Okumanız Gereken 10 Kitap

Kitaplar, Listeler, Zeka 18 Haziran, 22:08'de eklendi

Okuma her zaman teşvik edici olsa da bazen saf bir entelektüel güç elde etmek istiyoruz. Zihnimizi ve dünya görüşümüzü genişletmek için garanti edilen bazı seçimlerimiz var.

10
Ralph Keyes Yazmada Cesaret

courage2

Ralph Keyes’in konuşma rehberi, bir mesleğe yazı yazmayı arzulayan bizler için paha biçilemez bir araçtır, ancak emeğinin meyvelerini okumayı sevenlere de eşit derecede göz açıyor. Keyes’in anlayışı, yazı yazmanın üzerinden otuz yılı aşkın bir süreden beri geliyor ve her seviyedeki yazar için ilgi çekici.

Başarılı yazarların yorumları, yaratıcı süreçlerdeki barikatların üstesinden nasıl geldiğini gösteren serpilir. 1995’te orijinal olarak yayınlanan The Courage To Write, yazarları arıyor isteyenler için standart bir kitap haline gelmiştir ve herkes için büyüleyici bir kitaptır.

 

 

9 Neredeyse her şeyin kısa bir tarihi
Bill Bryson

41Z3XNXTcHL
Yazar Bill Bryson, adını Appalachian Trail ve Australian Outback gibi oldukça zorlu ortamlarda renkli ilk kişi hesaplarıyla hazırladı. Her Şeyin Kısa Tarihçesi ile Bryson, bilimdeki en büyük zihinlerin bazılarını, herşeyi anlamaya çalışmak için, kendisinin ve okuyucunun – kavrayabilmesi için – zorlar.

Big Bang’den medeniyetin gelişimine kadar, modern günümüze kadar Bryson’un eseri eğlenceli, bilgilendirici ve meditative eşit ölçüdedir – dünyanın tarihi boyunca gözümüzün içine giren birisi bizim gibi.

 

Evde 8: Özel Yaşamın Kısa Tarihi
Bill Bryson

41wwNCnnkjL-2
Bryson, At Home’ın daha yakın tarihli bir çalışması, yazarın tüm konforların tarihini tasarladığı için bizi biraraya getiriyor. Odanın odasında, imza tarzında – esprili, eğlenceli ve bilgilendirici – verdiği her “çağdaş eser” in kökünü araştırıyor. Ayrıca, bu günlerde nadiren görülen bir konuyu da kapsıyor: ev bahçelerinin kaynağı.

Bu 2011 yılı eserleri, daha dar bir odak noktasına sahip olmakla birlikte, önceki giriş kadar kapsamlı ve derinlemesine olur. Bryson, listemizde tek nedeni olan tek tekrar yazar; Onun çalışmaları size ilgi gösterecek ve sıradan insanlar için yeni referans çerçeveleri gösterecektir.

Bu kitap, yıllarca okuduğum en iyi kitap olan eller aşağı. Bu listede yalnızca bir kitap satın alırsanız, o da budur. İlk önce okuduğumdan beri hediye olarak vermek için her yıl ekstra kopyalar aldım.

 

7 Guns, Germs and Steel: İnsan Topluluklarının Kaderleri
Jared M. Diamond

51LVx6UrW5L._SX326_BO1,204,203,200_
Jared Diamond’ın Pulitzer Ödülü sahibi eseri, medeniyet ve kültürün genişlemesinin, yaratıcılık ve cesaret yoluyla değil, fırsat ve zorunluluk yoluyla incelenmesidir. Elmas kuramları ikna edici biçimde, modern uygarlığımızın her yüzünün nasıl gerçekleştiğini ve insan başarısının popüler bir resimden önemli ölçüde farklı bir resim gösterdiğini gösteriyor.

Kitap, diğer ödüllerin yanı sıra General Nonfiction için 1998 Pulitzer ödülünü kazandı ve mükemmel bir akademik değerlendirme aldı. Okumayı hak eden, dünya görüşüne sahip bir eser.

 

6 Kâfir
Carl Sagan

514WI52JSlL-1._SX318_BO1,204,203,200_
Carl Sagan’ın 1980 dönemindeki eseri, 1980’de yayınlanan PBS serisine eşlik ediyor ve her resim bölümünde bir bölüm söz konusudur. Kitabın ve serinin – karmaşık bilimsel kavramları bunları öğrenmek isteyen herkese açıklamak için belirtilen amacı – Evrenin doğasının bu araştırılmasını, daha önce az sayıdaki bilim yayını elde etmeyi başaramayacak bir yol izlemeye yardımcı oldu.

