Son On Yıl İçinde En İyi 10 Bilim Keşfi

bilim, Genel, Zeka 18 Nisan, 10:55'de eklendi

10) Kök Hücrelerin Yeniden Programlanması

1

Fotoğraf  Nissim Benvenisty

Kök hücreler oldukça havalı. Tıpkı vücudunuzdaki diğer hücrelere benzemektedirler, ancak istedikleri hücrelere dönüşme kabiliyeti vardır . Bu, vücudunuzun şu an için yoksun olduğu durumlarda, örneğin bir kırmızı kan hücresine dönüşebilecekleri anlamına gelir. Ya da bir beyaz kan hücresi. Veya bir kas hücresi. Ya da bir sinir hücresi. Veya a. . . Senin fikrin olsun. Herhangi bir şey.

Zaten bu harika bir şey ama 1981’den beri kök hücrelerden bahsediyoruz. Ancak, 2006 yılına kadar bilmediğimiz şey, vücudundaki herhangi bir hücrenin yeniden programlanması ve kök hücre haline getirilmesi. Ve yapmak da oldukça kolaydır. Bir deri hücresine dört özel gen ekleyerek bunu yapan ilk kişi Shinya Yamanaka idi. O cilt hücresi iki veya üç hafta içinde vücudumuzda bulunan başka herhangi bir hücreye dönüşebilen bir kök hücredir. Rejeneratif tıp için büyük bir anlaşma, çünkü bu, hastalığa yakalanmadan vücudunuza yapılan zararı onarmaya yarayan hücreleri sağlayabilen tek bir kaynaktır.

9 En Büyük Kara Delik hiç keşfedildi

2

Fotoğraf kredi: NASA

2009’da gökbilimcilerden oluşan bir ekip, yakınlarda keşfedilen ve S5 0014 + 81 olarak adlandırılan kara deliğin kütlesini ölçmek üzere yola koyuldu. MIlky Yolu’nun merkezindeki süper kütleli kara delikten 10,000 kat daha büyük olduğu ortaya çıkacağını çok az biliyor muydunuz, onu bugüne kadarki en büyük kara delik haline getirdi.

Bu çok katli kara delik 40 milyar güneş kütlesine eşdeğerdir – eğer güneş alır ve 40.000.000.000 ile çarparsanız, bu kabaca bu tekli kara deliğin kitlesidir. Daha da inanılmaz kılan özellik, evrenin tarihinin nispeten erken döneminde, büyük patlamadan sadece 1,6 milyar yıl sonra oluşmuş olmasıdır. Bu nedenle bu, bu boyuttaki karadeliklerin inanılmaz derecede hızlı bir şekilde büyüdüğünü gösterir.

 

8) Bellek Manipülasyonu

3

Fotoğraf kredi: Aaron Logan

Bu kesinlikle Başlangıçtan kopan bir şey gibi görünüyor . 2014’te bilim adamları Steve Ramirez ve Xu Liu farelerin beyninde negatif anıları fareler tarafından pozitif olarak, tersi ise negatif anıları yaptılar. Farelere ışığa duyarlı proteinleri yerleştirdiler ve tahmin ettiniz, gözlerine bir ışık parladı.

Şimdi, olumlu olaylar korkunç deneyimler olarak hatırlanırken, farelerin katlandığı negatif olaylar sevgiyle hatırlandı. Bu, TSSB’den muzdarip kişilere veya sevilen kişinin kaybından kaynaklanan acı duygularına tamamen yeni bir tedavi yöntemi açtı. Bu yakın gelecekte çok yararlı bir keşif olarak ortaya çıkabilir.

7) İnsan Beyni Taklit Eden Bir Bilgisayar Çipi

4

Fotoğraf kredi: Wikimedia

Bunun birkaç yıl önce imkansız olduğu düşünülse de, IBM 2014’te insan beynine benzer şekilde çalışan bir bilgisayar çipi piyasaya sürdü. 5,4 milyar transistör içeren ve geleneksel bilgisayar çiplerinden 10,000 kat daha az güç tüketen SyNAPSE, bulunan sinapsların simülasyonuyla çalışıyor Beyninde. Bunların 256 milyonu kesin olmalı. Bunlar kullanıcının ne isterse yapacak şekilde programlanarak süper bilgisayarlarda ve dağıtılan sensörlerde inanılmaz derecede faydalı oluyor.

SyNAPSE, ana bilgisayarla karşılaştırıldığında radikal olarak farklı tasarımıyla performans açısından sınırlı değildir. Olay güdümlüdür, bu yüzden yalnızca ihtiyaç duyulduğunda devreye girer, güç tasarrufu yapar ve sıcaklıkları düşürür. Bu devrim niteliğindeki teknoloji, önümüzdeki yıllarda bilgi işlem endüstrisini ciddi şekilde değiştirebilir.

6) Dünya Robot Hakimiyetine Bir Adım Daha Yakın

5

Fotoğraf kredisi: Harvard Üniversitesi.

2014’te (vay be, 2014’te çok şey oldu), 1.024 “kilobot” kendilerini bir yıldız şeklinde düzenlemek için görev aldı. Daha fazla talimat olmadan birlikte birlikte çalıştılar ve mükemmel bir yıldız şeklinde bir araya geldi. Onlar yavaş, sarsıldı ve birbirleriyle birkaç kez çarpıştı, ancak görev yine de başardı. Bir kişi sıkışırsa ya da kafası karışırsa, komşularıyla konuşur ve onu tekrar yoluna koymaya yardımcı olur.

