeni bir seviyeye güç kazandırmak için İngiliz zulüm ve acımasız taktikler aldı. Bu filmin olayları tam bir kurgu eseriydi ancak tarihi gerçek olarak tasvir edildi.

Film, Alman izleyicilere İngiltere ile yaklaşmakta olan savaş için onları hazırlamaları için gösterildi. ” Nation of Film ” ödülünü alan ilk Nazi propaganda filmiydi .

 

 

 

 

2) The Eternal Jew

Bu film, şimdiye kadar yapılmış en doğrudan, en-üstü, anti-Semitik belgesellerden biridir. Nazilere Yönelik Propaganda Bakanı Joseph Goebbels bile, filmin orijinal kesimini ” aşırı saldırgan” olarak nitelendirdi ve izleyicilerin Yahudi halkı hakkındaki tüm olumsuz şeylerin inanmadığını biliyordu.

Bu belgeselde Yahudiler kontrol edilmeden bırakıldığında farz edilecek farelerle karşılaştırılıyor. Bunlar “insanlığın yolsuzluğunun ardındaki iblis” olarak tanımlanmaktadır.

Film, Yahudilerin sağlıksız koşullarda yaşamaya zorlandığı Polonya gettolarında çekildi. Yine de film, Yahudilerin paralarını toplayıp seçime göre yaşadığını iddia ediyor. Filmin amacı, Yahudi halkı kirli, medeniyetsiz, tembel, güvenilmez, aşırı tutuk ve dünyanın üzerine devralmak için planlamaktı.

Pek çok Nazi propaganda filmi İngilizce altyazıyla bulunamamasına rağmen, bu film aslında YouTube’da bir İngilizce seslendirme yapıyor; çünkü o güne kadar yine de neo-Nazi propagandası yapılıyor.

 

 

 

1) Stukas

Ana karakter savaşta yaşadığı tecrübelerden ötürü modern terimlerle “kabuk şok” geçiren, post-travmatik stres bozukluğu olan bir asker. Almanya’ya geri dönüyor, bir opera izliyor ve ülkesine duydukları derin sevgiyi hatırladığında acısını çekiyor.

Filmin sonunda asker, düşmanı bombalamanın ne kadar “eğlenceli” olduğunu ve savaşa döndüğünden mutlu görünüyor gibi aslında gülüyor. Son sahnede, Alman pilotları İngiltere’yi bombalamak için uçuyor ve hepsi birlikte şarkı söylüyor.

Filmin amacı, halkı bir bireyin duygularının tüm ülke kadar önemli olmadığına ikna etmek ve kişinin kendisini Nazi Partisine feda etmekti. Halk, verdikleri emirlere körü körüne itaat etmek için teşvik edildi, hatta ne yaptıklarından hoşlanmaya ikna etmek için.

 

Nazi Filmleri Listemizin sonuna geldik. Film kategorimizi ulaşarak diğer en iyi, en güzel filmler listelere bakabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.