15 milyar yıllık kozmik evrim, Kozmos’u entelektüel olarak teşvik edici olduğu kadar kolay okunan ışıklı, kapsayıcı bir tonda kaplıdır. Yayınlandığında tüm zamanların en çok satan kurgusal olmayan bilim kitabı oldu ve bugüne kadar devam eden bilim tabanlı yayın ve programlamanın daha görünürlüğünden sorumludur.

5 Öngörülebilir Irrasyonel
Dan Ariely

51-0 + mXsBCL._SX330_BO1,204,203,200_
Dan Ariely’nin 2010 New York Times’ın en çok satan kitabı insan doğasının büyüleyici bir muayenehanesi. Başlığının belirttiği gibi Ariely, insanoğlunun belirgin bir şekilde öngörülebilir olduğunu ileri sürmektedir – sadece düşündüğümüz yollarla değil.

Temel kavram – tamamen zaman kaybetmiş seçimler yaptık, ancak öngörülebilir şekilde yapıyoruz – yaptığınız seçimlerin arkasındaki motifleri sorgulayacak yollarla ele alıyor. Önemsizden Hayat değiştirmeye. Kışkırtıcı ve uyarıcı bir okuma.

 

 

4 Holografik Evren
Michael Talbot

51jh8IY3Y1L._SX329_BO1,204,203,200_
Michael Talbot’un kuantum fiziği ve spekülatif bilim hakkındaki seminal çalışması, David Bohm ve Karl Pribram’ın gördüğümüz ve deneyimlediğimiz her şey aslında kollektif bilincimizin bir izdüşümü olup olamayacağını sormak için Örtüşen (katlanmış) ve Explime (katlanmamış) Bütün hologramların annesi.

Etkileyici miktarda bir bilgi, Deja vu ve “anlamlı tesadüfler” den rüyaların holografik doğasına kadar her şeye dokunan Talbot teorisini destekliyor. Bu, ikna edici ve ayrıntılı bir şekilde açıklanan, etrafınızdaki dünyanın farklı bir görünümü – belki de radikal olarak farklı bir görünüm – sağlayacak tutarlı bir teori.

 

 

3 Aksi Düşünceler
Michael Parenti

41vAr1ZlV9L._SX353_BO1,204,203,200_
Siyasi analist Michael Parenti, toplumumuzu yönlendiren köklü geçmişleri ve sözleşmeleri sorgulamak için uzun bir geçmişe sahiptir. Bu kısa eser koleksiyonu, belki de devrimci dünya görüşünün en saf damıtı ve eserlerinin en değişik şekli.

Sınıf ve servetten teknolojiye ve çevreye, ırk, cinsiyet ve etnisiteye geniş bir yelpazede yer veren Parenti’nin açık ve yetkili tarzı, okumaktan zevk duyuyor ve karmaşık konuların işlenmesini kolaylaştırmanın bir yoludur. Çalışmalarından herhangi biri önerilirken, belki de onun en erişilebilir belki budur.

 

2 Amerika Birleşik
Devletleri Halkının Tarihçesi Howard Zinn

51pps1C9 + GL._SX330_BO1,204,203,200_
Howard Zinn’in simgesel kitabı, ilk kez 1980’de yayınlandı, çoklu revizyonlar ve baskılar uygulandı ve en yeni versiyon, kitabın tarihinin bir özetini içeriyor; bu, ABD tarihinin kesinlikle değerli bir incelemesidir; Iktidara sahip olanların, fakat hiçbiri olmayanların – fabrika işçilerinin, yoksulların, göçmenlerin, kadınların ve azınlıkların ABD’nin sırtını dayadığı görüşleri.

Zinn’in dikkat çekici derecede uyumlu, konuşma ve tartışmalı çalışmaları, yayınlandığı zamanki kadar önemlidir ve çoğumuzun hiç dikkate almadığı tarihi bir bakış açısı sunmaktadır.

 

1 Tao of Jeet Kune Do
Bruce Lee

41El1qUI73L-1._SX383_BO1,204,203,200_
Ölümünden sonra yayınlanan Tao of Jeet Kune Do, çeşitli Bruce Lee’nin notaları ve denemelerinden toplandı. Savaş sanatları kitaplarından ziyade, Jeet Kune Do’nun Lee’nin icat ettiği sistemin bir savaş tarzı olduğu kadar dikkatlilik sistemi ve hayata yaklaşım olduğunu da göstermektedir.

Bu listenin en yansıtıcı ve soyut girişi olan Tao Jeet Kune Do, zamanımızın en büyük hümanist zihinlerinden birinin kelimenin tam anlamıyla herkes, düşünceler ve meditasyonlar için büyüleyici ve teşvik edici bir okundu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.