Skynet’in ötesinde bunun kullanımı ne? Kan dolaşımınıza enjekte edilen minik robotlar, hastalıklarla savaşmak için kendilerini sürüler halinde oluşturabilir. Büyük olanları arama ve kurtarma görevlerinde havaya olabilir ve daha büyük olanlar bile tüm binaları şekillendirebilirler. Tabii ki, epik bir yaz aksiyonu serisi içinde ordular kurabilir ve bize karşı savaş verebilirler, ama sadece olumlu düşünelim, tamam mı?

 

 

5) Karanlığın Varlığı Doğrulandı

6

Fotoğraf kredi: Lucas Taylor / CERN

Karanlık madde, garip gökbilim senaryolarını açıklayan, büyük oranda tanımlanamayan bir maddedir. İşte bir tane: İçinde binlerce gezegen kütlesi olan bir galaksi var diyelim. Bütün bu gezegenlerin kütlesini toplarken ve gezegenlerin ve galaksinin bir bütün olarak hareket ettiği şekilde karşılaştırdığımızda, toplamaz artmaz. Sadece görebildiğimizden daha fazla madde olması anlamına gelen bir şekilde hareket ediyorlar, dolayısıyla “karanlık madde” adı.

2009’da birkaç ABD laboratuvarı, yer altı yarım mil demir cevheri madenindeki sensörlerdeki karanlık maddeleri ele geçirdiklerini açıkladı. Karanlık maddenin kuşku uyandıran tüm özelliklerini sergileyen iki parçacık tespit edildi. Okumaların doğru olduğunu üçlü kontrol etmek için çalışmalar devam ediyor, ancak tüm işaretler bu parçacıkları karanlık madde olarak gösteriyor. Bu son yüzyılda fizikte en önemli bulgulardan biri olabilir.

4) Mars’ta Yaşam Var mı?

7

Fotoğraf kredi: NASA

Olabilir. 2015 yılında NASA, kırmızı gezegenin yüzeyinde, mevsim boyunca ortaya çıkan ve kaybolan uzun ve koyu çizgiler gösteren görüntüler yayınladı. Bu, Mars’ta bugün sıvı suyun varlığının kesin kanıtıdır . Mars’ta geçmişte bir süredir varolduğunu biliyoruz, ancak şimdilik oyunun değiştiricisi olduğunu biliyoruz. Bu, sıvı su genel olarak hayatın varlığına neden olduğu anlaşılan, rezil “Mars’ta Yaşam?” Sorusunun kapısını açıyor.

Ateistlerin, Mars yüzeyinde halihazırda mevcut olan kaynakları basitçe kullanmaları halinde, astronotlar daha az kaynak kullanabileceğinden, su varlığı, nihayet 2024 yılında Mars’a insanlı bir göreve başladığımızda büyük bir yardım olacaktır.

3) Yeniden Kullanılabilir Roket

Evet, sadece yan taraftaki destekçileri değil, tüm roketi. Milyarder girişimci Elon Musk’a ait olan özel alan araştırması şirketi SpaceX, okyanusun ortasında uzaktan kumandalı bir mavnada bir roket yüklemek için çeşitli vesilelerle uğraştı.

O kadar başarılı ki, şimdi sadece SpaceX’in misyonlarının normal bir parçası olarak kabul ediliyor. Bu şirkete milyarlarca dolar kazandırıyor , çünkü roketler yenilenebilir, yakıt ikmali yapılabilir ve Pasifik’te bir yere atılmak yerine yeniden kullanılabilir-bize Mars’a birkaç adım daha yaklaşırdı.

2gravitasyonel Dalgalar

9

Fotoğraf kredi: NASA

Yerçekimi dalgaları, ışık hızında hareket eden uzay-zaman kumaşındaki dalgalanmalardır. Albert Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi’nde kitle eğrisi uzay-zaman eğrisi ile öngördüler. Kara deliklerin birleşmesi gibi, yerçekimi dalgaları gönderiyorlar, bu da 2016’da çeşitli LIGO lazer aygıtları tarafından Dünya üzerinde geçit olarak algılanıyor ve Einstein’ın öngörülerini 100 yıl önce teyit ediyor .

Einstein’ın genel görelilik hakkı teorisinin büyük bir bölümünü kanıtladığı için bu, büyük ölçekli kozmik olayların gelecekteki algılanışlarında LIGO gibi cihazlara güvenebilmemizi sağlayan astronomi alanında çok önemli bir olay.

1) Trappist-1

10

Fotoğraf kredi: NASA

TRAPPIST-1, yıldız sistemimize güneş sistemimizden yaklaşık 39 ışıkyılı uzaklıkta verilen addır. Öyleyse, bu kadar özel yapan şey nedir? Oh, pek değil. Ayrıca, güneşimizden 12 kat daha az kütleli bir yıldıza sahipken etrafında yörüngede en az yedi gezegen var; bunlardan üçü yaşanabilir bölgenin içinde potansiyel olarak yaşamı barındırabilecek .

Bu çok büyük bir anlaşma. 39 ışıkyılı nispeten yakın ve yaşanabilir bölgedeki üç Dünya ölçeğinde gezegen, şimdiye kadar dünyanın ötesinde yaşamı keşfetmek için elimizden gelen en iyi şansa sahip. Şimdiye kadar keşfedilen yedi gezegenin tamamı, yaşamın anahtarı olan sıvı suya sahip olabilir; ancak bunun olasılığı, yaşanabilir bölgedeki üç kişiyle birlikte. Yaşam olursa, bunu tespit edebiliriz ve bunu Dünya üzerinde tam burada doğrulayabiliriz. Şimdi bu çok hoş

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: , ,