Nesli Tükenmiş İlginç Hayvanlar – Top 10

bilim, Hayvanlar, Listeler 18 Nisan, 11:01'de eklendi

10) Baiji Nehri Dolphin

01-baiji-yangtze-nehir-yunus

Bu Yunuslar, 2002 yılına kadar Çin’in Yangtze Nehri tarafından ikamet ettirici ve insan ruhsatı verme ilk yunus türü. Ayrıca son yıllarda soyu tükenmiş ilk megafauna (büyük memeliler).

Iki makale bu cateacea türleri hakkında farklı iddialarda bulunur. Baba Anne Doğa Brian Nelson, Baiji Yunus’un klonlama için potansiyel bir tür olduğunu belirtiyor. Son zamanlarda yok olan yeni DNA’yı, çoğaltılması daha kolay demektir. Bununla birlikte, The Guardian tarafından röportaj yapılan koruma uzmanları , beyaz yunusun doğrulanmamış bir nişanlandırılmasını tartışdılar . Bu tatlısu memelilerinin bir kısmı, umutlarla benzer görünüyor, bu yüzden belki biyo-mühendisler silahı bu tür üzerinde hızlıca atlamamalıdır.

9) Sabre-Dişli Kediler

Kılıç-diş

Buz Devri’nin birçok devinden biri olan Sabre-Dişli Kaplan yenileme görüşmelerinde bulundu. Bu kediler muhtemelen edildi öldürdü Kuvaterner Extinction olarak bilinen iklim değişikliğinin geçiş döneminde. Los Angeles’taki La Brea Tar Çukurları, nihai klonlamasına katkıda bulunabilecek Pleistosen dönemi memeli fosiller tutar. Bilim adamları bu hayvanı hayata döndürmek isteyen gerçek soru.

 

 

8) Yünlü Rhino

Yünlü-Rhino Resimleri

Ayrıca Quaternary Extinction’dan düşen megafauna, bu memeli bilim adamları radarına giderek, bir bebek Yün Rhino’u Sibirya Buzunda donmuş olarak bulundu. 2015’te avcılık gezisi düzenleyen bir işadamı bu karkayı keşfetti ; şaşırtıcı olan şey yaklaşık 12.000 yıl buzda neredeyse mükemmel bir şekilde korunmuş olmasıydı .

Bu hayvanı klonlamak özellikle zor olacaktı. Nature World News için yazan Brian Stillard, çoğu bilim insanının “tarih öncesi bir canavarın klonlanmasının anahtarı DNA’sının eksiksiz bir kopyasını bulup uygun bir anne bulmanın anahtarının” ne olduğuna inandığını yineler. Ne yazık ki, bu canavarlara en yakın canlı akrabalar Soyu tükenmiş türler üzerinde bulunan Sumatran Gergedanileri kendilerini listeliyor.

7) Yolcu Güvercinleri

Yolcu güvercinleri

Bu kuşlar ticari avlanma ve teknolojinin ilerlemesi yüzünden milyonlarca kayıp bulmuşlardı. 1800’lü yılların teknolojik ilerlemelerinin birçoğu, yolcu güvercinlerinin taşıyıcı kabiliyetlerini insanlar için bir araçtan daha az yapmıştı, bu yüzden de diğer kullanımları bulduk. İnsanlar bu güvercinleri yiyecek ve spor için avlar, karkaslarını satarlardı ve bu kuşlardan ellerinden geleni yaptılar.

Hayvan canlanması ve korunması için herhangi bir hayvan poster çocuğu ise, yolcu güvercinidir. Son güvercin (Martha) 1914’te Cincinnati Hayvanat Bahçesinde hayatını kaybetti. Son dört yıldır kâr amacı gütmeyen kuruluş Revive & Restore’un araştırma danışmanı Ben Novak ve ekibi ” Büyük Yolcu Güvercin Dönüşü “Bu güvercinleri hayata döndürmenin Kuzey Amerika ormanlarına büyük ekolojik refah yaratabileceğine inanıyorlar.

6) Thylacine

Tilkinin

Aksi takdirde Tasmanian Tiger olarak bilinen bu yerli Avustralya yerlisi, 1936’da resmen nesli tükenmiş sayılırdı. Dahası, bu listede yer alan pek çok insan gibi, bu marsupialalar insanlardan dolayı yok olmaya yönlendirildi. 1800’lerin ortalarında Avustralya’ya akın Avrupa Settlers zararlılar olarak bu kaplanlar gördük ve yakında ödül avcılık onların yok olma öncü nedeni olacaktır.

Yolcu Güvercini gibi, bilinen son Thylacine esaret altında öldü. Bu hayvan tehditkar bir ada rağmen insanlara hiçbir tehlike oluşturmadı. Avustralya hükümetinin web sitesinde “bir kurt gibi başı, kaplan gibi çizgili bir vücut ve kundaklama gibi geriye dönük kılıfı olan Thylacine, ilk tanımlandığında Avrupa’da inançsızlığa ve kargaşaya neden olan platypus kadar inanılmazdı. “Dedi.

Avustralyalı bilim adamları Tasmanian Tiger’ın klonlanmasında büyük ilerleme kaydettiler ve aslında 1866’dan bu yana alkolden korunmuş bir yavrusu var. Bulmacanın tüm genetik parçalarını bir araya getirdiklerinde, Tasmanian Devil’e yumurta yerleştirmeyi planlıyorlar .

 

 

5) Moa

Moa_Heinrich_Harder

İnsanın Yeni Zelanda’ya gelişi dokuz türden moa’nın tükenmesinin nedeni olmuştur. Polinezyalılar önce 13. yüzyılda oraya yerleştiler ve hızlıca bu uçmayan kuşları yok etti. Maori halkı, kolay hedef olan Moa’yı yemek için avladı. Kuşun tüyleri ve cildi kıyafetler için kullanılmış ve kemikleri takı ve balık kancaları haline getirilmiştir. Bilim adamlarına, megafauna diriltilmekle olan ilgisini ilerleten olası revizyon için araştırma devam ediyor.

4) Gastrik Kurbağa Kurbağa

Mide-düşünceli-kurbağa

Bu kurbağa, son 1983’te Queensland’da resmi olarak belgelenmiştir. Silahların yok edilmesi, istilacı bitkiler ve hayvanlar, ölümcül bakteriler ve iklim değişikliği yoluyla habitat kalitesinin kaybedilmesi, artık var olmamasının nedenleri olarak gösterilmiştir.

Bu kurbağa nasıl çoğaltıldığına dair bilimsel bir merak uyandırıyor. Bir erkek kurbağası yumurtaları dışarıdan gübrelendikten sonra, dişi kurbağalar yumurtaları yuttu ve kurbağa kusduktan önce altı hafta boyunca karnında tuttu . Hiçbir kurbağa, bildiğimiz kadarıyla, böyle bir doğum sürecinden geçemez.

Güney Galler Üniversitesi’nden Profesör Mike Archer, bu amfibiyenlere yeniden hayat vermek için kararlıdır. Aslında embriyo çıkarmaya kadar çok yaklaştı. Bu kurbağa üzerine araştırmalarına devam ediyor ve National Geographic ile yaptığı röportajda, iyimser bir ifadeyle “Vahşi dünyayı tamir edebiliyoruz” dedi.

3) Dodo

nesli tükenmiş bir kuş

Moa gibi evcil kanatlı kuşların nesli tükenmesinin ardındaki can sıkıcı öyküler yerleşimcilerin gelişimini içerir. Hint Okyanusunda Mauritius’un Ada milletinde ikamet ettiler, ancak çoğunlukla Hollandalı yerleşimcilerin etkisiyle 17. yüzyılda ortadan kayboldu.

Bununla birlikte, bu yerleşimcilerin acımasızlığının onların ölümünün tek nedeni olmadığını , onlarla birlikte getirdiklerinin çok azı biliniyor . Adada bırakılan domuzlar ve sıçanlar, nüfuzlarını hastalıklar şeklinde yaymışlardır. Ayrıca dodo kuş yumurtaları için bir iştah geliştirdiler. Dodos saldırıları bu birleşimi onların kaderini mühürledi.

Doğrudan “TedxTalks”, daha doğru bir şekilde, dodo ile yok oluşun görüşmeleri var, ancak yakın zamanda gerçekleşmeyecek bu. Bu kuşun kalan tek iskeletinin keşfedilmesi ve muhafaza edilene kadar dodonun hemen hemen her izi kayboldu.

2) Pyrenean IBEX

Pirene-Ibex

Bucardo olarak da bilinen bu dağ keçisi, 2000 yılında resmi olarak nesli tükenmeden önce İspanyol dağlarında yaşıyordu. Avcılık ve kademeli habitat yıkımı bu alttürleri bir kez daha öldürdü.

Bununla birlikte, Bucardo, ilk başarılı klon olmanın ayrı bir onuruna sahip. 2009’da bilim adamları dondurulmuş cilt hücrelerini alıp bir embriyo oluşturmayı başardı ve bir çok başarısız dölleme girişiminden sonra bir dişi keçi nihayet kopyalanmış bir yumurta kaynaklı bir buzağı doğurdu. Ne yazık ki, buzağı bir akciğer kusurundan dolayı sadece yedi dakika yaşıyordu. Bu hayvanın yok olmasının arkasındaki önde gelen avukat Alberto Fernández-Arias, hızlı bir şekilde resim tahtasına geri döndü ve başarılı bir klon geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

1) Yünlü Mamut

Insanlar veyünlü armut

Bu fantastik canavar, binlerce yıl önce, muhtemelen avcılar tarafından son Buzul Çağında kaybedildi, ancak yapılan çalışmalar erime sıcaklığının da onları yok olmasına neden olabileceğini gösteriyor. Megafauna ile insanlar arasındaki birliktelik, eski için ölümcül olduğunu kanıtladı. Yıpranmış Yünlü Rhino’ya çok benzer bir şekilde, Yünlü mamutların gömülmüş kemikleri ve cesetleri araştırmacılar ve arkeologlar birçok kez, özellikle de mamutların son hedefi olan Kuzey Kutup yakınlarında rastladı.

Hendrik Poinar, Yünlü Mamutları, Buz Devri’nin ana sembolizasyonu olarak görüyoruz; bu da, araştırmacıların hayranlıklarına katkıda bulunan bir faktör haline gelmiştir, diyor Hendrik Poinar, nesli tükenme üzerine bir başka “TedxTalks” da. Bugün itibarıyla, Kuzey Amerika’dan Sibirya’ya uzanan çok sayıda araştırmacı çoğalmaya imkan tanıyan mamut genomlarını yeniden yapılandırmaya çalışıyor.

En Filipinler’de bu başarılı klonlamanın anahtarı olabilir. Atlantik Dergisi’ndeki Ross Anderson’a göre, Yünlü mamut canlandırması, Sibirya’nın sürekli buzul ve otlaklarında ekolojik dengesini sağlayabilir. Mamut, pek çok çevre birlesin ideal bir klonlama adayıdır , ancak bilimadamları safra mamutlarının sadece serin bir çeşit ve sürdürek büyük yaratıklarından değerli şeylerden biri olan fikrine kapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.